Girişimlerin Alması Gereken 5 Kritik Güvenlik Önlemi

Girişimlerin hedef tüketicisinde güven oluşturması uzun ve zorlu bir süreç olabiliyor. Bu zorlu süreçte girişimlerin siber saldırılara karşı tedbirli olması ise büyük önem taşıyor. Hackerlar, güvenlik önlemleri açısından yetersiz kalacağını düşündükleri yeni kurulan firmaları özellikle hedef alır.

Şirketler, siber tehditler ve gizlilik sorunlarından olumsuz anlamda büyük ölçüde etkileniyor. Yapılan araştırmalar, siber güvenlik açısından yeterince güvende olmayan şirketlerin, tüketicilerinin yüzde 87’sini kaybettiğini ortaya koyuyor. Henüz yolun başında olan girişimleri özellikle ilgilendiren bu veri, yeni girişimlerin de siber güvenlik önlemleri alması gerektiğini gözler önüne seriyor. Girişimlerin güvenlik önlemlerinin yeterince güçlü olmamasının hackerlar için bir fırsat kapısı araladığını ve bu sebeple girişimlerin hackerların odağı haline geldiğini ifade eden Komtera Teknoloji Satış Direktörü Gürsel Tursun, girişimlerin tüketicisinde hem güven hem de itibar oluşturmak, hizmetlerin aksamamasını sağlamak ve pazarda rekabet edebilmek adına alması gereken önlemler hakkında bilgi veriyor.

Siber Güvenlik Startup’lar İçin Neden Önemli?

Tüketicisinde güven oluşturmaya yeni başlayan girişimleri, hackerların yeni hedefi haline geliyor. Siber saldırılar ile karşılaşan ve bu saldırılar ile mücadele edemeyen girişimler hem finansal kayıp hem de itibar kaybı yaşadığı için henüz yolun başındayken çok kan kaybediyor. Siber saldırı sonrası toparlanması imkansız hale gelen yeni girişimlerin güçlü siber güvenlik önlemleri alması gerekiyor. Öyle ki işletmelerin ilk adımında doğru güvenlik önlemleri almanın uzun vadeli başarıyı sağlayacak kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Gürsel Tursun, girişimlerin siber güvenliklerini iyileştirebilecek 5 önemli adımı aktarıyor.

1. Bütünleşmiş internet güvenliği ve güvenlik duvarına sahip olun. Cihaz ve ağ güvenliğini sağlamak için güçlü bir internet koruması kullanmak gerekiyor. Çoğu antivirüs yazılımı bütünleşmiş internet güvenliği ve güvenlik duvarına sahiptir. Bu yazılımların kullanılması girişimleri kötü amaçlı yazılımlarından ve kimlik avı saldırılarından korur.

2. Bulut tabanlı depolama ve yedekleme çözümlerinden yararlanın. Güvenilir bulut tabanlı depolama ve yedekleme çözümleri kullanmak, girişimlerin ekstra bir güvenlik katmanına sahip olması anlamına gelir. Bulut depolama alanlarını güvenli hale getirmek girişimleri hassas verilerin ihlalleri karşısında güçlendiriyor.

3. Güçlü ve bulması zor olan şifreler kullanın. Girişimler ekip üyelerinin etkinliklerini takip etmek çok önemlidir. Ekibin her üyesini kendine özgü, karmaşık ve güçlü şifreler kullanması için teşvik etmek gerekiyor. Ayrıca iki adımlı doğrulama kullanmak girişimleri siber tehditlere karşısında müdahale edebilir konuma getiriyor.

4. Güvenilir bir şirketten güvenlik denetim hizmeti alın. Güvenlik hizmeti almadan önce girişimlerin güvenlik açıklarını belirlemesi büyük önem taşıyor. Açıkların belirlenmesinden sonra girişimler, işletim sistemlerinin ve kullanılan uygulamaların güvenli bir şekilde yapılandırılmasını sağlamak adına güvenilir bir şirketten güvenlik denetim hizmeti alabiliyor. Bu sayede şirketin sahip olduğu siber risklerin belirlenmesine olanak sağladığı gibi saldırılar karşısında şirketi mücadele edebilir de kılıyor.

5. Siber güvenlik kültürü oluşturun. Girişimlerin henüz yolun başındayken ekiptekileri siber güvenlik bağlamında eğitmesi gerekiyor. Ekipte siber güvenlik kültürü oluşturmak siber saldırıların neden olduğu yıkıcı sonuçları ortadan kaldırmada kritik bir rol üstleniyor. Marka itibarı ve güveni yaratma sürecinin en başında bu tür bir kültür yaratmak pek çok siber riski etkisiz hale getiriyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?