Intel Max Serisi, HPC ve AI’ya Çığır Açan Bellek Bant Genişliği ve Performansı Getiriyor

Yeni ürün ailesi, dünyanın en büyük zorluklarını çözmek için rakiplerinden 4,8 kat daha hızlı, yüksek bant genişliği belleğine sahip CPU ve Intel’in en yüksek yoğunluklu GPU’sunu sunuyor.

Dallas’taki Supercomputing ’22’den önce Intel Corporation, Intel Max Serisi ürün ailesini yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) ve yapay zeka (AI) için iki öncü ürünle tanıttı: Intel Xeon CPU Max Serisi ( kod adı Sapphire Rapids HBM) ve Intel® Veri Merkezi GPU Max Serisi (kod adı Ponte Vecchio). Yeni ürünler, henüz paylaşılan dağıtım güncellemeleriyle Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndaki yaklaşmakta olan Aurora süper bilgisayarına güç sağlayacak.

Xeon Max CPU, yüksek bant genişliğine sahip belleğe sahip ilk ve tek x86 tabanlı işlemcidir ve kod değişikliğine gerek kalmadan birçok HPC iş yükünü hızlandırır. Max Serisi GPU, Intel’in en yüksek yoğunluklu işlemcisidir ve 100 milyardan fazla transistörü, 128 gigabayta (GB) kadar yüksek bant genişliğine sahip belleğe sahip 47 kutulu bir pakette birleştirir. oneAPI açık yazılım ekosistemi, her iki yeni işlemci için de tek bir programlama ortamı sağlar. Intel’in 2023 oneAPI ve AI araçları, Intel Max Serisi ürünlerinin gelişmiş özelliklerini etkinleştirmek için yetenekler sunacak.

Intel Super Compute Group Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jeff McVeigh; “Hiçbir HPC iş yükünün geride kalmamasını sağlamak için bant genişliğini en üst düzeye çıkaran, bilgi işlemi en üst düzeye çıkaran, geliştirici üretkenliğini en üst düzeye çıkaran ve nihayetinde etkiyi en üst düzeye çıkaran bir çözüme ihtiyacımız var. Intel Max Serisi ürün ailesi, oneAPI ile birlikte yüksek bant genişliğine sahip belleği daha geniş pazara sunarak CPU’lar ve GPU’lar arasında kod paylaşımını kolaylaştırıyor ve dünyanın en büyük zorluklarını daha hızlı çözüyor.”

Intel Max Serisi Neden Önemli?

Yüksek performanslı bilgi işlem (HPC), iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaktan dünyanın en ölümcül hastalıklarını iyileştirmeye kadar bilimin ve toplumun en büyük zorluklarını çözmek için ölçekte en gelişmiş yenilikleri kullanan teknolojinin öncüsünü temsil eder.
Max Series ürünleri, bu topluluğun ihtiyaçlarını ölçeklenebilir, dengeli CPU’lar ve GPU’lar ile karşılar, bellek bant genişliği atılımlarını içerir ve açık, standartlara dayalı, mimariler arası bir programlama çerçevesi olan oneAPI tarafından birleştirilir. Araştırmacılar ve işletmeler, Max Series ürünlerini kullanarak sorunları daha hızlı ve daha sürdürülebilir bir şekilde çözecekler.

Max Serisi ürünlerin Ocak 2023’te piyasaya sürülmesi planlanıyor. Intel, müşterilerine verdiği taahhütleri yerine getirerek, Aurora süper bilgisayarına güç sağlamak için Argonne Ulusal Laboratuvarı’na Max Serisi GPU’lu blade’ler gönderiyor ve Xeon Max CPU’ları Los Alamos National’a teslim edecek.

Intel Xeon Max CPU Neler Sağlıyor?

Xeon Max CPU, 350 watt’lık bir zarf içinde dört döşemeden oluşan ve Intel’in yerleşik çoklu kalıp ara bağlantı köprüsü (EMIB) teknolojisi kullanılarak bağlanan 56 adede kadar performans çekirdeği sunuyor. Xeon Max CPU’lar, 64 GB yüksek bant genişliğine sahip paket içi belleğin yanı sıra PCI Express 5.0 ve CXL1.1 G/Ç içerir. Xeon Max CPU’lar, çekirdek başına 1 GB’den fazla yüksek bant genişliğine sahip bellek (HBM) kapasitesi sağlıyor ve bu, çoğu yaygın HPC iş yüklerine uymaya yeterlidir. Max Serisi CPU, gerçek dünyadaki HPC iş yüklerinde rekabete kıyasla 4,8 kata kadar daha iyi performans sağlıyor.

Etiketler:

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?