HPE’den 2023 Ryder Cup’a Özel 5G ve Wi-Fi Desteği

Hewlett Packard Enterprise, 2023 Ryder Cup’a özel çığır açan entegre private 5G ve Wi-Fi ağı kuruyor.

Hewlett Packard Enterprise, 2023 Ryder Cup’ta kablosuz bağlantının geleceğini sergileyen entegre private 5G ve Wi-Fi ağı kurduğunu duyurdu. Hewlett Packard Enterprise’ın satın aldığı Athonet’in private 5G teknolojisiyle HPE Aruba Networking’in Wi-Fi teknolojisinin ilk kez birleşimini simgeleyen bu proje, dünyanın en prestijli spor etkinliklerinden birinde benzeri görülmemiş ölçekte yeni ve ultra güvenli özellikler, büyük ölçüde genişletilmiş kapsama alanı ve gelişmiş taraftar ve personel deneyimi sunacak.

İtalya’nın Roma kentindeki Marco Simone Golf & Country Club’da 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında düzenlenen küresel golf etkinliği, organizatörlere bağlantı konusunda zorluklar getiriyordu. Arkeolojik olarak korunan 370 dönümlük kırsal alanı kapsayan golf sahası, etkinlik sırasında 250 bin seyirciye ev sahipliği yapmak üzere en büyük geçici spor stadyumlarından birine dönüştürüldü. Taraftarların ve etkinlik personelinin etkinlik alanı boyunca her zaman yüksek bant genişliğinde bağlantıya ihtiyaç duyması nedeniyle, organizatörler için yenilikçi, son teknoloji ürünü bir kablosuz ağ çözümü çok önemliydi.

HPE, Ryder Cup’ın kritik bağlantı gereksinimlerini karşılamak için çığır açan entegre Wi-Fi ve private 5G ağı tasarladı. Bağlantının Wi-Fi kısmı, ağırlıklı olarak etkinliğin popüler alanlarında toplanan binlerce taraftar için gereken yüksek kapasiteli bağlantıyı sağlıyor. Private 5G bağlantısı, golf sahasının daha uzak kısımlarındaki geniş kapsama alanının yanı sıra kritik operasyon personeline ayrılmış güvenli bir özel ağ sunuyor. Bu özel ağ tasarımı, özel ağın geleceğine dair bir ön izleme sunmanın yanı sıra HPE’nin Haziran 2023’te Athonet’i satın alarak ortaya koyduğu vizyonun erken biçimde hayata geçişini simgeliyor.

European Tour grubu ve Ryder Cup Europe’un baş teknoloji sorumlusu Michael Cole, şunları söylüyor:
“Ryder Cup etkinliği bize taraftar deneyimini en üst düzeye çıkarmak için teknolojik yeniliklerin sınırlarını zorlama fırsatı veriyor. Bu nedenle dünya standartlarında Wi-Fi ve private 5G teknolojisinin birleşimiyle yeni bir çığır açmak gerçekten heyecan verici. Private 5G ağları büyük operasyonel faydalar sunuyor ve bize kalabalığın yüksek bant genişliği uygulamalarına yönelik talebinden etkilenmeyen, tamamen özel ağlar kurgulamamızı sağlıyor. Böylece güvenlik, idari hizmetler, biletleme ve puanlama gibi kritik hizmetleri sağlayan hücresel cihazlar için yüksek bağlantı talebiyle baskı altında kalan yerel telekom ağlarına alternatif olarak, sahada tam kapsama alanına sahip özel ağları hayata geçirebiliyoruz.”

HPE Aruba Networking Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Phil Mottram da şunları ekledi:
“Bu yılın başlarında Athonet’i satın aldığımızı duyurduğumuzda hedefimiz private 5G çözümlerinde global lider olmaktı. Ryder Cup, Wi-Fi ve private 5G inovasyonlarımızın bu hedefe ulaşmak için birlikte nasıl çalıştığını göstermek için iyi bir fırsat. Bu, zorlu bir ortamda private 5G ve Wi-Fi entegrasyonu için mükemmel bir vitrin sunuyor. Private 5G operasyon personeli için genişletilmiş menzil ve güvenilirlik sağlarken, Wi-Fi 6E çekirdek alanlarda yoğunlaşan binlerce taraftara yüksek kapasiteli bağlantı sağlıyor.”

Ryder Cup İnovasyonla Geleceğe Taşınıyor

HPE Aruba Networking tarafından desteklenen yüksek performanslı Wi-Fi ağı, organizatörler, yarışmacılar, sponsorlar ve seyirciler için ana bağlantı kaynağını sağlamaya devam ediyor. Yoğun olarak konuşlandırılmış Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E ağlarının yüksek verim kapasitesi, kulüp binası, konaklama ve perakende satış mekanlarının yanı sıra seyirci tribünleri gibi kalabalık alanlar için en uygun çözümü sunuyor. Ayrıca, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi cihazlar genellikle hücresel ağlara bağlanamıyor ve kamusal ve özel hücresel ağlar arasındaki dolaşım anlaşmaları henüz emekleme aşamasında.

