İdeal Bir İş Bilgisayarı Arayanlar İçin Lenovo IdeaPad 5

AMD Ryzen 5 işlemcili Lenovo IdeaPad 5, Enterprise Next test merkezimizin konuğu oldu.

Test merkezimizde birbirinden yetenekli cihazları ağırlamaya devam ediyoruz. Bu defa konuğumuz ise AMD Ryzen 5 (4500U 2 375G) işlemciyle donatılmış Lenovo IdeaPad 5 (14ARE05) oldu. Bu seri ürünler dayanıklı yapılarıyla kurumsal kullanıcılar için ideal olmanın yanı sıra hafif olması, yüksek performansı ve nispeten uygun fiyatlarıyla da öne çıkıyor.

Küçük dev adam

Öncelikle IdeaPad 5, 214 inçlik ekran boyutu ve ve 1,38 kilogramlık ağırlığıyla sürekli mobil çalışan kurumsal kullanıcılar için adı gibi ideal bir ürün. Ürünün bu kadar hafif olma sebeplerinden bir tanesi de 512 GB’lık SSD’ye sahip olması. 8 GB’lık RAM’e sahip cihazda işletim sistemi olarak ise Windows10 Home sürümü yüklü olarak geliyor.

Windows 11’e geçiş macerası

Test için bize gelen cihazlarda Windows 11 yüklü değilse ilk test olarak Windows 11 geçişini gerçekleştiriyoruz. Tabii ki buradaki yükseltme süreleri cihazın performansından çok sizin evde/ofiste sahip olduğunuz  internet erişim hızıyla ilgili. Ancak IdeaPad, Windows 11 yükseltmesinde sizi hiç yormayacak ve yeni işletim sisteminizin keyfini çıkartacaksınız. Ama dikkat, bu geçiş için çalıştığınız şirketin sistem yöneticisinin onay ya da iznini almayı unutmayın.

Yumuşak hatlar, kolay kullanım

Hemen başta söyleyelim üründe dokunmatik ekran yok. Ancak alttan aydınlatmaya sahip Türkçe klavye düşük ışıklı ortamlarda dahi rahatça çalışma olanağı sunuyor. IdeaPad 5’in hafif bir ürün olduğunu söylemiştik.  Ancak 14 inçlik ekran boyutunun yanı sıra 321.57 x 211.59 x 16.9-19.1 mm’lik toplam boyutlarıyla taşıma konusunda sizi çok rahat ettirecek. Üründeki entegre 56.5Wh gücündeki batarya da bizim yaptığımız testlerde 8 saate yakın kullanım olanağı sundu. Cihazın 65W gücündeki şarj ünitesi ise 3 pinli USB-C girişine sahip.

Alüminyum kasaya ve gri renge sahip üründe ekran çözünürlük değeri ise 1920×1080. Online toplantılarınız için 720p’lik bir kameraya sahip olan üründe 2x Array HD mikrofon da yüklü olarak geliyor. Toplantı dışında kamerayı kullanmadığınız zamanlarda ise Lenovo tarafından kameranın içine yerleştirilen gizli perde ile kameranızın önünü fiziksel olarak kapatmanız mümkün ve bunun için ekstra bir aparat kullanmanıza gerek yok.

Bu fiyata kurumsal bilgisayar mı?

Lenovo, IdePad 5 serisi için başlangıç fiyatı olarak 8000 TL civarında bir etiket belirlemiş. Tabii kur hareketleri, stok durumları ve cihaz konfigürasyonlarına göre bu fiyatlarda farklar olabilir. Satın alma işleminden önce size en uygun konfigürasyonu belirleyip seçiminizi buna göre yapmakta da fayda var. Son olarak üründe 3 USB girişi, 1 kart okuyucu, bir HDMI yuvası ve 3,5 mm’lik kulaklık/mikrofon girişi olduğunu da yazalım.

Editörün Notu

Lenovo, IdePad 5’i tüm mobil çalışan kurumsal kullanıcılar için öneriyoruz. Dayanıklı kasası, yumuşak tasarımı ve ergonomik klavyesi ile adı gibi ideal bir ürün. Ancak ben oyun da oynarım, aynı anda podcast dinler videolarımı montajlarım diyorsanız ya bu serideki en yüksek konfigürasyona bakın ya da diğer Lenovo ürünlerine.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?