HPE GreenLake’te Önemli Yenilikler

HPE GreenLake uçtan buluta platformu, hibrit ortamlar için iyileştirilmiş endüstrinin ilk buluta özgü birleşik analitiğini ve data lakehouse bulut hizmetlerini kullanıma sunuyor.

Yazan: HPE GreenLake Bulut Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Vishal Lall

HPE Ezmeral yazılımı üzerine kurgulanan çözüm sayesinde analitik ve veri bilimi ekipleri, uçtan buluta tüm verilerine kolaylıkla erişirken Apache Spark ve SQL için hızlandırılmış birleşik platformdan yararlanacak.

İçgörü çağında veri tüm sektörlerde dijital dönüşümün merkezine yerleşirken, veri analitiği girişimlerin başarısı için kritik hale geliyor. En temel faydasıyla veri, rekabet avantajı sağlıyor. Bununla birlikte çoğu kurum, veri modernizasyonu girişimlerini başarıyla yürütme sürecinde önemli zorluklarla karşılaşıyor. Bulut öncesi dönemde kurumlar, buluta özgü yeteneklerden yoksun veya genel bulut için karmaşık geçiş süreçleri gerektiren, tedarikçi zorunluluğunu, yüksek maliyetleri ve yeni yöntemlerin benimsenmesini zorunlu kılan eski tip analitik platformlara takılıp kalmıştı. Bu durum, IDC’nin 2023 yılına kadar 110 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiği büyük veri ve analitik yazılım pazarının1 gelişmesine zemin hazırladı.

Bugün heyecanla anons ettiğimiz iki yeni HPE GreenLake hizmeti, müşterilerin bu zorlukların üstesinden gelmesini sağlayacak. Bu kapsamda sağladığımız dört büyük değer önerisi var:

– Farklı analitik, SQL ve veri bilimi kullanıcıları için kusursuz ve kesintisiz deneyim
– Birinci sınıf performans
– Gücünü hibrit ortamda, saf açık kaynaktan alan zengin tercihler ve açık ekosistem
– Hedeflenen iş yükünün çoğu için toplam sahip olma maliyetinin yüzde 35’e varan oranda azaltılması

Açık ve buluta özgü olacak şekilde sıfırdan oluşturulan HPE GreenLake analitik bulut hizmetlerimiz, kurumların tüm verilerini depolandıkları her yerde uçtan buluta birleştirmesine, modernleştirmesine ve analiz etmesine yardımcı oluyor. Analitik ve veri bilimi ekipleri artık endüstrinin ilk şirket içi bulut tabanlı çözümünden yararlanabiliyor, Apache Spark data lakehouse yapılarını büyütebiliyor, yapay zekâ ve makine öğrenimi iş akışlarını hızlandırabiliyor. Analitik bulut hizmetleri için yeni HPE GreenLake şunları içeriyor:

HPE Ezmeral Unified Analytics

HPE, şirket içinde modern analitik yetenekleri sunarak, kritik iş ortamlarında sıkça rastlanan veri yoğunluklu, uzun süreli işler için genel buluta kıyasla yüzde 35’e2 varan oranda maliyet avantajı sağlıyor. Böylece daha önce hiper ölçekli çözümlerle sınırlı olan müşterilerine yeni bir alternatif getiriyor. HPE GreenLake uçtan buluta platformunda yer alan HPE Ezmeral Unified Analytics, endüstrinin ilk birleşik, modern, hibrit analitik ve data lakehouse platformu olarak öne çıkıyor.

HPE Ezmeral Unified Analytics ile sektörde bir ilke imza atarak aşağıdaki üç önemli gelişmeyi mimari ölçekte iyileştiren ve aynı anda kullanan bir çözüm geliştiriyoruz:

– Müşterilerin talep ettiği buluta özgü esnekliği ve çevikliği sağlamak üzere, şirket içi yaygınlaştırma için Kubernetes tabanlı Spark ortam iyileştirmesi,
– Siloları önlemek ve veri mühendisliğini kolaylaştırmak için dosyalardan, tablolardan, akan verilerden ve nesnelerden gelen veri çeşitliliğinin tek bir platformda ele alınması,
– Uçlardan hibrit buluta yayılabilen bir veri platformu sağlayarak uçların benimsenmesi…

HPE Ezmeral Unified Analytics, tüm verileri genel bulutta taşımak yerine, şirket içi ve hibrit dağıtımlar için iyileştirildi. Gerektiğinde veri taşınabilirliğini sağlamak için açık kaynaklı yazılımlar kullanıldı. Çözümümüzü kurumların büyük veri kümelerini veya data lakehouse yapılarını barındıracak esneklikte ve ölçekle tasarladık. Böylece müşterilerimizin her yerde gelişmiş analitik için ihtiyaç duydukları esnekliğe sahip olmasını sağladık.

