İş Dünyası ile Birlikte Ofis Cihazları da Değişiyor

Mobil ofis ev ofis derken çalışma şekillerimiz sürekli değişiyor. En büyük kurumsal yapılar bile artık mobil çalışmayı özendirmeye gayret ediyor. Peki mevcut ofis cihazlarında son durum ne ve gelişmeler nereye doğru gidiyor? İşte tüm bunları biz sorduk Epson Türkiye Müşteri Hizmetleri Müdürü Engin Hıraoğlu yanıtladı.

– Epson’un ofis yaşamına yönelik iş çözümleri nelerdir?

Sadece ofis olarak değerlendirmek gerekirse yazıcılar, projektörler ve tarayıcılarımız mevcut. Tüm bu segmentlerde model yelpazemiz oldukça geniş. Biz ihtiyaçlara bire bir çözümler sunuyoruz. Dakikada onlarca sayfa hızlı ve kaliteli tarama tek bir tarayıcımızla bazı şirketlerin yüksek arşivleme potansiyeline cevap verirken, hepsi bir arada bir yazıcımız bazen bir ofisin tüm ihtiyaçlarını doyurabiliyor.

– Özellikle yazıcı tarafında rekabet devam ediyor ve gelişen teknolojilerle artış sürecek gibi. Epson olarak bu alanda hangi konumdasınız, sunduğunuz avantajlar nedir?

Biz Epson olarak yazıcı tarafında tüm ihtiyaçlara cevap verebilen genişlikte bir ürün portföyüne sahibiz öncelikle. Ev-ofis tipinden açık hava reklamcılıkta kullanılan geniş formata, tekstil baskısından fotoğrafa, monodan 6 renk modellere, etiket çıktısına özel tiplerden mevcut mürekkep haznesiyle 86 bin sayfa baskı alabilen yazıcılara kadar birçok tipte ve teknolojide ürünümüz mevcut. Dolayısıyla ürün yelpazesi genişliğinde rakipsiz diyebiliriz.

Orijinal mürekkep tankı sistemini dünya ve Türkiye bazında ilk lanse eden biziz. Bu çok önemli ve farklı bir teknoloji idi ki, artık birçok kullanıcı açısından yüksek benimseme oranına ulaştığı için normalleştiğini mutlulukla söyleyebiliriz. Evet teknoloji sürekli ilerliyor ancak konu inovasyon olduğunda farkımız açık, zira sadece tanklı yazıcı kavramından bile yola çıksak, biz Epson olarak takip edilen olduk.

Orijinal tanklı sistemli yazıcılar, çok miktarda baskı alan şirketler için sayfa başı çıktı maliyetini minimize eden bir teknolojiye sahip. Örneğin 500 sayfalık bir top kağıdın siyah beyaz baskısı için harcanan mürekkep maliyeti sadece 3,43 TL. Bu teknolojinin tabir-i caizse abisi diyebileceğimiz, daha büyük mürekkep poşetleriyle donatılmış RIPS (ReplacableInk Tank System) serisi yazıcılarımız ilk mürekkep tesliminde 75 bin ve üzeri baskı kapasitesiyle çok nüfuslu şirketler, eğitim kurumları, holdingler gibi yapılanmalar için inanılmaz avantajlı zira sayfa başına düşen baskı maliyeti neredeyse yok. Kısacası sunduğumuz en büyük avantaj yüksek kalitede baskıyı minimum maliyetle sunuyor olmak. Ayrıca Epson inkjet yazıcılarda kullanım ömrü boyunca değişmesi gereken parçalar lazer teknolojisine göre son derece azdır ve baskı kafası bir sarf malzemesi değildir.  Ömürlü malzemelerin az olması cihazın daha da az servis gerektirdiğinin  en önemli göstergesidir. Bu durumlar esas dikkat edilmesi gereken unsur olan Toplam Sahip Olma Maliyeti açısından son derece kritik önem taşıyor.

Bizim tüm ürünlerimizin parçaları yine bizim üretimimiz. Yani bir ürünün en küçük parçası dahi yine Epson tarafından üretiliyor ki bu; maksimum entegrasyon, dolayısıyla ürünün yüksek performansı ve kalitesi açısından oldukça kritik. Satış sonrası hizmetlerde Türkiye genelindeki gücümüz ve hızımız da bir diğer avantajımız elbette.

