Intel, Intel Arc Pro A60 ve Pro A60M GPU’ları Piyasaya Sürüyor

Intel, ürün yelpazesine iki yeni Intel Arc Pro grafik işleme birimi ekledi ve Intel Arc Pro A40 tabanlı sistemlerin sevkıyatı başladı.

Getirdiği Yenilikler: Intel bugün, Intel Arc Pro A-serisi profesyonel grafik işlem birimleri (GPU) serisinin yeni üyeleri olan Intel Arc Pro A60 ve Pro A60M’yi tanıttı. Intel Arc Pro ailesinin performansında önemli bir yükselişi temsil eden bu yeni ürünler, 12 GB’a kadar video belleği (VRAM) ve yüksek dinamik aralıklı (HDR) ve Dolby Vision destekli dört ekran desteğiyle profesyonel iş istasyonları kullanıcıları için özenle tasarlandı.

Yerleşik ışın izleme donanımı, grafik hızlandırma ve makine öğrenmesi özellikleriyle Intel Arc Pro A60 GPU; akıcı görüntü alanları, en yeni görsel teknolojiler ve zengin içerik oluşturmayı geleneksel tek yuva faktöründe bir araya getiriyor.

Neden Önemli: Intel Arc Pro A serisi grafik ürünleri, iş istasyonu GPU alanına yeni bir seçenek sunuyor. Intel Arc Pro A60 ve A60M, mevcut Intel Arc Pro ürünlerine kıyasla, 16 ile iki kat daha fazla PCIe şerit sayısı, saniyede 384 gigabayt ile iki kat daha fazla bellek bant genişliği, 256 ile iki kat daha fazla ayrılmış AI Xe Matrix Extensions (XMX) motoru ve 16 ile iki kat daha fazla ışın izleme birimi sunuyor. Aynı zamanda AV1 dahil olmak üzere tam medya kodlama ve kod çözme desteğine sahipler. Bunlar, Intel Arc Pro GPU’ları bilgisayar destekli tasarım ve modelleme (CAD/CAM), yapay zekâ çıkarım görevleri ve ayrılmış iş ortamlarında medya işleme için ideal çözüm haline getiriyor.

Düzenli performans optimizasyonları için üç aylık sürücü sürümleriyle desteklenen Intel Arc Pro GPU’lar, mimari, mühendislik ve inşaatın yanı sıra tasarım ve üretim endüstrilerinde kullanılan, aşağıdakileri de içeren önde gelen iş istasyonu uygulamalarından ISV sertifikalı:

• Autodesk 3ds Max
• Autodesk AutoCAD
• Autodesk Fusion 360
• Autodesk Inventor
• Autodesk Maya
• Bentley MicroStation
• Dassault Systèmes SOLIDWORKS
• Nemetscheck VectorWorks
• PTC Creo
• Siemens NX
• Siemens Solid Edge

Ayrıca Blender gibi medya ve eğlence uygulamaları için de optimize edilen Intel iş istasyonu GPU’ları, Intel oneAPI Rendering Toolkit’te yer alan işleme (render) ve ışın izleme kütüphanelerini çalıştırarak yüksek performanslı, yüksek doğrulukta görsel deneyimlerin geniş ölçekte oluşturulmasını sağlar.

Bulunurluk Hakkında: İş istasyonu masaüstü bilgisayarlar için Intel Arc Pro A60 GPU, önümüzdeki haftalarda Intel yetkili distribütörlerinden, mobil sistemler için Intel Arc Pro A60M GPU ise önümüzdeki aylarda OEM ortaklarından temin edilebilecek. Intel Arc Pro A40 GPU’ya sahip ek iş istasyonu tasarımları şu anda HP’den temin edilebilirken, 2023’ün üçüncü çeyreğinde Dell ve Lenovo’nun da bunu takip etmesi bekleniyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?