Intel 5G Çekirdek için Raf Başına 2,7 Kat Performans İyileştirmesi Sağlıyor

Intel Infrastructure Power Manager yazılımı, yüzde 0’un üzerinde ilave güç tasarrufu sağlıyor.

Getirdiği Yenilikler: Intel Corporation, ağ operatörlerinin enerji tasarruflu ölçeklendirme taleplerine yanıt vermek için 5G çekirdek ağlarında ayak izi, güç ve toplam sahip olma maliyeti tasarrufu sağlayacak iki önemli güncellemeyi açıkladı: Sierra Forest kod adlı Intel Xeon yeni nesil işlemcilerinin 288 adede kadar Efficient çekirdek (E-çekirdek) ile önizlemesi ve 5G çekirdek için Intel Infrastructure Power Manager (IPM) yazılımının ticari kullanılabilirliği.

Intel Başkan Yardımcısı ve Kablolu ve Çekirdek Ağ Birimi Genel Müdürü Alex Quach, “5G çekirdek ağları kurulmaya devam ederken, iletişim hizmeti sağlayıcıları daha yüksek bir altyapı verimliliğine ihtiyaç duyuyor. 5G çekirdek ağlarının çoğunluğu bugün Intel Xeon işlemciler üzerinde kuruluyken Intel, bu verimlilik zorluklarının üstesinden gelebileceği benzersiz bir konumda bulunuyor. Yol haritamıza yeni Efficient çekirdekleri ilave etmemizle ve Intel Infrastructure Power Manager yazılımımızın ticari olarak benimsenmesiyle, hizmet sağlayıcılar ağlarında benzersiz performans ve güç tasarrufu elde ederken toplam sahip olma maliyetini azaltabilirler” dedi.

Neden Önemli: Ağ operatörlerinin kablosuz 5G çekirdek ağlarını oluştururken karşılaştıkları en önemli zorluklar, hâlâ enerji tüketimini ve altyapı ayak izini azaltmak.

Çalışma Biçimi: Geçtiğimiz sonbaharda Intel İnovasyon etkinliğinde tanıtılan Intel Xeon işlemci yol haritası, genişleyerek E-çekirdekli işlemcileri de kapsıyor. E-çekirdekler, ağ operatörlerine enerji ve toplam sahip olma maliyeti tasarrufu için optimize edilmiş işlemciler sağlayacak. Bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek olan Sierra Forest kod adlı Intel Xeon yeni nesil işlemcilerde, 288 adede kadar çekirdek bulunacak ve operatörlerin raf başına 2,7 kat performans1 artışı elde etmelerine yardımcı olacak. Bu, 5G Çekirdek iş yükleri için endüstri lideri bir raf başına performansa karşılık geliyor2.

Yeni işlemciler, ağ operatörlerinin raf başına performansı, sanal CPU’ları (vCPU’lar) ve watt başına performansı uygulama yazılımında önemli değişiklikler yapmaksızın artırmalarına olanak tanıyacak. Intel, yeni işlemcileri ve Intel Infrastructure Power Manager yazılımını dağıtmak için operatörler ve 5G çekirdek yazılım tedarikçileriyle yakın işbirliği içerisinde çalışıyor.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?