Formula 1 Veri Analitiğinde Güç Birliği

Önde gelen Formula 1 Takımı, araç performansı, makine öğrenimi ve analitiğe odaklanan ilk projelerinde resmi bulut platformu olarak Oracle Bulut Altyapısı’nı seçti. Oracle Müşteri Deneyimi uygulamaları, dünyanın dört bir yanındaki Red Bull Racing destekçileri için taraftar deneyimini ve katılımını zenginleştirecek.

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nı dört kez kazanan takım olan Red Bull Racing Honda, resmi bulut altyapısı iş ortağı olarak Oracle’ı seçti.

Red Bull, pist üzerindeki faaliyetlerden Takımın dünyanın dört bir yanındaki taraftarlarına daha fazla bilgi sunulmasına dek verilerin birçok farklı alanda kullanımını en verimli hale getirmek amacıyla Oracle Bulut Altyapısı’nın (OCI) makine öğrenimi, veri analitiği ve yüksek performanslı bilişim özelliklerinden faydalanacak. OCI destekli bu yeni özellikler de takımın zaten yarışmalardaki başarısını daha da artıracak.

Formula Bir genelde verilerle yönlendirilen bir spor olarak tanımlanırken bu yarışmada yer alan takımlar da kendilerine pistteki rekabette avantaj sağlayacak analizler ve dakika bilgileri ile yoğun bir şekilde ilgilenmektedirler. En son teknolojiye sahip iki şirket arasındaki bu ilişki, Red Bull için araç performansını iyileştirmede veri kullanımını en verimli hale getirme ve bu verilerden faydalanma çalışmalarını içeriyor. Bu da hem pistteki hem de pist dışındaki mühendislik operasyonlarını kapsayan, Oracle Bulut Altyapısı’nın kapsamlı yapay zeka ve makine öğrenimi özelliklerinden faydalanmayı içeren, uzun yıllara dayalı bir yol haritası şeklinde ortaya çıkıyor.

Bu yeni iş ortaklığından duyduğu memnuniyeti Red Bull Racing Takım Patronu olan Christian Horner şu sözlerle ifade ediyor:
“Bu, Red Bull Racing Honda için olağanüstü derecede önemli bir iş ortaklığı. Oracle, kırk yıldan uzun bir süredir teknik inovasyonda ön planda yer almış muazzam bir kuruluş. Veritabanı yönetimi ve bulut bilişim alanında sektörün en çok takdir edilen ve güvenilir isimlerinden biri olarak Oracle, dünyanın en büyük ve en başarılı işletmelerinin birçoğuna sahip olduğu bu yetkinlikleri, inovasyonu ve uzmanlığı katıyor. Bu istisnai nitelikteki güç ve bilgiden istifade edebilmek Takımımız açısından ileriye doğru atılmış önemli bir adım. Oracle’ın uzmanlığı taraftarlar ile etkileşim ve marka oluşturma mekanizmalarından mühendislik ve tasarım departmanlarının da aralarında yer aldığı Takıma yeni ve zengin kaynaklar sunma imkanına dek birçok farklı alana dokunacak.

Red Bull Racing Honda, en yüksek performans, ölçeklenebilirlik ve güvenlik seviyesine sahip bir bulut altyapısı platformuna ihtiyaç duymaktadır. Oracle Bulut Altyapısı da Red Bull’un veri bilimi ve analitiğini kullanımını genişletmesine imkan sağlayan ve böylece Red Bull Teknoloji Kampüsü’nde yürütülen mühendislik çalışmalarını geliştirip çeşitlendirebileceği benzersiz özellikler sunmaktadır.

“Bu, tasarım, performans ve kazanma konusunda aynı tutkuyu paylaşan iki kuruluşun mükemmel bir birlikteliği” diyor Oracle Pazarlamadan Sorumlu Yöneticisi Ariel Kelman. “Red Bull Racing Honda, sınırları zorlamasaydı pistte var olduğu bu göreceli olarak kısa olan süre içerisinde birden çok Sürücü Şampiyonluğuna ve Takım Şampiyonluğuna erişemezdi. Oracle, beklentileri aşmasına ve Formula 1’de yeni standartları belirlemesine imkan sağlayacak teknolojileri ve tasarımları keşfetmesi ve yaratması için Red Bull Racing Honda ile birlikte çalışacak.”

Red Bull ayrıca Formula 1 çevrelerinde olağanüstü içerikler ve etkileşim fırsatları geliştirerek dünyanın dört bir yanındaki taraftarları için tutkulu çalışmalar sergilemesiyle de biliniyor. Bu iş ortaklığı, taraftarların istatistik ve metrik bilgilere kolayca erişmesine imkan sağlamak ve böylece kendilerini pistteki aksiyona daha yakın hissetmelerine olanak tanımak amacıyla aralarında Oracle Unity Müşteri Verileri Platformu, Oracle CroudTwist Sadakat ve Etkileşim ve Oracle Responsys Kampanya Yönetimi ürünlerinin de yer aldığı Oracle’ın kapsamlı Müşteri Deneyimi (CX) uygulamaları portföyünden de faydalanacak. İki kuruluş, yarışların düzenlendiği hafta sonlarında dünya çapındaki taraftarlara daha fazla bilgi ve etkileşim fırsatı sunarak ve F1 dünyasını da yeni taraftarlara açarak mümkün olan en iyi taraftar deneyimini sunmayı umuyor.

Red Bull Racing Pazarlama Yöneticisi Oliver Hughes, şunları ekliyor:
“Oracle gibi önemli bir iş ortağını Formula Bir’e getirmekten ve yaptığımız her işte sınırları zorlamaya odaklanma konusunda da Bulut yolculuğumuz için en doğru iş ortağını bulmuş olmaktan çok heyecanlıyız. Oracle’ın CX Pazarlama Bulutu ile Red Bull Racing Honda’nın yaratıcılığı ve dünya çapındaki taraftar tabanının bir araya getirilmesi, gelişmekte olan bu yolculuğumuzda artık bizim için yeni bir bölüm açılmasını ve sağlayacak ve umarım bu sayede de taraftarlarımız için benzersiz ve özel şeyler sunabileceğiz.. Teknoloji açısından ise mühendislik ekibimiz, Oracle’ın veri bilimi ve yapay zeka ekiplerimizi güçlendirmek için sunabileceği araçları kullanabilmek için sabırsızlanıyor.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?