HPE Ezmeral Data Fabric Object Store

Çığır açan diğer yeni çözümümüz HPE Ezmeral Data Fabric Object Store adını taşıyor. Bu çözüm S3 uyumlu nesne depolamayı, dosyaları, akan verileri ve veritabanlarını uçtan buluta yayılan tek bir ölçeklenebilir veri platformunda birleştiren sektördeki ilk veri örgüsü olarak öne çıkıyor. Çıplak sunucu ve Kubernetes uyumlu dağıtımlar için tercih edilebilen HPE Ezmeral Data Fabric Object Store, kuruluşun dağınık verilerinin küresel görünümünü ortaya koyuyor. Bununla birlikte, buluta özgü model içindeki tüm verilere bütünleşik erişim sağlıyor. Böylece en zorlu veri mühendisliği, veri analitiği ve veri bilimi uygulamalarına güvenli erişim sunuyor. S3 uyumlu API ile tasarlanan ve gelişmiş analitik için iyileştirilen HPE Ezmeral Data Fabric Object Store, müşterilerin uygulamalarını ve verilerini tek bir kontrol düzleminde düzenlemesini sağlarken en iyi fiyata olağanüstü performans sunuyor.

Sektörde bir ilk olduğuna inandığımız bu inovasyonlarımızla gurur duyuyoruz. Kurguladığımız farklı veri türlerini işleyebilen, analitik için iyileştirilmiş ve uçtan buluta yayılabilen tutarlı veri platformuyla müşterilerimiz için büyük değer ortaya koyduğumuza inanıyoruz.

Bu inovasyonların bazı öne çıkan özelliklerini şöyle sıralamak mümkün:

Analitik için iyileştirilmiş performans: Ölçeklenebilir nesne depoları için tasarlanan HPE Ezmeral Object Store, uçtan buluta analitik iş yüklerinde en iyi performans için iyileştirilmiş, ortak bir kalıcı depoda dosya, akan veriler, veritabanı ve nesne veri türlerini destekleyen sektördeki tek çözümdür.
Küresel olarak eşitlenmiş uçtan buluta veri: Dağınık uç işlemlerini desteklemek için kümelerin ve verilerin orkestrasyonu birlikte gerçekleştirilir. Tek bir Küresel Alan Adı sayesinde, herhangi bir uygulamadan veya arabirimden uçtan buluta topolojiye kolay erişim sağlanır. Gelişmiş güvenlik özellikleri ve politikalar, veriler yansıtılırken, anlık olarak görüntülenirken ve çoğaltılırken doğru kişilerin ve uygulamaların doğru verilere erişimini sağlar.
Sürekli ölçeklendirme: Kuruluşlar düğümler ekleyerek ve veri kalıcılığı için ilkeleri yapılandırarak gerektiği gibi büyüyebilir. Gerisini veri deposu halleder.
Performans ve maliyet dengesi: Küçük veya büyük nesnelere uyum sağlayan otomatik katmanlama ilkeleri, verileri otomatik olarak yüksek performanslı depolamadan düşük maliyetli depolamaya taşır.

HPE Ezmeral İş Ortağı Ekosistemi Genişliyor

HPE Ezmeral Marketplace’i ilk olarak Mart 2021’de piyasaya sunduk. Güvenilir ve bağımsız yazılım iş ortakları tarafından doğrulanan, tam yığın çözümlerine dayalı olarak geliştirilmiş ve özelleştirilmiş analitik motorlarının ve ortamlarının hızla oluşturulmasını sağladık. Kurumların yüzde 76’sı önümüzdeki yıl içinde veri ve analitik iş yükleri için şirket içi, üçüncü taraflarca yönetilen özel bulut altyapısını kullanmayı planlarken4, bugün yeni 6 bağımsız yazılım iş ortağını duyurmaktan heyecan duyuyoruz: NVIDIA NGC, Pepperdata, Confluent, Weka, Ahana ve gopaddle.

HPE Ezmeral İş Ortağı Programı başlatıldığından bu yana müşterilerimizin büyük veri ve AI/ML kullanım durumları dahil olmak üzere temel kullanım durumlarını ve iş yüklerini desteklemek için 37 çözüm ortağını5 programa ekledik. İş Ortağı Programı bugün ayrıca Apache Spark gibi açık kaynaklı projeler için destekleri de ekleyerek işletmelere iş yüklerini modern, buluta özgü mimariye geçirme yeteneği sunuyor.

HPE GreenLake uçtan buluta platformu ve HPE Ezmeral, kurumları ve HPE’yi dönüştürüyor

HPE GreenLake bulut hizmetlerinin önemli bir bileşeni olan HPE Ezmeral yazılım portföyü, GM Financial ve Bidtellect gibi kuruluşların modern veri analizi girişimlerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Haziran 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana HPE Ezmeral, hem geleneksel büyük veri oyuncuları hem de genel bulut satıcıları üzerinde önemli rekabet kazanımlarıyla düzinelerce yeni müşteriyi güvence altına aldı.

Kurumlar dijital dönüşümlerine devam ederken çok sayıda uygulama ve veri şirket içinde ve uçta kalacağından, esnek, birleşik analitik çözümlerimiz müşterilerin verilerinden maksimum değer elde etmelerine yardımcı olacak.

Etiketler: ,