İş Dünyasının Geleceği Yapay Zeka, Veri, CRM ve Güven ile Şekilleniyor

Salesforce, Türkiye’nin dönüşüme yön veren iş ve teknoloji profesyonelleriyle “Salesforce İnovasyon Günü İstanbul”da 31 Ekim’de buluştu.

Robin Fisher ve Sinan Erkiner

Salesforce İnovasyon Günü İstanbul, dünya çapından inovasyon başarı hikayeleri ve Türk şirketlerinin katılımıyla düzenlendi. Salesforce Ekosisteminden inovatif ve ilham veren başarı hikayelerinin paylaşıldığı Salesforce İstanbul etkinliğinde AI/Einstein Platform, Data Cloud, Tableau AI, Slack , Marketing Cloud ve Sales Cloud çözümleri üzerine yapılan oturumlar, kendi dönüşümlerini ve inovasyonlarını hızlandırmayı hedefleyen profesyoneller tarafından yoğun ilgi gördü.

Salesforce İstanbul etkinliği, yılın en büyük yapay zeka etkinliği Dreamforce 2023’te gerçekleşen Üretken Yapay Zeka (Generative AI) hakkında en son gelişmeleri aktaran yenilikler ile dolu bir gün sundu. Müşteri değeri ve etkili büyümeye odaklanılan etkinlikte teknolojiyi kullanmanın inovatif yolları, kişiselleştirilmiş 1:1 müşteri deneyimleri oluşturmanın en iyi uygulamaları ve müşteriler arasında güven oluşturmanın yolları gibi konulara odaklanıldı.

Türk basınına Robin Fisher, Salesforce Kıdemli Başkan Yardımcısı – EMEA Bölgesi Büyüyen Pazarlar ve Sinan Erkiner, Salesforce Başkan Yardımcısı – Akdeniz, Orta Asya ve Doğu Avrupa Bölgesi ev sahipliği yaptı. Müşteri değeri ve etkili büyüme, etkinliğin vurguları arasındaydı.

“Salesforce İnovasyon Günü İstanbul” etkinliği inovasyonu destekleyen ve büyümeye odaklı dijital liderlere yeni teknolojiler ve trendler hakkında yol gösterici oldu. Etkinliğe katılanlar, müşterileri ile etkili büyüme sağlamak ve müşterileri ile güven oluşturmak için ihtiyaç duydukları bilgiye erişmiş oldular.

Etkinlikte bir konuşma yapan Salesforce EMEA Bölgesi Büyüyen Pazarlar Kıdemli Başkan Yardımcısı Robin Fisher, “Salesforce’un vizyonu, işletmelere müşterileriyle tamamen yeni bir şekilde bağlantı kurmalarına yardımcı olmaktır. Son 25 yıl boyunca bulut, mobilite, sosyal ağlar ve veri gibi teknoloji devrimlerinin tamamında müşterilerimize destek olduk. Şimdi yapay zekanın merkezimizde olduğu bir dönemdeyiz. ve tüm dünyadaki ve Türkiye’deki müşterilerimize bundan faydalanma fırsatı sunacağız. Bugün düzenlenen Salesforce İstanbul İnovasyon Günü, Türkiye’deki müşterilerimize yapay zeka (AI) teknolojisinin en yeni gelişmelerini sunma arzumuzu gösteriyor” dedi.

Salesforce Akdeniz, Orta Asya ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Sinan Erkiner ise şunları söyledi:
“Küçük ve orta ölçekli işletmelerden büyük şirketlere kadar Türk Şirketleri, Salesforce’un verimlilik ve yenilik için büyük bir fırsat olduğunu giderek daha fazla anlıyor. Türkiye önem verdiğimiz pazarların başında geliyor ve bu da Türkiye’deki çok geniş müşteri kitlemiz ile pazardaki büyümemize yansıyor. Müşterilerin, Salesforce’u yalnızca bir tedarikçi değil, aynı zamanda stratejik projeleri için farklı fikirler, görüşler ve bakış açıları sunan değerli bir iş ortağı olarak düşünmeleri bizi çok mutlu ediyor.”

Etkinlik sırasında Sinan Erkiner ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?