HPE, AMD EPYC Tabanlı Yeni Sunucu Ailesini Tanıttı

HPE’nin yeni AMD EPYC 7003 Serisi işlemcileri kullanan gelişmiş sunucu ailesi, yüzde 39’a kadar daha iyi performans ve tüm iş yüklerinde daha fazla enerji verimliliğiyle 19 yeni dünya rekoruna imza attı.

Hewlett Packard Enterprise (HPE), zorlu iş yüklerinde rekor kıran performansıyla rakiplerinden yüzde 39’a kadar1 daha fazla avantaj sağlayan sektörün en geniş AMD EPYC işlemci tabanlı yeni sunucu ailesini duyurdu. HPE, piyasaya sürülen yeni AMD EPYC 7003 Serisi işlemciyi kullanarak sanallaştırma, enerji verimliliği, veri tabanına dayalı analitik iş yükleri ve Java uygulamalarının aralarında olduğu pek çok önemli alanda 19 dünya rekoru elde etti. Böylece HPE’nin 2. ve 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerin bir arada kullanıldığı sistemlerle kırdığı dünya rekorlarının toplam sayısı 32’ye yükseldi.

HPE, yeni AMD işlemcili çözümlerle kurumsal uç uygulamalarından, üst ölçeğe (exascale) kadar tüm zorlu iş yüklerinin üstesinden geliyor

HPE ProLiant sunuculardan ve HPE Apollo sistemlerinden oluşan yeni bilgi işlem portföyü, dijital dönüşüm için gerekli kritik iş yüklerini desteklemek üzere benzersiz performans, güvenlik, otomasyon ve uzaktan yönetim özellikleri sunuyor. Sistemler ihtiyaç duyulan yüksek performansı ortaya koymak için gereken gücü 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerden alıyor.

Buna ek olarak HPE, üst ölçek sınıfı sistemlerin gereksinimlerini karşılamak üzere günümüzün en güçlü süper bilgisayarlarından 10 kata kadar daha hızlı 3. Nesil AMD EPYC tabanlı HPE Cray EX süper bilgisayarını duyurdu. Böylece HPE, gelişmiş performansa sahip seçenekleriyle kolay ölçeklendirme ve yönetim eşliğinde, kurumların uçtan üst ölçeğe uzanan her türlü ihtiyaçlarında hızla değer elde etmelerini sağlayan eksiksiz bir portföy sunmuş oldu.

Hizmet olarak sunulan deneyim eşliğinde güvenilir yeni nesil bilgi işlem

Müşteriler, şirket içinde, uçta veya ortak sunucu barındırma tesisinde çalışabilen esnek, kullanım başına ödeme modeliyle hizmet olarak sunulan bir platform olan HPE GreenLake’i kullanarak, en yeni HPE çözümlerini kolayca kullanıma alabiliyor. HPE GreenLake, bulutun basitliğini ve çevikliğini hibrit bulutla gelen yönetişim, uyumluluk ve görünürlükle birleştiriyor.

HPE Sunucu Sistemleri İş Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Neil MacDonald, şunları söylüyor:
“Dijital dönüşüm tüm endüstrileri yeniden şekillendiriyor. Yeni dijital modeller, uçta hesaplama, 5G ve yapay zekâ teknolojilerinin benimsenmesini desteklemek ve COVID-19’un getirdiği teknoloji taleplerine uyum sağlamak üzere hızla gelişiyor. HPE, iş yüklerini ölçeklendirebilen, verimli bir şekilde güven altında çalıştırabilen yüksek performanslı çözümleriyle dinamik pazarın ihtiyaçlarını tüm yönleriyle ele alıyor. AMD ile uzun süredir devam eden iş birliğimiz ve ortak mühendislik çabalarımız sayesinde, dijital altyapıları dönüştürmek, daha fazla ekonomi, çeviklik ve yönetim kolaylığı sağlamak üzere yeni 3. Nesil AMD EPYC™ işlemcileri kullanarak en büyük ve en geniş sunucu ailesini müşterilerimize sunmaktan gurur duyuyoruz. Sunulan çözümlerin yarının veri merkezlerinin ihtiyaçlarını karşılamada büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz.”

HPE sanallaştırmada, enerji verimliliğinde, karar destek sistemlerine güç veren veri tabanı iş yüklerinde ve sunucu bazlı Java’da yeni dünya rekorlarına imza attı

HPE ProLiant sunucular ve HPE Apollo sistemler, tüm iş yüklerini güçlendirmek için sunduğu ölçeklenebilir, çok yönlü ve uçtan uca güvenlik özellikleriyle pek çok alanda yeni dünya rekorları kırarak liderlik koltuğuna yerleşti. Bağımsız endüstri kıyaslamalarına dayanan sonuçlardan bazıları şöyle:

– HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 sunucu, sanallaştırma aracılığıyla sunucu konsolidasyonunu artırarak ve işletim maliyetlerini düşürerek bu alandaki rekoru önceki sahibine kıyasla yüzde 39 ileri taşıdı.
– HPE ProLiant XL225n Gen10 Plus sunucuya sahip HPE Apollo 2000 Gen10 Plus sistemiyle sağlanan performans ve sürdürülebilirlik, operasyonel maliyetlerin düşürülmesine katkıda bulundu. Böylece kırılan 19 dünya rekorunun yanı sıra, diğer 4 düğümlü sistemlere oranla yüzde 54’e varan oranda daha yüksek enerji verimliliği elde edildi.
– Veri tabanı iş yükleri için depolamayla optimize edilmiş çözümleri hedefleyen yepyeni sunucu serisi HPE ProLiant DL345 Gen10 Plus ile karar destek mekanizmalarında veri tabanı sorguları hızlandırıldı. Yeni sunucu karar destek veri tabanı iş yüklerinde kümelenmemiş sonuçlara göre zirveye yerleşirken3, HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 sunucusu 4 soketli diğer sunucuya kıyasla yüzde 14,4 daha iyi performans ve maliyette yüzde 15,5 azalma sağladı.
– Yüzde 17,1’e varan oranlarda daha iyi performansla iki işlemcili sistemlerde liderliği ele alan HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 sunucu, bankacılık, finans, üretim, sağlık hizmetleri ve yaşam bilimleri gibi sektörlerde ortaya çıkan kullanım senaryoları için Java uygulamalarının optimizasyonunda etkileyici sonuçlara ulaştı5. Tek işlemcili ProLiant DL345 Gen10 Plus sunucularda bu oran yine etkileyici bir artışla yüzde 16,8 olarak gerçekleşti.

Kuruluşlar, HPE ProLiant sunucu ailesiyle yarının iş yükü ihtiyaçlarını karşılayacak en güvenilir çözümlere kavuşuyor

HPE ProLiant sunucuları, daha yüksek hızlarda daha iyi sonuçlar sunmak üzere yönetim görevlerinin otomasyonu ve iş yükü performansının verimli optimizasyonu için ihtiyaç duyulan zekâyı sağlıyor. Yeni HPE sunucu ailesi aynı zamanda 5G, uçta hesaplama, yapay zekâ ve analitik gibi modern bilgi teknolojileri ihtiyaçlarına yönelik hiper birleşik altyapı, konteynerler ve çeşitli CPU ve GPU mimarileri yardımıyla çok yönlülüğü ve ölçeklenebilirliği sunuyor.

Diğer yandan üretildiği andan itibaren silikon ölçeğinde gömülen, nakliye ve dağıtımdan sunucunun kullanım ömrünün sonuna dek uzanan 360 derece bütünsel güvenlik ve uçtan uca veri koruması sağlıyor.

HPE, ayrıca 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerle donatılan sunucu ailesinin parçası olan iki yeni sunucu serisinin duyurusunu yaptı. Bunlar veri tabanı iş yükleri için depolama odaklı optimize edilmiş HPE ProLiant DL345 Gen10 Plus sunucu ve sanal masaüstü altyapılarını (VDI) güçlendirmek için tasarlanan HPE ProLiant DL365 Gen 10 Plus sunuculardan oluşuyor.

HPC ve yapay zekâ yetenekleriyle öne çıkan sektörün en kapsamlı portföyü, tüm veri merkezi ortamları için veriden fayda sağlama ve veriye dayalı öngörü süresini kısaltıyor

Modelleme ve simülasyon gibi HPC uygulamalarını desteklemek için özel olarak tasarlanan HPE Apollo sistemleri, büyük miktarlarda veriyi verimli bir şekilde işleyerek ve farklı simülasyonları dijital modellere dönüştürerek iş ve araştırma sonuçlarının hızlandırılmasına yardımcı oluyor. Sistemler ayrıca yapay zekâ eğitimlerini iyileştiren ve sonuçların doğruluğunu artıran optimizasyonlarla geliyor. HPE, HPC ve AI iş yüklerinde daha fazla performans ve verimlilik için 3. Nesil AMD EPYC işlemcili HPE Apollo 2000 Gen10 Plus ve HPE Apollo 6500 Gen10 Plus v2 sistemlerini sunuyor.

Gelişmiş HPE Apollo sistemleri, HPC odaklı, tamamen yönetilen hizmetler eşliğinde yeni HPE GreenLake bulut hizmetlerini etkinleştirerek, tüm kuruluşların çevik, esnek, kullanım başına ödeme yöntemiyle bulutun gücünden yararlanmalarına olanak sağlıyor. Böylece müşteriler en zorlu bilgi işlem ve veri yoğun iş yüklerini şirket içinde veya ortak sunucu barındırma tesisinde çalıştırılabilen esnek bir hizmet platformu aracılığıyla kullanarak, veriden değer elde etme süresini kısaltıyor.

HPE, Cray EX süper bilgisayarıyla günümüzün en güçlü süper bilgisayarlarından 10 kat daha hızlı exascale sınıfı yeni nesil süper hesaplama mimarisini sunuyor. Yeni HPE Cray EX süper bilgisayarlar, hava tahmini ve aşı keşiflerinden otomobil ve uçak modellemeye kadar zorlu alanlardaki karmaşık bilimsel araştırmaları hızlandırmak üzere AMD teknolojisinden yararlanıyor.

HPE, 3. Nesil AMD EPYC işlemciye sahip HPE Cray EX süper bilgisayarıyla dünyanın çeşitli bölgelerindeki süper bilgisayarların kurulumuna da katkıda bulunuyor. Bunlar arasında Avrupa Yüksek Performanslı Hesaplama Ortak Girişimi’nin bir parçası olan Finlandiya’daki LUMI, Avustralya Pawsey Süper Hesaplama Merkezi ve ABD Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi (NCAR) yer alıyor. HPE ayrıca ABD Enerji Bakanlığı için Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda Frontier adlı ilk ABD exascale sistemlerinden birini oluşturmak üzere 3. Nesil AMD EPYC işlemciyi ve yeni nesil AMD Instinct™ GPU’ları kullanan HPE Cray EX süper bilgisayarını kullanıyor.