Yeni Nesil CEO’ların Dijital Akıl Hocaları

Pandemi ile birlikte bütün “danışmanlık” ve “koçluk” türleri büyük ilgi gördü. Özellikle üst düzey yöneticilerin pahalı özel danışmanları ise vazgeçilmez hale geldi. Çok gerekliler çünkü yeni nesil CEO’lar yüksek enflasyon, resesyon gibi dönemler görmedi.

Yazan: Eskperin Kurucusu Ersin Mete Ertürk

Pandemi sonrası ortaya çıkan hibrit çalışma modeli ve tedarik zinciri sorunları ise herkes için yeni. Bu noktada, danışmanlık hizmetlerini online yoldan sunan teknoloji platformları ise zamandan ve mekandan tasarruf sağladığı ve bu yeni nesil sorunlara çözüm sunan kişileri bünyesinde bulundurduğu için büyük rağbet görüyor.

Kendini Yalnız Hisseden Yöneticiler

Pandemi dönemiyle birlikte işletmeler son yıllarda birçok şok yaşadı. Kapanmalar, tedarik zinciri sorunları, çalışanların motivasyon eksikliği ve yüksek enflasyonla geçen bu dönemde birçok yönetici, danışman ve koç desteğine başvurdu. Artık bir şirketin başında bulunmak yalnız kalmak anlamına gelebiliyor. Pandemiyle birlikte bu durum daha da belirgin hale geldi. Bu yüzden üst düzey yöneticiler bu yalnızlıktan kurtulmak adına iş dünyasının içindekilerle “çözümün zor olduğu karmaşık konular ve gizli hususları ele almak için” yetkin danışmanlar tutuyor.

Online danışmanlık platformu Eksperin.com kurucusu Ersin Mete Ertürk kısa vadede trendin daha da yükseleceğini öngörüyor. “Pandemi birçok olguyu çok hızlı değiştirdi. Şirketler yok olmamak için yıllarca sürecek değişimleri birkaç ayda adapte etmek zorunda kaldılar. Bu da haliyle çok fazla bilinmez ortaya çıkardı. Liderlerin elinde hibrit çalışmaya veya yüksek enflasyona ilişkin bir kaynak kitap yok. Özellikle yeni yetişen yöneticiler hayatlarında resesyon görmedi. Kapanmalar, tedarik zinciri, çalışan eksikliği gibi sorunları hiç deneyimlemedi. Dolayısıyla bu gibi durumlar endişelenmelerine ve yanlış kararlar alabilmelerine yol açıyor. Hem kendilerinin hem de altlarında çalışanların kaygılarını hafifletmeleri gerekiyor. Pandemi ile birlikte, hem iş yapış şekilleri tamamen değişerek dijitale kaydı hem de hiç kimsenin daha önce deneyimlemediği yepyeni problemler ortaya çıktı. Haliyle bu durum, alanında deneyimi yüksek, yetkin uzman danışmanlara olan talebi çok arttırdı. Tam bu noktada ihtiyaca çözüm sunuyor ve spesifik hedef kitlelere kıymetli bilgi temin etmek ve iş insanlarının, işlerinde ve özel hayatlarında yaşadıkları sorunları çözebilecek kişilere ulaşarak anında görüşebilmelerini sağlıyoruz.” dedi.

Pandemi kaynaklı kapanmalar Eksperin.com gibi teknoloji platformlarına yönelik online danışmanlık talebini artırdı. Bu platformlar tavsiye veya pahalı aracılar üzerinden danışman bulmak yerine hem işverenlere hem de danışmanlara hizmet veriyor. Platformların yaşadığı büyüme bir nevi Uberleşme; yani geçmişin lüks hizmetini daha çok insan için erişilebilir kılarak uzman bilgisini demokratikleştiriyor. Değişimin müşterilere kolaylık ve danışmanlara da ek gelir imkanı sunmak gibi faydaları var.

