HottScan Türkiye Pazarına Açıldı

3D lazer ölçüm teknolojisinde Almanya’nın lider firması Türkiye pazarına açıldı.

23-27 Mart 2022 tarihleri arasında TÜYAP’ta düzenlenen Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul Fuarına katılan firmalar arasında yer alan HottScan GMBh şirketinin Türkiye yetkilisi Burcu İşlek ile hem sundukları çözümleri hem yeni girdikleri Türkiye pazarı hakkındaki beklentileri hem de fuar ile ilgili gözlemleri üzerine görüştük.

Faaliyetleriniz ve hedefleriniz hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?

HottScan GMBh’dan söz etmeden önce ana şirketimiz Hottgenroth Software AG hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Hottgenroth Software AG 1996 yılında Karl-Heinz Hottgenroth tarafından Köln’de kuruldu. 1990’ların ortalarından itibaren enerji sektörüne yönelik geliştirdiği yazılım çözümleriyle başarısını kanıtlayarak Almanya’da pazar lideri oldu. 2002 yılında Hottgenroth Software, ETU Software GmbH’yi devraldı. Hottgenroth Software AG, Nisan 2015’ten beri Hottgenroth GmbH’nin tek hissedarıdır. Ayrıca, CAD yazılımı RUKON ile havalandırma sistemi planlamasının da lider şirketidir.

Sunduğunuz teknolojik çözümler hakkında bizlere biraz daha bilgi aktarabilir misiniz?

Hottgenroth Software AG günümüzde 200’den fazla çalışanıyla 60.000’den fazla müşteriye hizmet veriyor. Tüm sektörlerde dijitalleşme gerekliliğinin bilinciyle çalışma hayatını sürdüren şirketimiz yakın zamanda yeni iki ürününü de piyasaya sundu. HottScan GmBH adı altında üretimini, yazılımını ve satışını gerçekleştirdiği HottScan 3D Room Scanner ve One Shot 3D Room Scanner…

HottScan 3D Room Scanner, Hottgenroth şirketler grubunun ürün yelpazesinin teknik düzeyde çığır açan bir cihaz. HottScan HS-1, yalnızca iki dakika süren hassas lazer ölçümleriyle her türlü iç mekan geometrisini yakalar. Yüksek çözünürlüklü 3D görüntü, raporlar ve teknik incelemeler için kullanılabilir. Veriler ortak CAD formatlarında (Katman yapısıyla DWG/DXF formatı ve dokularla Collada formatı, IFC vs.) dışa aktarılır. Tarayıcının ve yazılımın pratik kullanımı ise herhangi bir özel bilgi birikimi gerektirmez. One Shot 3D Room Scanner cihazımız ise yalnızca tek tuş ile sadece 7 saniyede 3D ölçüm imkanı sağlamaktadır.

Sunduğunuz bu çözümlerden hangi sektörler faydalanabilir?

Her iki ürünümüz de çok farklı sektörler için oldukça hızlı ve pratik çözümler sunuyor. Aslında yapı sektöründe olup uzmanlık alanı dahilinde iç mekan ölçümü ve projelendirmesi yapan tüm firmaların hedef kitlemiz dahilinde olduğunu söylemek mümkün. Bunlar arasında başlıca sektörler olarak mimarlık ve iç mimarlık ofislerini, inşaat firmalarını, banyo ve mutfak tasarımı sektörünü, ahşap işlerini, enerji sektörünü ve gayrimenkul sektörünü sayabilirim.

Bildiğimiz kadarıyla bu cihazların yanı sıra sunduğunuz bazı yazılım çözümleri de var. Kullanıcılarınıza ne tür yazılım çözümleri sunuyorsunuz?

