Intel 10 Milyonuncu 3D QLC Tabanlı SSD’yi Üretti

Intel 3D QLC NAND Flash’ları üzerinde inşa edilen 10 milyonuncu SSD’yi ürettiğini duyurdu.

,SSD’lerin üretimi 2018’in son döneminde başlamıştı. Bu kilometre taşı olarak nitelendirebilecek adım, QLC’yi yüksek kapasiteli sürücüler için mainstream bir teknoloji  haline getirmişti.

Intel’de SSD Stratejik Planlama ve Ürün Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Dave Lundell, “Birçoğu QLC teknolojisinden bahsetti, ancak Intel bunu ve bu ölçekte yaptı” derken şöyle konuştu: “Bağımsız QLC SSD (Intel® SSD 660p) maliyet etkin kapasitesi ve Intel® Optane ™ Teknolojisi + QLC çözümümüzün (Intel® Optane ™ Bellek H10) performansı için güçlü bir talep gördük.”

Intel QLC 3D NAND, Intel SSD 660p, Intel® SSD 665p ve Intel Optane Bellek H10 depolama çözümlerinde kullanılıyor. Intel’in QLC sürücüsünde hücre başına 4 bit var ve verileri 64 katmanlı ve 96 katmanlı NAND yapılandırmalarında depolar.

Intel son on yıldır bu teknolojiyi geliştirmekte. 2018’de, 3D QLC flaş, hücre başına dört bitli 64 katman içeren ve 1.024 Gb / die depolayabilen bir gerçeklik haline geldi. 2019’da Intel 96 katmana geçti ve toplam alan yoğunluğunu azalttı.

QLC artık Intel’in hem istemci hem de veri merkezi ürünlerini içeren genel depolama portföyünün bir parçası.

Etiketler:

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?