Exadata Bulut Altyapısı X9M ile Üst Düzey Veritabanı Performansı ve Ölçeklendirme

Müşterilerin veritabanı analizlerini daha hızlı ve daha büyük veri kümeleriyle, önceki nesle göre yüzde 80 daha fazla tarama verimi ve yüzde 28 daha fazla kapasite kullanarak çalıştırmalarına olanak sağlıyor.

Oracle, Oracle Bulut Altyapısı’ndaki (OCI) en güçlü Oracle Veritabanı platformunun en yeni nesli olan Oracle Exadata Bulut Altyapısı X9M’nin kullanılabilir hale geldiğini duyurdu. Exadata Bulut Altyapısı X9M üzerinde çalışan Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı Hizmeti veya Oracle Exadata Veritabanı Hizmeti ile müşteriler, mevcut iş yüklerini önceki nesillere göre daha hızlı ve daha düşük bir maliyetle çalıştırabilir. Ayrıca, X8M sürümünden X9M sürümüne yükseltirken kuruluşlar, yüzlerce OLTP, analitik ve karma veritabanı iş yükünü tek bir bulut hizmetinde birleştirerek maliyetleri azaltabilir.

Exadata Bulut Altyapısı X9M, X8M’den 2,5 kat daha fazla 8064’e kadar veritabanı sunucusu vCPU’su ve yüzde 28 oranında artışla 3,1 PB’ye kadar sıkıştırılmamış veritabanı kapasitesi sunar. %80 daha hızlı dahili ağlar ile birlikte uygulama sunucusu istemcilerine iki kat daha fazla bant genişliği elde eden müşteriler, son derece düşük 19 mikrosaniyeye kadar düşen SQL I/O gecikmesi ve yüzde 87’ye kadar daha fazla IOPS ile OLTP iş yüklerini çalıştırabilir. Oracle Bulut Altyapısındaki Exadata Bulut Altyapısı X9M aynı zamanda buluttaki analitik iş yüklerini hızlandırır ve 2,88 TB/sn’ye kadar yüzde 80 daha hızlı tarama oranı sağlar.

Oracle Yaşamsal Veritabanı Teknolojileri Başkan Yardımcısı Juan Loaiza, “Kendi Kendini Yöneten Veritabanı ve Exadata Veritabanı Hizmeti, benzersiz şekilde borsa seviyesinde bir performans, kullanılabilirlik ve tüm uygulamalara şeffaf bir biçimde güvenlik sunar,” dedi. “Exadata Bulut Altyapısı X9M ile en son CPU, ağ ve depolama donanımını benimsedik ve Oracle Veritabanı iş yüklerini geliştirip çalıştırmak için Oracle’ın en yüksek performanslı, en ölçeklenebilir ve en uygun maliyetli bulut altyapısını sunmak amacıyla yazılımımızı optimize ettik. Üstelik bunların tümünü önceki nesille aynı fiyatla sağladık.”

Daha Fazla OLTP ve Analitik Performansı ve Ölçeği

Exadata Bulut Altyapısı X9M tarafından sunulan yüksek seviyeli performans, daha kısa bir sürede müşterilerin daha fazla iş açısından kritik işlem gerçekleştirmesine yardımcı olur ve daha yüksek miktarlarda veriyi daha hızlı ve gelişmiş analitik algoritmalarla analiz ederek daha fazla bilgi geliştirir. Ayrıca, X8M’ye kıyasla daha az altyapı üzerinde daha fazla iş yükünü birleştirme özelliği maliyetleri düşürür. Exadata Bulut Altyapısı X9M, diğer bulut veritabanlarına göre şu avantajları sağlar:

19 mikrosaniyeye kadar düşen I/O gecikmesi: Amazon RDS tarafından sunulan yarı milisaniyelik gecikmeden 25 kat, Microsoft Azure SQL tarafından sunulan bir milisaniye gecikmeden 50 kat daha iyidir ve OLTP yanıtlama ve aktarım hızını doğrudan artırır.
64 depolama sunucusuna sahip X9M, 2880 GB/sn’ye kadar toplam analitik tarama hızı sunar. Bu değer tek bir Azure SQL (21 GB/sn) ile mümkün olan değerden 137 kat ve Amazon RDS (7,5 GB/sn) örneğine göre 384 kat daha hızlıdır.