Evet, HottScan Room-Modeller yazılımımız ile kullanıcılarımız, yüzeyler ve alanlar yardımıyla bir iç mekanın 3D modelini çok hızlı bir şekilde oluşturabilir. Basit Modeller yazılımı, kütlelerin belirlenmesini ve belgelenmesini, herhangi bir noktanın boyutlandırılmasını ve karmaşık koşulların test edilmesini sağlar. HottScan Projects, kullanıcı Modeller‘dan dışa aktarılan bir projeyi tüm bina için derleyebilir. Bireysel odalar listeden seçilir ve çizim alanına yerleştirilir. SimpleMeasure uygulamamız ile binaları akıllı telefonunuz veya tabletiniz ile doğrudan sahada ölçebilirsiniz. İster mimarlar ve planlamacılar, isterse boya ve dış cephe çalışanları, çatı işleri uygulayıcıları, güneş enerjisi tesisatçıları gibi hizmet sağlayıcılar ya da zanaatkarlar olsun, Simple Measure bir bina ölçümüne ihtiyaç duyan herkese hitap eden bir uygulamadır.

Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul’a katılmaya nasıl karar verdiniz ve fuardan beklentileriniz nelerdi?

Öncelikle belirtmem gerekir ki Türkiye pazarına ilk adımımızı bu fuar ile attığımız için çok heyecanlı ve mutluyuz. Bizim için çok iyi bir zamanlama ve doğru bir tercih oldu bu anlamda. Türkiye’nin farklı farklı şehirlerinden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yerli ve yabancı katılımcılarla bir araya gelip ürünlerimizi anlatmak ana hedefimizdi. İstanbul Yapı Fuarı’nda dört gün boyunca hedef kitlemizle bir araya geleceğimizi bilmek fuar öncesinde katılım kararını vermemizde son derece motive edici bir faktör oldu. Fuar süresince gerek ziyaretçilerle gerekse katılımcı firmalarla tanışma ve istişare imkanı bulduğumuz için çok memnun olduğumuzu söyleyebilirim.

Sizce Turkeybuild Yapı Fuarı’nı ziyaret eden sektör profesyonelleri ne gibi deneyimler elde etti?

Fuarın gerek içeriğiyle gerekse de seçkin katılımcılarıyla yapı sektörünün trendlerine yön verdiğini düşünüyoruz. Pandemi nedeniyle birçok sektör gibi inşaat sektörü de hem moral olarak hem de ticari faaliyetler açısından son iki yıldır ne yazık ki negatif etkilendi. Aynı etkileri tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da ve Türkiye’de de ne yazık ki görmek mümkün. Ancak pandemi nedeniyle alınan tedbirlerin ve kısıtlamaların biraz olsun kalkmasıyla birlikte artık yeni bir dönem başlıyor. Bu anlamda İstanbul’da düzenlenen bu fuarın katılımcı firmaları hedef kitleleriyle bir araya getirerek güzel bir sinerji yarattığını gözlemledik. Bu sinerji ortamından da gerek ziyaretçilerin gerekse de katılımcılar olarak bizlerin çok güzel çıkarımlar elde ettiğini düşünüyorum.

Son olarak bu fuar ile birlikte adım attığınız Türkiye pazarından beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Bildiğimiz gibi Türkiye dünyanın en büyük ilk yirmi ekonomisi içerisinde yer alan oldukça önemli bir ülke. Bunun yanı sıra jeopolitik konumu itibariyle de Avrupa ve Asya arasında oldukça stratejik bir noktada yer almakta. Özellikle son yıllarda Türkiye’de inşaat ve yapı sektörünün nasıl bir gelişim gösterdiğini ve ne kadar dinamik bir yapıda olduğunu çok yakından biliyoruz ve takip ediyoruz. Dolayısıyla, Türkiye gibi önemli bir pazara açılmamız şirketimiz açısından da oldukça stratejik bir karardı. Sunduğumuz pratik ve hızlı çözümler ile Türkiye pazarındaki kullanıcılarımıza iş süreçlerinde çok ciddi bir zaman kazandırmayı ve böylelikle iş verimliliğini artırmayı hedefliyoruz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?