Bu online platformlar, uzmanlar ve uzman tavsiyesine ihtiyaç duyanlar arasında bir kolaylaştırıcı olarak hizmet veriyor. Belirli bir iş sorusu veya özel hayatınızla ilgili yardım arıyorsanız, devam edip bir görüşme ayarlamak için deneyimli profesyonellere göz atabiliyorsunuz. Bunlar genel anlamda, çok çeşitli iş konularında bire bir uzman tavsiyesi alabileceğiniz dijital pazaryerleri. Birkaç telefon konuşmasıyla çözülebilecek, hızlı soru-cevap tarzı danışmanlık çağrılarını kolaylaştırma hizmeti sunuyorlar. Doğru bilgi veya deneyim aramak için saatler harcamak yerine, ihtiyacınız olan yanıtları güvenilir, doğrulanmış ve yetkin kaynaklardan hemen alabiliyorsunuz.

Çağrı planlandığında, istediğiniz yerden arayabiliyorsunuz. İster ofisinizden, ister bir cafe’den, isterseniz de yürüyüş yaparken veya arabanızda trafikteyken aramalar alıyor veya yapabiliyorsunuz.

Bu platformlardan binlerce dakika seans gerçekleştirme hizmetine aracılık eden Eksperin “Bir bilene ulaşıp ondan fikir ve tavsiye alabilme” konusunda profesyonel online hizmet sunuyor. Alanlarında uzman kişileri TL/dk üzerinden müşteri ile telekonferans yoluyla görüştüren platform, ihtiyacı olan kişi ve şirketlerin istedikleri zaman, oturdukları yerden konusunda deneyimli bu kişilere rahatça ulaşıp sorunlarını çözebilmelerini sağlıyor. Bu sayede uzmanlar da ek gelir elde etmiş oluyor.

Pandemide Ortaya Çıkan Yeni Krizler

Pandemi ile birlikte kurumsal şirketlerden gelen talepler üzerine iş modellerine yeni hizmetler eklemek durumunda kalan Eksperin platformunda üst düzey yönetici ve CEO’lara özel sunulan “Premium” danışmanlık ve yönetici koçluğu hizmeti de mevcut.

Deneyimi oldukça yüksek platform profesyonelleri özellikle son dönemlerde yeni ortaya çıkan ve liderleri zorlayan “Çip krizi, tedarik zinciri sorunları, kapanmalar, iklim değişikliği, karbon ayak izi ve sürdürülebilirlik, hibrit çalışma modeli, yüksek enflasyon, resesyon” gibi alanlarda bu kişilere yol gösteriyor. Hatta yönetim kurulu toplantılarına online olarak bağlanarak iştirak edip bağımsız dijital danışman olarak hizmet verenler de bulunuyor.

Eksperin’in Mart 2020’den bu yana binlerce dakika seans üzerinde yaptığı analize göre teknik konuların dışında şirketlerde “zor konuşmaları ve çatışmayı yönetmek” “stres yönetimi” “zihinsel zindelik veya dayanıklılık” ile “z kuşağını yönetmek, iletişim ve işbirliği” hakkındaki danışmanlık konuşmaları artmış.

Uzmanlar pandemi sırasındaki talep artışını yöneticilerin daha fazla uzaktan çalışmasına, dolayısıyla insanlarla daha az bağ kurmasına bağlıyor. Şimdiyse hibrit çalışma ortamında güçlüklere rağmen görevlerini yerine getirmek zorundalar.

Bireyler ise daha çok psikologlarla görüşme gerçekleştirdi. Pandemi sonrası oluşan davranış bozuklukları, aile danışmanlığı, çocuklarla ilişkiler, stres, panik atak, çift terapisi, uykusuzluk, depresyon gibi konular psikologların en çok danışmanlık görüşmeleri gerçekleştirdiği konu başlıkları oldu.

Dakikası 15 Liradan Başlayan Hizmet

Platform halen 450’ye yakın uzmana sahip ve her gün onlarca dakikalık online danışmanlık görüşmesine aracılık ediyor. Toplam sayının yüzde 40 kadarını da kadın uzmanlar oluşturuyor.

Danışmanlar arttıkça danışmanlık hizmetleri daha fazla sayıda yöneticiye, yönetimlerin daha alt kademelerine sunuluyor ve ücretler düşüyor. Eksperin’in dakikalık ücretleri 15 ila 75 lira arasında değişiyor ama üst düzey bir danışman veya koç bundan çok daha fazla kazanabiliyor.

Bu gibi hizmet veren online danışmanlık platformlarının sayısı arttıkça, firmalar için uzman bilgisine ulaşmak daha hızlı, daha kolay ve daha ekonomik hale gelecek gibi görünüyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?