İş Dünyası Kendi Kendini Yöneten Veritabanı ile Şekillenecek

Geçtiğimiz ay ülkemizi ziyaret eden Oracle MEA Bölgesi İş Analitiği ve Büyük Veri Direktörü Samina Rizwan ile kendi kendini yöneten veri tabanlarını ve geleceğin iş dünyasına etkilerini konuştuk.

Oracle Impact etkinliği için İstanbul’u ziyarete eden ve burada bir sunum yapan Samina Rizwan özellikle kendi kendini yöneten veritabanının geleceğin iş dünyasını şekillendireceğine vurgu yapıyor.

Kendi kendini yöneten veritabanının ilk olarak Oracle tarafından pazara sunulduğuna vurgu yapan Samina Rizwan, “Oracle olarak veritabanı, veri yönetimi gibi konularda geçmişten gelen bir öncülüğümüz var. Bu uzmanlık da aslında kendi kendini yöneten veritabanının çıkış noktalarından biri oldu. Tabii ki bu fikrin doğmasında birbirini tetikleyen önemli gelişmeler de var. Ancak Oracle’ın veritabanlarını daha etkili kullanma yönündeki teknolojiler üzerine yatırım yapması fikrin doğuşunun emelinde yatıyor diyebiliriz. Daha hızlı, daha çevik ve daha güvenli bir ortam oluşturma çabalarımızın sonucunda da kendi kendini yöneten veritabanlarıyla tanıştık. Ayrıca gelişen bulut teknolojileri ve yapay zeka ile makine öğrenimi gibi kavramların da yine kendi kendini yöneten veritabanı fikrinin tetikleyicileri olduğunu söyleyebilirim” şeklinde görüş belirtti.

Buluttaki veritabanı her yönden avantajlı

Rizwan, bulutta konumlandırılan veritabanlarının üç önemli avantaj barındırdığına vurgu yaptı. “Bulut, veritabanlarını kendi kendini yönetebilen, kendi kendini tamir edebilen ve güvenilir ortamlara dönüştürüyor. Bulut hizmeti, bir yandan siber saldırıları ve veri hırsızlıklarını önlemek amacıyla çalışıyor. Öte yandan da güvenlik tehlikeleri için benzersiz bir şekilde sistemleri tarayacak ve güncellemeleri de uygulayacak şekilde tasarlandı. Bu da işletmelerin maliyetlerini düşürerek verimlerini artırmaları ve daha çevik bir yapıya kavuşmaları anlamına geliyor” dedi.

Ölçek ve sektör bağımsız bir çözüm

Buluttaki SaaS uygulamaları göze alındığında tüm çabalarının müşteri memnuniyet yönünde olduğunu dile getiren Rizwan, bu konuda şunları söyledi:
“Kendi kendini yöneten veritabanı, veri yönetimini yeniden tanımladı. Müşterilerimiz, bir yandan işleri açısından kritik önemdeki bir veritabanının çalıştırılmasındaki karmaşıklığı ortadan kaldırırken bir diğer yandan da eşi benzeri görülmemiş maliyet tasarrufu, güvenlik ve kullanılabilirlik sunan bulut veritabanı hizmetlerimizi kullanarak önemli avantajlar elde ediyor. Ürün, sadece kamu, telekom ya da finans gibi öne çıkan sektörler için değil, farklı sektörlerden her ölçekteki işletmeye hitap ediyor ve işlerini kolaylaştırmayı vaat ediyor. Bağımsız araştırma firmalarının yakın zaman önce yayınladıkları raporlar, kendi kendini yöneten veritabanının kullanım kolaylığına, üstün performansına ve esnekliğine vurgu yapıyor.”

Endüstri 4.0 çağının anahtarı

Rizwan, kendi kendini yöneten veritabanı konusunda tehlikeleri bulmak için en yeni yapay zeka ve makine öğrenimlerinden çok fazla yararlandıklarının altını çizdi. “Artık her iki eliniz de arkanızda bağlı iken savaşmanıza gerek yok. Yeni nesil teknolojileri kullanarak hayata geçirdiğimiz bu veritabanı aslında içinde bulunduğumuz çağın da bir gerekliliği. Bir bilişim neslinden bir diğerine geçerken hedefimiz her zaman veriler ve uygulamalara yapmış olduğunuz yatırımları korumak ve bunları bir sonraki nesle kolayca taşımanızı sağlamak olmuştur. Bu veritabanı ile öğrenilmesi ve yapılması gereken hiçbir şey yok ve bu da ürünümüzü kullanmayı gerçekten kolay hale getiriyor. Geliştiriciler çok daha üretken olduklarından yeni uygulamalar geliştirebiliyor ve verileri analiz ederken de daha iyi bir iş çıkarabiliyorlar. Sisteminiz de artık daha güvenilir ve asla kapanmıyor. Son olarak bu ürünü tasarlamamızın amacı, her şeyi çalıştıracak tek bir güvenilir platform sunmak. Güvenli bir bulutu inşa etmeyi söylemesi kolay, yapması ise çok zor. Bunun için bulutumuzun mimarisinin temelden yeniden geliştirilmesi gerekti. Biz de bunu başardığımıza inanıyoruz” dedi.

Gen 2 Cloud: Geleceği Yol Haritası

Oracle, kendi kendini yönetme özellikleri, güvenliği ve büyük performans ve maliyet avantajları ile kurumlar için “Gen 2 Cloud” çalışmasını OpenWorld etkinliğinde duyurmuştu.
Oracle Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Larry Ellison tarafından tanıtılan Gen 2 Cloud-Oracle 2. Nesil Bulut, özellikle işletmeler için geliştirilmiş ve piyasadaki herhangi bir buluttan hem teknolojik açıdan daha gelişmiş hem de daha güvenli olan ikinci nesil bulut.

İlk nesil bulutlar yaklaşık on yıllık bir teknoloji üzerine inşa edilmişken Oracle 2. Nesil Bulut, özellikle işletmelere zorlu iş yüklerini güvenle çalıştırmalarına yardımcı olmak üzere geliştirildiğini belirten Samna Rizwan son olarak şunları söyledi:
“Benzersiz mimarisi ve özellikleriyle Oracle Bulut, eşsiz bir güvenlik, performans ve maliyet tasarrufu imkanı sunuyor. Ayrıca, sektörün ilk ve tek kendi kendini yönlendirebilen veritabanı olan Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı’nı çalıştırmak için sadece Oracle 2. Nesil Bulut geliştirilmiş durumda. Oracle 2. Nesil Bulut’unun temelini oluşturan Oracle Bulut Altyapısı, her tür kurumsal iş yükünü güvenle çalıştırabilecek şekilde tasarlandı. Oracle’ın modern IaaS ürünleri, Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı için özel bir destek verirken kritik verileri korumak amacıyla da merkezden uçlara dek yepyeni güvenlik seviyeleri sunuyor.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?