Finansal Teknoloji İle Kredi Almak Çok Kolay

Geleceğin finansal teknolojilerini günümüze taşıyarak borç-alacak ilişkisi içerisindeki tarafların güven içinde ticaret yapmalarını misyon edinen İnteraktif Kredi, TÜBİTAK’tan da aldığı destekle yolunda güvenle ilerliyor.

İnteraktif Kredi’nin TÜBİTAK 1507 Destek Programına hak kazanan Kurumsal Kredi Raporu ile kurumlara hem kendileri için borç ararken, hem de müşterilerine borç verme kararı ya da vadeli satış kararlarında geri ödemelerini garantileyecek yeni çözümler sunuluyor.

Kurumların kendi aralarında ya da müşterilerine vadeli satış ihtiyaçlarının artış gösterdiğini gözlemleyen İnteraktif Kredi, Ar-Ge’sini tamamlayarak, TÜBİTAK’a sundukları Kurumsal Kredi Raporunun destek almasının mutluluğunu yaşıyor.

İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu, ülkemizdeki rapor sağlayıcının geçmiş banka borçlu ürünlerinin tarihçesini sunduğunu ve buna bağlı bir skor geliştirdiğini hatırlatarak, Kurumsal Kredi Raporu ile kullanıcılarına kurum veya kişilerle çalışıp çalışmama konusunda bir tavsiyede bulunabildiklerini, projede sektörel dağılıma göre ayrılmış hem kurumların, hem de bireylerin borç alıp verirken ihtiyaç duyabilecekleri tüm verileri (gerekli izinler dahilinde) sunacak, verileri analiz ederek sonuç önerecek raporların üretileceği sistemin geliştirildiğini belirtti.

Böylece kalitatif unsurların yanında kantitatif unsurlarla da firma kredibilitesinin ölçülmesi sağlanacak. Asimetrik enformasyon modelleriyle daha zengin bir veri havuzu ile çalışılacak. Gelir tahmin modeliyle kullanıcılara müşterileri için gelir bilgisini de sunarak geri ödenemeyen borçların önüne geçmekte yardımcı olunacak. Müşterilerin analiz için ayrı bir personel çalıştırması gerekmeyecek.

Hedef tüm dünya

Raporlarının son tüketiciye önerilerde bulunarak finansal okur-yazarlık seviyesinin artırılmasında katkıda bulunduğunu ve ilk olarak Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Kıbrıs’a pazarlanacağını söyleyen İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu, “Yurtdışına açılarak ülkemize döviz girişi ve ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yakın coğrafyadaki ülkelerden sonra hedefimiz Avrupa ile Amerika ve nihayetinde tüm dünya” dedi. İnteraktif Kredi, senet ve rentacar pazarı için de iki ayrı ürün daha geliştirmeyi planlıyor.

Kredi herkesin hakkı

“Kredi herkesin hakkı” cümlesini motto edinen İnteraktif Kredi Raporu ile ilk adımda kredi alınmasındaki engelin ne olduğu belirleniyor. Bu engellerin nasıl aşılacağıyla ilgili seçenekler çıkartılarak başvuru sahibine en uygun olan adımlarla istenilen krediye nasıl ulaşılacağı raporlanılıyor. Zira kredi alamamış olmak sadece kredi puanın düşük olması ya da kara listeye düşmekle ilgili olmuyor. Yanlış başvuru sürecinde de krediye ret gelebiliyor.

Kredi başvurusunda yapılan hatalar

Cesur Ölçenoğlu, kredi alamamış olmanın sadece kredi puanın düşük olması ya da kara listeye düşmekle ilgili olmadığını vurgulayarak, “Yanlış başvuru sürecinde de krediye ret gelebiliyor. kredi başvurularının geri çevrilmesinde çok başvuru yapmanız, geçmişe ait bir haciz kaydı, mesleğiniz, yaşınız ya da sıralamada sizin için en doğru bankayı sona saklamanız gibi tahmin edemeyeceğiniz yüzlerce koşul bulunuyor. Bunlar her bankanın kendi iç politikalarına göre değişkenlik gösterir. Kredi herkesin hakkıdır ve doğru adımlarla kara liste kaderiniz olmaktan çıkabilir” diyor.

Danışmanlık verdikleri firma ya da bireylere İnteraktif Kredi Raporu ile ilk adımda kredi alınmasındaki engelin ne olduğunu belirlediklerini anlatan Ölçenoğlu, “Daha sonra bu engelleri nasıl aşacağınızla ilgili seçenekleri belirleyerek, size en uygun olan adımlarla istediğiniz krediye nasıl ulaşacağınızı raporluyoruz. Danışanlarımız dilerse kredi kullanımında özel danışmanlık hizmeti talep ederek uzmanlarımızdan da destek alabiliyor” diye konuştu. Kredinin herkesin hakkı olduğunun altını çizen Ölçenoğlu, “Doğru adımlarla kara liste kaderiniz olmaktan çıkabilir” ifadelerini kullandı.

2011 yılından beri kredi danışmanlığı hizmeti veren ve İnteraktif Kredi Raporu ile 500 bin kullanıcıya ulaşan İnteraktif Kredi, binlerce firmayı kara listeden çıkarıp uçurumun eşiğinden kurtarırken yeni finansal hikayelerin yazılmasını da sağlıyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?