Hızın Olduğu Yerde Oracle Var

Oracle’ın yeni bulut iş ortağı olmasıyla birlikte “Bloodhound” kara hız rekoru projesi, STEM konularının küresel bazda daha iyi anlaşılmasına yardımcı olurken saatte 1000 mil hızla ilerlemeye de devam ediyor.

“Bloodhound” Projesi, kara hız rekorunu daha da geliştirmek ve yeni yetişmekte olan bilim adamları ile mühendislerin gelecek nesillerine ilham kaynağı olmak için Oracle ile işbirliği yapıyor.

“Bloodhound”un yeni bulut iş ortağı olarak Oracle, sesten hızlı “Bloodhound” aracında(Bloodhound SSC) kurulu olan 500’den fazla sensörden gelen verileri toplamasında, analiz etmesinde ve dünyanın dört bir yanındaki sınıflara yayınlamasında “Bloodhound”a yardımcı olacak teknolojiyi sağlayacak. Bu bilgiler de öğrencilere, teknolojinin dünyanın en hızlı kara aracının saatte 1000 mil hıza ulaşmasını nasıl sağladığını ayrıntılı olarak inceleme fırsatı verecek.

Alanında önemli bir dönüm noktası olan bu mühendislik çalışması, öğretmenlerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) konularında öğrencilere ilham vermelerine de yardımcı olacak. Proje halihazırda yüz binden fazla öğrencinin okullarında her yıl “BLOODHOUND” ile ilgili faaliyetlerde bulunması sayesinde şimdiden önde gelen STEM kaynaklarından biri halini almış durumda.  Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan bu konuyla ilgilenirken aracın pist testlerine bu yıl başlamasıyla birlikte bu sayının çok daha artması bekleniyor.

Bloodhound Proje Müdürü Richard Noble’un bu konudaki görüşleri ise şöyle: “60’lı yıllarda yaşanan havacılık ve uzay yarışları, birçok gencin bilim ve mühendislik alanında kariyer peşinde koşmalarına ilham olmuştu ve Bloodhound’un da teknik becerilerin oldukça kısıtlı olduğu günümüzde aynı etkiyi yaratmasını umuyoruz. Saatte 1000 mil hıza ulaşma peşinde koşarken öğrencilerin de bizimle birlikte çalıştıkları hissine kapılmalarını istiyoruz ve Oracle ile çalışarak bu vaadimizi gerçeğe dönüştürebileceğiz.”

Oracle teknolojisi sadece “Bloodhound”un eğitim programlarını yönlendirmesine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda ekibin mühendislerinin rekor denemesi için “Bloodhound” SSC’yi daha geliştirmesine yardımcı da oluyor. Araçtaki farklı parçaların ve teknolojilerinin nasıl performans gösterdiklerini gerçek zamanlı görüntüleyebilme imkanına sahip olmalarıyla birlikte Bloodhound ekibi, saatte 1000 mil hıza ulaşmaya çalışırken karşılarına çıkabilecek her tür teknik sorunu da kolayca belirleyip ele alabilecek. Bu teknoloji ilk kez, Bloodhound SSC’nin Newquay, Cornwall’da saatte 200 mil testi Ekim ayında denenecek.

Oracle’ın Bloodhound Projesi Yöneticisi John Abel ise “Bloodhound Projesi, birden fazla alanda hızlı hareket etmekle ilgili bir proje. Ekipteki mühendislerin, bilgisayar tasarımının ve malzeme teknolojisinin sınırlarını zorlayan benzersiz bir prototip araç geliştirebilmeleri için hızlı verilere ve gereken ince ayarlar içinse çok daha hızlı şekilde bilgilere erişmeleri gerekecek. Çözümlerimiz ise önümüzdeki iki yıl boyunca bu bilgilerin sunulabilmesi için gereken temeli sağlayacak.  Bloodhound’un dünyanın dört bir yanındaki STEM eğitimini yönlendirerek insan becerisi, keşif ve hız konularında yepyeni kıstaslar belirlemesini görmeyi umuyoruz.” diyor.

Bu projede Oracle ile birlikte Castrol, Zhejiang Geely Holding Group, Nammo, MTN, Rolex, Rolls Royce, teknik iş ortakları ve tedarikçiler yer alıyor.

Konuyla ilgili videoları aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=kIsHFconfSA&list=PLcFwxJMrxygDN3jfSbmHuWRfOhgTu0_Pb