İki Türk’ten Örnek Yönetim Modeli

Savak, Rapsodo Global Teknoloji Direktörü ve Türkiye Ülke Müdürü oldu.

Türk girişimci Batuhan Okur tarafından 2011 yılında kurulan Rapsodo, önemli bir transfere imza attı. Merkezi Singapur’da bulunan Rapsodo’nun Global Teknoloji Direktörü Burak Savak oldu. Global teknik ekibin başına getirilen ve yılın belli dönemlerinde Singapur’da görev alacak olan Savak, aynı zamanda Ar-Ge Üssü İzmir’de bulunan Rapsodo’nun Ülke Müdürü olarak atandı. Dünyaya Türkiye’den yazılım ihraç eden ve Amerika’da pazar dinamiklerini değiştiren Rapsodo, istihdamda tersine göç ve yatırımda ulusal kalkınma modeli ile dikkat çekiyor.

“Okur, tersine beyin göçünün sembol girişimcisi”

Tersine beyin göçü felsefesiyle hareket eden Rapsodo Kurucusu ve CEO’su Batuhan Okur, girişimcilik öyküsü kadar ülkeye değer katma vizyonuyla da farklı, yeni nesil bir lider modeli. 2011 yılında Singapur’da kurduğu şirketi Rapsodo, yüksek teknolojiyi erişilebilir kılma vizyonuyla Amerika’da golf ve beyzbol alanında önemli pazar verileri elde edince; Okur, kuruluşunun 7. yılında Ar-Ge üssünü Türkiye’de kurma kararı alıyor. Spor performansı ölçüm ve analitiği pazarında, veri bilimi odaklı yazılımlar geliştiren Rapsodo, kamera ve radar kombinasyonundan oluşan donanımıyla bir sporcunun “Ben daha iyi nasıl olabilirim” sorusuna yanıt buluyor. Sporcu ürünü kullandıkça AI (yapay zeka) motoru, sporcuyu daha iyi anlıyor, artı ve eksileri karşılaştırmalı olarak sunuyor. Veri bazlı geliştirme üzerine kurulu sistem sayesinde bugün dünyaca ünlü kulüpler, sporcular ve antrenörler, pazar değerini artırma konusunda önemli adımlar atıyorlar. Spor teknolojileri pazarına yön veren bu verilerin üretimi ve analizi ise Rapsodo’nun dünyaya Türkiye’den ihraç ettiği yazılımlarla gerçekleşiyor.

Okur: “İstihdamda tersine göç, yatırımda ulusal kalkınma önceliğimiz”

Merkezi Singapur’da, Ar-Ge Ofisi Türkiye’de yer alan Rapsodo’nun dört farklı kıtada, dört farklı ülkede 13 farklı ulustan çalışana sahip olduğuna dikkat çeken ve şirketini Singapur doğumlu Türk asıllı bir dünya markası olarak tanımlayan Okur ”Globaldeki başarıda en büyük gücümüzü, Türk yazılımcılarımız oluşturuyor. İstihdamda tersine göç ve yatırımda ulusal kalkınma her zaman önceliğimiz oldu. Dünyaya yazılım ihracatı yaptığımız teknik ekibin başına Burak Savak geldi. Çok uluslu firmalarda başarılı projelere imza atan Savak’ın Türkiye yazılım pazarına katacağı değer büyük olacak. Yakın zamanda lansmanını yapacağımız yüksek teknolojiye sahip yeni ürünümüzle, dünyada bir kez daha dikkatleri üzerimize toplayacağız” dedi.

Savak “2023 yılında istihdamda yüzde 30 büyüyeceğiz”

Türkiye’den dünyaya yazılım ihraç eden Rapsodo’nun 2023 yılında istihdamda yüzde 30 büyüme hedeflediğinin altını çizen Rapsodo Global Teknoloji Direktörü ve Türkiye Ülke Müdürü Burak Savak “Rapsodo’nun İzmir’de yer alan Ar-Ge üssünden, küresel spor teknolojileri pazarına yön veriyoruz. Göç etmesinin önündeki nedenleri kaldırmamız gereken çok değerli mühendislerimiz var. Bizim hedefimiz bu değeri ortaya koyabilmek. Ulusal kalkınmaya büyük önem veren Rapsodo küresel pazar koşullarına uyum sağlayan yeni nesil yönetim modeliyle yakın gelecekte ulusal ve uluslararası düzeyde büyük başarılara imza atacak, birlikte şahit olacağız” dedi.

Burak Savak Kimdir?

Rapsodo Global Teknoloji Direktörü ve Türkiye Ülke Müdürü Burak Savak, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu. Kariyerinde, çeşitli kıtalarda çalışmış olan Burak, aralarında Amerika, İngiltere, ve Hindistan’ın da bulunduğu çok uluslu ve farklı kıtalarda çalışan ekipler kurup yönetmiştir. Yüksek lisans derecesine sahip olan Savak’ın yönettiği projelerden aldığı ödüller arasında; AUSDER Smart Transportation, IDC Cloud Cost Efficiency, IF Design Award, Good Design USA, Florida Governor’s New Product ve çok sayıda EUREKA CELTIC Awards gibi ödüller yer alıyor.
Rapsodo Global Teknoloji Direktörü & Türkiye Ülke Müdürü, Singapur ve TürkiyeVestel Elektronik, Türkiye – Nesnelerin İnterneti (IoT), Bulut and Otomotivden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı 2012-2022Pace Micro Teknology, ABD – Yazılım Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı 2003-2012OpenTV, ABD – Yazılım Takımı Lideri (2000-2003)
Vestel, ABD – Yazılım Kıdemli Mühendisi (1997-2000)

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?