Son olarak değinmek istediğim konu ise çevre ki aslında tüm dünya ve kullanıcılar için tüm avantajlardan daha da önemli. Epson olarak biz tamamen çevre dostu bir kurumuz. Yazıcı teknolojisinde de inkjet tarafındayız. Epson inkjet yazıcı kullanan bir kurum, çevreye ve kullanıcılarına minimum zarar verdiğine gönül rahatlığıyla inanabilir. Rakamlarla örneklendirmek gerekirse sadece Batı Avrupa’da işletmelerin lazer yerine Epson inkjet yazıcı kullanması durumunda ortaya çıkan veriler oldukça dikkat çekici. Yüzde 94’e kadar daha az atık, en az 221 bin tonluk atığın olmaması anlamına geliyor.  Yüzde 96’ya varan enerji tasarrufu, ortalama 507 bin hanenin elektrik, su vb. giderinin eşiti.  Yüzde 92’ye varan daha az karbondioksit salımı ise 26 milyon 900 bin ağaç tarafından emilen miktar.

– Mobil ofis ve ev-ofis kavramlarının yaygınlaştığı günümüzde uzaktan baskı ve mobil baskı çözümleri ne kadar önemli olacak? Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Epson’un mobil kullanıcılara ve ev-ofis çalışanlara yönelik çözümleri her geçen gün daha çok ilgili görüyor. Bu ilginin asıl sebebi ev-ofis kullanımı için modellerimizin sağladığı kolaylıklar ve mobil uygulamalarımızla esneklik sınırlarını zorlamamız. Tabi ki ‘Bulut’ teknolojisi kullanımı da ön plana çıkmaktadır.

Bir kaç örnek vermek gerekirse mobil herhangi bir cihazdan resim veya dokümanı Epson connet özellikli yazıcınıza e-mail ile göndererek direk basabilirsiniz.  Epson Iprint ile aynı ağda  bulunan  herhangi bir Epson yazıcıya erişerek tarama, baskı ve diğer özellikleri anında  kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu özelliği misafirlerinizle paylaşmak için misafir ağınıza Epson Printer eklemeniz yeterli. Ev-ofisteki yazıcınızın menüsündeki buluta tarama ve e-mail ile tarama fonksiyonlarıyla ofisinizle sürekli irtibat halinde kalabilirsiniz.  Network özellikli bir projeksiyona  Epson Iprojection  android  uygulaması  ile  resim, sunum ve dosyalarınızı  kolaylıkla yansıtabilirsiniz. Epson iLabel uygulaması ile  QR kodlu etiketler  dahil tarama yapabilir, 100’ ü aşkın sayıda şablon kullanarak kendi etiketlerinizi kablosuz olarak basabilirsiniz.

– Sıfırdan kurulum veya yenileme fark etmeksizin teknolojik donanıma yatırım yapacak karar vericilere neler önerirsiniz?

Öncelikle ‘İlk Sahip Olma Maliyeti’ yerine ‘Toplam Sahip Olma Maliyeti’ ne bakmalılar. Bir yazıcıyı uygun fiyata alabilirsiniz ancak kartuş değişiminde öyle bir bütçe söz konusu olur ki neredeyse yazıcı fiyatından yüksek kalabilir. Kullanım ömrü boyunca hangi aralıklarla hangi parçaların değişmesi gerekeceğini ve maliyetini bilmeleri gerekir.  Diğer bir husus bu değişimlerin yazıcının durmasına ve iş kaybına yol açacağıdır. Teknolojik ürünler demirbaştır ve uzun ömürlüdür, dolayısıyla kullanım maliyeti önemlidir. Gerek işlevsellik, gerekse alan ergonomisi bazında çok fonksiyonlu ürünlere yönelmeleri önemli. Akıllı teknoloji ön plana çıkan bir diğer konu.  Mesela projeksiyon seçiminde toplantıya farklı mekanlardan dahil olabileceğiniz ve/veya akıllı tahta özelliğine sahip – parmak dokunuşlu ürünler seçmek iş kalitenizi ve verimliliğinizi artıracaktır.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?