Intel, Yeni Bağımsız FPGA Şirketi Altera’yı Kurdu

Altera; uçtan uca FPGA’lar, erişilebilir yapay zekâ, yazılım ve tedarik esnekliğiyle müşterilerine öncelik veriyor.

Intel yeni bağımsız FPGA şirketi Altera’nın resmi lansmanını duyurdu. İcra Kurulu Başkanı Sandra Rivera ve Operasyon Direktörü Shannon Poulin, 55 milyar doları aşan bir piyasa fırsatında liderliği güvence altına alma, yapay zekâya sahip tek FPGA dahil olmak üzere şirketin portföyünü genişletme ve artan müşteri sorunlarının üstesinden gelme stratejilerinin ayrıntılarını FPGA Vision Webcast başlıklı webinar sırasında açıkladılar. Rivera ve Poulin, ayrıca şirketin yeni markası Altera’yı da duyurdular.

Altera İcra Kurulu Başkanı Sandra Rivera, “Müşteriler giderek daha karmaşık hale gelen teknolojik zorluklarla uğraşıp, rakipleri arasında öne çıkmak için çalışır ve değer elde etme süresini hızlandırmak için çaba gösterirken, FPGA pazarını yeniden canlandırma fırsatımız var. İletişim, bulut, veri merkezi, gömülü, endüstriyel, otomotiv ve askeri-havacılık pazar segmentlerinde geniş bir uygulama yelpazesinde programlanabilir çözümler ve erişilebilir yapay zekâ sunmak için cesur, çevik ve müşteri odaklı bir yaklaşımla liderlik ediyoruz” dedi.

Neden Önemli: Altera’nın kapsamlı portföyü ve yol haritası; bulutta, ağda ve uçta hedef FPGA pazarlarındaki büyümeyi daha iyi ele alırken, bu hızlı büyüyen uygulama segmentinden yararlanmak için sınıfının en iyisi Quartus Prime yazılımını ve kolay entegre edilebilen yapay zekâ yeteneklerini de eşzamanlı olarak geliştiriyor. Yapay zekânın yükselişi, tüm endüstriler için yeni karmaşıklıklar ve fırsatların kapısını araladı. Biz de TensorFlow ve Pytorch gibi standart çerçeveleri temel alarak optimize edilmiş IP üreten FPGA AI Suite ve OpenVINO ile bu fırsatlara odaklanıyoruz. Altera’nın FPGA’ları (alanda programlanabilir kapı dizileri), kritik yapay zekâ çıkarım yeteneklerini sorunsuz bir şekilde entegre etmek ve PCI Express, CXL, Ethernet ve 6G kablosuz gibi gelişen standartlara daha iyi uyum sağlamak gibi piyasanın değişen taleplerini daha iyi bir şekilde karşılayacak esnek çözümler sunuyor.

Çalışma Biçimi: Altera’nın çözümleri, ağ ve iletişim altyapısından düşük güçlü gömülü uygulamalara kadar çok çeşitli pazarları ve kullanım durumlarını hedefleyecek şekilde optimize edildi. Altera bugün, çeşitli müşteri ihtiyaçlarını karşılayan yeni ürün ve hizmetlerini açıkladı. Bu hizmetler, şunları içeriyor:

• Agilex 9 artık yüksek hacimli üretimde. Yüksek bant genişliğine sahip karma sinyal FPGA’lar gerektiren radar ve askeri-havacılık uygulamaları için ideal olan, endüstrinin en hızlı veri dönüştürücülerini sunuyor.
• Agilex 7 F-serisi ve I-serisi, cihazlar üretime aşamasında. Rakip FPGA’lara kıyasla watt başına 2 kat daha iyi yapı (fabric) performansına sahip olan bu cihazlar; veri merkezi, ağ ve savunma gibi yüksek bant genişliğine sahip bilişim uygulamalarına yönelik olarak tasarlandı.
• Agilex 5 artık geniş çapta bulunur durumda. Yapay zekâ, sınıfının en iyisi performans ve rakip ürünlere kıyasla watt başına 1,6 kat daha iyi performans sunan tek FPGA yapısını sunan Agile 5, gömülü ve uç uygulamalara yönelik.
• Çok yakında: Agilex 3. Bulut, iletişim ve akıllı uç uygulamaları için düşük karmaşıklıktaki fonksiyonlara en yüksek değerde, düşük güçlü bir FPGA serisi getirecek.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?