Honeywell’den Plastik Geri Dönüşüm Teknolojisinde Devrim

Honeywell’in UpCycle Proses Teknolojisi, geri dönüştürülebilen plastik türlerini artırıyor. Bu yeni teknolojiyle diğer kimyasal ve mekanik geri dönüşüm süreçleriyle birlikte kullanıldığında geri dönüştürülebilen küresel plastik atık miktarı yüzde 90’a çıkabilir. Yeni teknoloji ile fosil yemlerden üretilen plastiklerden yüzde 57 daha az CO2 eşdeğeri emisyonlu plastik yapmak için kullanılan geri dönüştürülmüş hammadde üretilebilecek.

Honeywell, geri dönüştürülebilen plastik türü sayısını artıran ve daha düşük karbon ayak izine sahip geri dönüştürülmüş plastikler yapmak için kullanılan hammaddeleri üretebilen devrim niteliğinde yeni teknolojisini duyurdu. Bu yeni teknoloji plastikler için yüzlerce kez geri dönüşümü mümkün kılarken, işlenmemiş yeni plastiklerin üretilmesinde de fosil yakıtlara olan ihtiyacı azaltması bekleniyor.

Türkiye’nin plastik üretim kapasitesi ise yıllık yaklaşık 10 milyon tona ulaştı. Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından açıklanan “Plastik Geri Dönüşüm Sektörü Raporu”na göre; 33 milyar dolar civarındaki cirosu, 5 milyar dolara yaklaşan direkt ihracatı ve son 10 senede GSMH büyümesini aşan yıllık büyüme ile plastik sektörünün ülke ekonomisine sağladığı katkı giderek artıyor. Dünyada 6’ıncı, Avrupa’da da Almanya’nın ardından ikinci konumunda olan Türkiye’de plastik geri dönüşüm sektöründe yeni yatırımlar yapılması öngörülüyor.

Honeywell’in UpCycle Proses Teknolojisi, atık plastiği daha sonra yeni plastikler oluşturmak amacıyla kullanılan Honeywell Geri Dönüştürülmüş Polimer hammaddesine dönüştürmek için endüstri lideri moleküler dönüşüm, piroliz ve kirletici madde yönetimi teknolojisini kullanıyor. UpCycle Process teknolojisi, geri dönüştürülebilen plastik türlerini, renkli, esnek, çok katmanlı ambalaj ve polistiren dahil olmak üzere, geri dönüştürülmeyecek atık plastiği kapsayacak şekilde genişletiyor. Honeywell’in UpCycle Proses Teknolojisi, toplama ve ayırmadaki iyileştirmelerle birlikte diğer kimyasal ve mekanik geri dönüşüm süreçleriyle birlikte kullanıldığında geri dönüştürülebilen küresel plastik atık miktarını yüzde 90’a çıkarmayı sağlıyor

AMI International tarafından Eylül 2020’de yayınlanan bir araştırmaya göre, UpCycle Process Technology gibi gelişmiş geri dönüşüm teknolojileriyle işlenen atık plastikler, 2030 yılına dek yılda 5-15 milyon ton ek geri dönüşüm sağlayabilecek. UpCycle Proses Teknolojisi ile üretilen geri dönüştürülmüş plastikler, aynı miktarda fosil yemlerden elde edilen saf plastiğin üretimine kıyasla karbon emisyonlarında yüzde 57’lik azalma sağlayacak. İşlem ayrıca, yakma ve depolama gibi geleneksel atık plastik işleme yöntemlerine kıyasla karbon emisyonlarını yüzde 77 oranında düşürecek. Bu düzeyde karbon azalımı, piroliz teknolojisi seçenekleri içinde en önemli iyileştirmeler arasında bulunuyor.

Honeywell Performance Materials and Technologies’in başkanı ve CEO’su Vimal Kapur, “Plastikler, gıdaların raf ömrünü uzatmak ve emisyonlarını azaltan araçları daha hafif hale getirmek de dahil olmak üzere toplumumuzda önemli bir rol oynuyor. Ne yazık ki bugün plastiğin yalnızca bir kısmı başarıyla geri dönüştürülebiliyor. Honeywell’in UpCycle süreci bu sorunun çözülmesine yardımcı oluyor. UpCycle, geri dönüştürülebilen plastik türlerini artırarak plastik ekonomisinde devrim yaratacak ve günlük olarak kullandığımız birçok ürünün sürdürülebilirliğini geliştirmede önemli bir rol oynayacak” dedi.