Yaşamsal Veritabanları İçin Sürekli Operasyonlar

Exadata’nın hata toleranslı donanımı ve Oracle Real Application Clusters (RAC) ile entegrasyonu, hatalara karşı sürekli operasyonlar sağlar ve altyapının kesintisiz şekilde genişletilmesine, yükseltilmesine ve güncellenmesine olanak tanır. Diğer bulut veritabanlarının ölçeklendirilmesi, ön-tanımlı bir sanal makine şeklinden diğerine geçerken genellikle kapalı kalma süresi gerektirir. Exadata Bulut Altyapısı X9M, veritabanı sunucularında tüketimi yükseltmeyi ve kullanılan veritabanı sunucusu sayısını azaltmayı destekler. Bu işlem, veritabanlarının geçişi olmadan veya kapalı kalma süresi yaşanmadan sağlanır. Veritabanı sunucusu başına dört ila 252 vCPU ve sistem başına iki ila 32 veritabanı sunucusu kullanma özelliği sayesinde, şirketler kaynakları yetersiz kalmadan bulutta yaşamsal veritabanlarını birleştirebilir.

 

Kendi Kendini Yöneten Veritabanı ve Geliştiriciler İçin Daha Fazla Esneklik ve Ölçek

Oracle Bulut Altyapısında Kendi Kendini Yöneten Veritabanını dağıtan kuruluşlar ve geliştiriciler, artık X8M sisteminde mümkün olandan daha fazla veritabanı ve depolama kaynağını kullanarak performans artırabiliyor ve maliyetleri azaltabiliyor. Kendi Kendini Yöneten Veritabanı müşterileri, adanmış Kendi Kendini Yöneten Veritabanı ortamlarında her çeşit Exadata Bulut Altyapısı X9M konfigürasyonlarını dağıtma esnekliğine sahiptir. Bu sayede müşteriler daha fazla OLTP sorgusunu eşzamanlı olarak yürütmek için ek vCPU’lar ve X8M ile mümkün olandan 38 kata kadar daha fazla tarama verimi sayesinde analitik iş yüklerini paralelleştirmek için daha fazla depolama sunucusu kullanır. Sonuç olarak müşteriler veritabanı iş yüklerini daha hızlı çalıştırabilir, daha az altyapı üzerinde daha fazla konsolide edebilir ve maliyetleri azaltabilir. Buna ek olarak, Kendi Kendini Yöneten Veritabanı daha az yönetim ve tüketim tabanlı otomatik ölçeklendirme ve geliştirme, mikro hizmetler ve küçük veritabanları gibi daha hafif iş yükleri için tek bir vCPU’da beş adede kadar veritabanının birleştirilmesi ile maliyetleri düşürür.

 

Müşteriler ve Analistler Oracle Bulut Altyapısındaki X9M’i Yorumluyor

Letsbank, Brezilya’da küçük ve orta ölçekli işletmeler için lider bir dijital bankadır. Letsbank Bulut ve DevOps Başkanı Vitor Oliveira, “Oracle Exadata Veritabanı Hizmeti sayesinde esneklik ve güvence kazandık. Ani bir büyüme veya yükselme olursa banka bu yükü taşıyacaktır,” dedi. “Ayrıca güvenlik ve güvenilirliğin yanı sıra performansı da %2000 oranında artırdık. Genişlememizi devam ettirmek ve müşteri deneyimini geliştirmek için Oracle Exadata Veritabanı Hizmeti X9M’nin sağlayacağı avantajları dört gözle bekliyoruz.”

 

Martin Brower, 18 ülkede 25.000’den fazla restoranı destekleyen milyarlarca dolarlık bir tedarik zinciri şirketidir. Martin Brower’ın BT’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Wayne Gryzbek, “Müşteri veri depolarının analizini hızlandırmak için Exadata Veritabanı Hizmetini Exadata X8M altyapısıyla kullanıyoruz ve bu, raporları saatler yerine birkaç dakika içinde çalıştırmamızı sağlıyor,” diyor. “Daha büyük miktarlarda veriyi analiz etmek ve bu işlemi daha hızlı yapmak, pazarda daha rekabetçi olmamıza yardımcı oldu. Exadata Bulut Altyapısı X9M sayesinde, yüksek performans ve kapasite seviyelerini kullanarak analitiklere daha fazla hız kazandırmayı ve daha derin müşteri bilgileri oluşturmayı dört gözle bekliyoruz.”

 

Wikibon kıdemli analisti Marc Staimer, “Oracle’ın Exadata Bulut Altyapısı X9M duyurusu hakkında gerçekten heyecan verici olan şey, Intel’in kalıcı belleği (PMem) ile AMD CPU’larının güç ve performansını tek bir sistemde devreye ilk alanlar olmalarıdır,” diyor. “Oracle, 64 çekirdekli AMD CPU’larını Exadata Bulut Altyapısı veritabanı sunucularına, RDMA ağlarına ve depolama sunucularındaki Intel Optane PMem’e sahip en son Ice Lake Intel CPU’larına sıkı olarak entegre etti. Sonuç olarak günümüzde mevcut en yüksek performanslı kurumsal çok modelli bulut veritabanı platformunu elde etti.”

Etiketler: , ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?