İnteraktif Kredi’ye 6 Milyon Dolar Değerleme

İnteraktif Kredi, Seed Yatırım Turunu 6 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım alarak kapattı.

İnteraktif Kredi’nin Seed yatırım turuna Alesta Yatırım, BKM (Bankalararası Kart Merkezi) Eski Genel Müdürü Sertaç Özinal, İTÜ ARI Teknokent, Betül & Berkin Özer ve Keiretsu Forum yatırımcıları katıldı. Aldığı yatırımlarla firmanın son değerlemesi 6 Milyon Dolara yükseldi.

Bu yatırım turunda İnteraktif Kredi’nin mevcut yatırımcıları arasında olan Alesta Yatırım İbrahim Özer ve BKM Eski Genel Müdürü Sertaç Özinal yeni hisse alarak paylarını artırırken; İTÜ ARI Teknokent, Betül ve Berkin Özer, Keiretsu Forum yatırımcılarından Halis Petrol Turizm Tic. A.Ş. ve Korun Teknoloji Yatırımları AŞ Kurucusu Figen Korun, yeni yatırım yaparak bu tura dahil oldular.

İnteraktif Kredi, şirketlere, vadeli ödeme yapan müşterilerini seçerken, bir banka gibi karar verme yeteneği katıyor. Ürettiği yeni nesil yapay zeka uygulamaları sayesinde, kredi skorlaması yaparak, finansal teknolojilerin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Böylece firmalar, kendilerine güvenli bir ticaret alanı yaratarak, finansal tablolarındaki şüpheli alacaklar kaleminde ciddi oranda bir düşüş elde ediyor ve katma değer yaratıyorlar.

Bireysel kullanıcılarına ise yine veri analitiği ve yapay zeka iş modelini kullanarak, kredi profili oluşturuyor. Kullanıcılarının kredi almalarını kolaylaştırıyor ve bankalardan sadece onaylanabilecek kredi tekliflerini alabilmelerini sağlıyor. Kredisi onay alamayacak durumdaki kullanıcılarına, sistem üzerinden kişisel finansal okuryazarlık öğretiyor ve kredi kullanabilecek profile erişmelerini sağlıyor.

Pre-Seed yatırım turunda hisse alarak zaten yatırımcılar arasında olan, seed yatırım turunda da yeniden hisse alan BKM Eski Genel Müdürü Sertaç Özinal, “Bende çok olumlu izlenim bırakan kurucuları Cesur Ölçenoğlu ve Mustafa Gümüş önderliğinde, şirket ve bireysel kullanıcıların kredi derecelendirme ekosisteminde lider oyuncu olacağına inandığım İnteraktif Kredi şirketine memnuniyetle yatırım yaptım. İnteraktif Kredi, kısa dönemde elde ettiği başarılı sonuçlar, yapay zekayı etkili bir şekilde değerlendirme süreçlerinde kullanması, finans sektörüne verdiği olumlu katkılar ile birlikte artık globalde başarılı bir Unicorn şirket olmaya aday” açıklamasını yaptı.

Diğer mevcut yatırımcı, bu turda da yeni hisse alan Alesta Yatırım’ın sahibi İbrahim Özer, “Şirketin kredi derecelendirme alanında inovasyon, veri analitiği ve yapay zeka gibi teknolojilere dayalı yenilikçi yaklaşımı, büyüme potansiyeli ve kurucularının bu alandaki deneyimleri nedeniyle yatırım kararı aldık.” dedi.
Yeni turda İTÜ ARI Teknokent olarak yatırımcılar arasına dahil olan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş yeni yatırımları hakkında şunları söyledi: ‘’İTÜ ARI Teknokent olarak, sağladığımız program, platform ve özel imkanların yanı sıra, son yıllarda, girişimlerimize yatırım da yapıyoruz. 2020 yılında Kuluçka Merkezimiz İTÜ Çekirdek’te faaliyetlerine başlayan İnteraktif Kredi de yatırım yaptığımız girişimlerden bir tanesi. İnteraktif Kredi, FinTech ve InsurTech (Finans ve Sigorta) dikeylerimiz içindeki en iyi girişimlerinden biri. Özgün ve yenilikçi bir fikirle yola çıkan İnteraktif Kredi’nin adını çok daha fazla duyacağımıza ve uluslararası düzeyde çok başarılı olacağına inanıyorum.”

İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu, “Kredi almak herkesin hakkı!” sloganı ile yola çıktıklarını, statik kredi profili kavramını çoktan interaktif hale getirdiklerini, aldıkları yatırımla önümüzdeki dönem, B2B tarafında kredi skorlamasını geliştirmeye odaklanacaklarını söyledi. Pazar araştırmaları ve pazarlama konularına yoğunlaşacaklarını, yapay zeka ve Ar-Ge ekibini genişleteceklerini dile getirdi.

Firmanın diğer kurucu ortağı Mustafa Gümüş, kuruldukları günden beri hızlı bir büyüme sürecinde olduklarına, 850.000 kullanıcıyı çoktan geçtiklerine dikkat çekti. Hedeflerinin, 2024 yılı sonunda 5 milyon kullanıcıya erişmek olduğunu açıklayan Gümüş, “Açık bankacılığı sisteme entegre etmek için hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Artık kredi notuna hesap hareketlerini de ekleyeceğiz. Böylece tüm ticaret aktörlerinin eline tamamen proaktif hale gelmiş bir kredi raporu sunmuş olacağız. Bu dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir devrim demek. Pre-Seed ile Seed yatırım turu arasında geçen sürede İnteraktif Kredi’nin şirket değerlemesi tam 21 kat büyüdü. Bu hızımız artarak devam edecek” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?