Fortinet, Esnek Lisanslamadaki Kararlılığını Sürdürüyor

Bulut, hibrit bulut ve şirket içi ortamlarda güvenlik için daha kolay tedarik ve kullanıma dayalı lisanslama, müşterilerin ihtiyaç duydukları çözümlere kolayca erişmelerini sağlıyor.

Ağ ve güvenliğin yakınsamasını sağlayan küresel siber güvenlik lideri Fortinet, FortiFlex programına yeni ürün ve hizmet eklemeleri yaparak müşterilerine daha da esnek lisanslama seçenekleri sunduğunu duyurdu. FortiFlex halihazırda bulut ve sanal veri merkezi kurulumlarını korumak için eksiksiz bir sanallaştırılmış çözüm paketi içeriyor ve artık fiziksel FortiGate yeni nesil güvenlik duvarı (NGFW) cihazları için hizmetleri destekliyor. FortiFlex ayrıca AWS Marketplace’te özel bir teklif aracılığıyla ek bir satın alma seçeneği olarak sunuluyor.

Fortinet Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve CMO John Maddison, “Günümüzde kurumların kullandığı çözümler, arık oldukça geniş bir alana yayılmış kullanıcıları ve uygulamaları desteklemek için daha esnek hale geliyor. Lisanslama modellerinin de aynı şekilde esnek olması gerekiyor. Bu nedenle FortiFlex programımızı genişleterek müşterilerimize Fortinet çözüm ve hizmetlerini değişen ihtiyaçlarına göre kullanabilmeleri için daha fazla lisanslama seçeneği sunmaktan heyecan duyuyoruz” diyor.

Kullanıma dayalı lisanslama ile işletme değeri artırılıyor

Yüksek düzeyde dağıtılmış uygulamalara erişen yüksek düzeyde dağıtılmış kullanıcılar ve artan sayıda sınır ile ağlar benzeri görülmemiş bir hızda gelişiyor. BT ekiplerinin genellikle ihtiyaçlarını tam olarak anlamadan önce çözümleri tedarik etmeleri ve dağıtmaları bekleniyor ve bu ihtiyaçlar sık sık değişiyor. Kurumların kullanıma göre ödeme yapmasına olanak tanıyan esnek lisanslama programları bu zorluğa bir çözüm olarak ortaya çıktı. Geleneksel ürün lisanslama modellerine her zaman ihtiyaç duyulacak olsa da, kullanıma dayalı fiyatlandırma müşterilere ihtiyaç duydukları çözümlerden yararlanmak ve işletmelerinin dinamik ihtiyaçlarına uyum sağlamak için ek bir yol sunuyor.

FortiFlex: Siber güvenlik çözümlerine esnek erişim

FortiFlex, bulut, hibrit bulut ve şirket içi dağıtımlarda Fortinet’in çok çeşitli siber güvenlik çözümleri için kullanıma dayalı lisanslama sunuyor. Mevcut kullanımı, kullanım eğilimlerini ve toplam harcamayı anlamayı kolaylaştıran bir puan sistemi kullanıyor. Kuruluşlar, BT ekiplerine dağıtımlarını her gün doğru boyutlandırma esnekliği sağlamak için 24 saatlik dönemler halinde ücretlendiriliyor.

Müşteriler, bulut ve sanal makine tekliflerinin yanı sıra şirket içi dağıtımlara yönelik hizmetlerin herhangi bir karışımını dağıtmak için puanları kullanabiliyor. Hatta FortiFlex puanlarını satın almak için Google Cloud ve AWS de dahil olmak üzere belirli bulut sağlayıcılarına taahhüt edilen bütçeden de yararlanabiliyorlar.

Bu özellikler kurumların FortiFlex’ten çeşitli şekillerde yararlanmasını sağlıyor. Temel kullanım alanları şunları içeriyor:

– Yeni güvenlik çözümleri için uzun satın alma döngülerinin azaltılması
– FortiFlex’in güçlü API’leri aracılığıyla yeni hizmetlerin tedarik ve dağıtım süreçlerinin basitleştirilmesi
– Hizmetleri gerektiği gibi ölçeklendirerek veya duraklatarak bütçeyi ve yatırım getirisini (ROI) en üst düzeye çıkarma
– Gelecekte kullanılabilecek FortiFlex puanları satın almak için bulut sağlayıcılarına taahhüt edilen “kullan ya da kaybet” paralarını kullanarak bulut harcamalarını optimize etme

Yönetilen güvenlik hizmeti sağlayıcıları (MSSP’ler) ayrıca tek bir FortiFlex hesabı kullanarak tüm müşteri tabanlarındaki lisansları bir havuzda toplayabiliyor ve lisansları kolaylıkla taşıyıp yeniden atayabiliyor. Bu da MSSP’lerin aşırı satın alma endişesi olmadan müşterilerinin ihtiyaçlarını tek bir arayüzden karşılayabileceği anlamına geliyor.

Hibrit Mesh Güvenlik Duvarı Desteği
– FortiFlex artık aşağıdaki giriş ve orta seviye fiziksel FortiGate NGFW’ler için FortiGuard AI destekli Güvenlik Hizmetleri ve FortiCare teknik desteğini içeriyor:
– FortiGate 40F
– FortiGate 60E/F serisi
– FortiGate 70F
– FortiGate 80F
– FortiGate 100E/F serisi
– FortiGate 200 E/F serisi
– FortiGate 400F
– FortiGate 600F

Tek bir işletim sistemi olan FortiOS ve birleşik yönetim konsolu FortiManager ile desteklenen tüm FortiGate NGFW’ler, Gartner tarafından ortaya atılan bir terim olan hibrit mesh firewall’u destekliyor. Bu terim, güvenlik duvarları arasında tehdit istihbaratı ve güvenlik politikalarını koordine ederek kurumsal BT’nin birden fazla alanını koruyan bir güvenlik mimarisi olarak tanımlanıyor. Böylece, müşteriler kolayca bir hibrit mesh güvenlik duvarı mimarisi oluşturmak için daha fazla lisanslama seçeneğine sahip oluyor.

AWS kurumsal indirim programı müşterileri için güçlü bir seçenek

FortiFlex artık AWS Kurumsal İndirim Programı (EDP) kullanan müşterileri desteklemek için AWS Marketplace’te özel bir hizmet olarak sunuluyor. AWS EDP, yüksek hacimli AWS hesap sahiplerine minimum harcama eşiği karşılığında indirim imkanı tanıyor.

FortiFlex, AWS EDP üyelerinin minimum eşik değerlerini ve harcama yükümlülüklerini azaltmalarına yardımcı oluyor. Böylece müşteriler, AWS için en iyi fiyatı güvence altına almak ve Fortinet’in sektör lideri güvenli ağ ürün ve hizmetlerinden yararlanmak için bütçelerini kullanma esnekliğine sahip oluyor.

Fortinet’in müşteri tercihlerine yönelik taahhüdü devam ediyor

Fortinet’in misyonu, müşterilerin ihtiyaç duydukları son teknoloji siber güvenlik çözümlerini kendileri için en uygun zamanda ve şekilde tedarik etmelerini ve kurmalarını mümkün olduğunca kolaylaştırmak. Bu FortiFlex duyurusu da işte bu vizyonun bir göstergesi ve şirket, önümüzdeki aylarda daha fazla Fortinet çözümü ve hizmetinde esnek lisanslama ve satın alma seçeneklerini genişletmeye kararlı. Nihai hedefi ise müşterilere, karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmek için en iyi yolu belirlerken seçim yapma gücü vermek.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?