Kurgulanan ağ, en yeni Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E teknolojilerinden yararlanarak 800’den fazla Wi-Fi erişim noktası aracılığıyla Paris 2018’e göre iki kat daha fazla kapasite sunuyor. Ağın omurgası, tüm ağda tek bir görünürlük ve kontrol noktası sağlayan ağ yönetimi için yapay zeka destekli HPE Aruba Networking Central ile 200 HPE Aruba Networking CX anahtarı üzerine inşa edildi. HPE Aruba Networking Central’daki gösterge paneli ayrıca ağda sorun giderme, optimizasyon ve güvenlik perspektifinden tüm ortamda neler olup bittiğine dair yapay zeka destekli içgörüler sağlıyor. HPE Aruba Networking ClearPass, Wi-Fi altyapısı genelinde gelişmiş izleyici deneyimi için güvenli, verimli erişim kontrolü ve katılım sağlıyor. Ağ ve bilgi işlem ortamının HPE GreenLake uçtan buluta platformu üzerinde çalıştırılması, sahada daha az ekipman gerekmesi, yaygınlaştırma ve yönetimin daha uygun maliyetli ve daha hızlı olması anlamına geliyor.

Private 5G ağı, görev açısından kritik uygulamalar için kompakt ve mobil bir özel hücresel çözüm olan Athonet Tactical Cube tarafından desteklenen, merkezi bir konumda bulunan bir radyo direği ile tüm golf sahasını kapsıyor. Private 5G, golf sahasının daha uzak kısımlarındaki güneş enerjisiyle çalışan Wi-Fi erişim noktalarına ana taşıyıcı bağlantısı sağlayarak Wi-Fi ağının kapsama alanını kablolamaya gerek olmadan genişletiyor. Arkeolojik nedenlerden dolayı sahanın belirli kısımlarına kablo döşenemediği için bu önemli bir konu. Private 5G ayrıca güvenlik, görevliler ve ulaşım gibi garantili bant genişliğine ihtiyaç duyan, gecikmeye ve kapasiteye duyarlı kritik operasyonlar için güvenli, bölümlere ayrılmış bir ağ sunuyor.

İtalya tüm 5G spektrumunu mobil hizmet sağlayıcılarına tahsis etmiş durumda. Bu nedenle spektrum normalde doğrudan işletmelere açık değil. Ancak İtalyan Hükümeti Ryder Cup için bir istisna yaptı ve İletişim Bakanlığı, 5G için mükemmel olan 3.8 GHz bandına erişim sağladı. Çünkü bu bant büyük mesafeler arasında çok fazla veri taşıyabiliyor. Dünya çapında private 5G’nin potansiyelini gerçekleştirmek için kamu yönetimleri, Ryder Cup’ta olduğu gibi yeni ve yenilikçi kullanım durumları için spektrum sağlayarak işletmeleri, telekomünikasyon şirketlerini ve teknoloji satıcılarını güçlendirmede önemli bir rol oynayabilir.

Bugüne Kadarki En Dijital Katılımlı Ryder Cup

Sonuç olarak, tüm ağ inovasyonları taraftarlar için daha da iyi bir deneyim sunulmasına yardımcı oluyor. Günümüzde seyirciler yalnızca sürekli bağlantı talep etmekle kalmıyor, aynı zamanda zengin içerikle yönlendirilen kişiselleştirilmiş, sürükleyici bir deneyim arıyor. HPE ağından alınan içgörülerle desteklenen Roma’daki taraftarlar, sahanın neresinde olurlarsa olsunlar golf sahasında sanal olarak gezinebiliyor, ürün ve yiyecek kuyruklarını atlayabiliyor ve oyuncuların konumlarını takip edebiliyor. Benzer şekilde operasyon personeli de taraftar davranışlarını izleyebiliyor, yoğun dönemlerde daha fazla personel atayabiliyor ve anında taraftar aktivasyonları sağlayabiliyor.

Çoğu uluslararası spor dalında olduğu gibi, daha sürdürülebilir bir etkinlik yaratmak öncelikler listesinin üst sıralarında yer alıyor. Ancak bu durum özellikle bir pop-up etkinlik düzenlendiğinde daha da zorlaşıyor. Bu yılki Ryder Cup’ta kablosuz ve bulut teknolojilerinin hız kazanması, etkinlikten sonra ihtiyaç fazlası olabilecek fiziksel ekipmanlarda büyük bir azalmaya yol açtı. Bu aynı zamanda golf sahası ekolojisinin daha az bozulması anlamına geliyor. Ryder Cup aynı zamanda HPE GreenLake platformunda BT enerji tüketimi, karbon emisyonları ve elektrik maliyetleri hakkında önemli bilgiler sunan yeni sürdürülebilirlik panosunun ilk küresel kullanım örneklerinden birini oluşturdu. Gösterge paneli, genel sürdürülebilirlik performansını iyileştiren karar verme sürecini etkinleştirmek için teknolojik mülkün tamamından gelen gelişmiş analitikten yararlanıyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?