Epson ile ‘Değişim Elinizde’

Epson’un 20 ülkede, 30’dan fazla şehirde gerçekleştirdiği roadshow etkinliğinin İstanbul ayağı yapıldı.

Epson’un iş ortaklarıyla bir araya gelerek yeniliklerini paylaştığı, ‘Make The Switch’-‘Değişim Elinizde’ isimli roadshow etkinliğinin İstanbul ayağı 7 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Yeni ürünlerin ve teknolojilerin iş paydaşlarına aktarıldığı etkinlikte konuşan Epson Türkiye Müdürü Sevil Kanat; “Teknoloji geliştiren bir kurum olarak yeniliklerimizi iş paydaşlarımızla bire bir paylaşmaktan mutluluk duyduk. Değişim Elinizde (Make The Switch) mottosuyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışma kapsamında yeni dönemde bir hayli iddialı olacağımız tüm ürünlerimizi tanıtma fırsatımız oldu. Değişim gerçekten elimizde, özellikle Epson olarak teknolojinin kullanımına yön veriyoruz. Baskı teknolojilerinde sayfa başı maliyet bazında yarattığımız fark, orijinal mürekkep tankı sistemi gibi imza attığımız ilkler, projeksiyon teknolojisindeki liderliğimiz ve bu öncülüğümüzü korurken durmaksızın ürün portföyümüzü genişletiyor olmamız gibi çalışmalarımızla gücümüze güç katmaya devam ediyoruz” dedi.

Enrterprise Next olarak etkinlik sırasında bir araya gelme fırsatı bulduğumuz Epson EMEA Bölgesi Tüketici Ürünlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Massimo Pizzocri ile baskı dünyasındaki yenilikleri ve son gelişmeleri konuştuk.

Öncelikle ‘Değişim Elinizde’ ana temasıyla gerçekleşen bu etkinliğin ana hedefi nedir?

Biz ink Jet teknolojilerinin hızla yükseldiğine inanıyoruz. Geldiğimiz nokta ise bu teknolojileri anlatmak için en iyi zamanlardan bir tanesi. Bu roadshowun ana amacı da zaten ink jet teknolojilerini bireyselden kurumsala tüm müşteri gruplarımızla buluşturmak. Dünya çapında bu ürünlerden 25 milyon adet satmayı başardık. Türkiye’de de ink jet pazarının yüzde 22.6’sına, tanklı ink jet pazarının ise yüzde 65’sine sahip olmak gibi bir başarımız var. Özellikle son kullanıcı tarafında yakalanan bu rakamlardan son derece mutluyuz. Bugün akıllı şişe tarafında yeni biri ürün tanıtıyoruz. Bu şişe basit bir mürekkep kutusu gibi görünse de cihazınıza takıp bunu bir tank gibi kullanmak, bittiğinde ise geri dönüşüme göndermek gibi bir şansa sahip oluyorsunuz. Bu gibi yenilikçi ürünler de son kullanıcı tarafındaki büyümemizi destekleyen en önemli etkenler arasında yer alıyor.

Peki hem Türkiye hem de küresel pazar için bu gibi ürünlerden beklentiniz ne yönde?

Son kullanıcı tarafı dışında özellikle ev ofis ya da küçük ofis türü işletmeler için son derece şık bir şekilde tasarlanmış ürünlerimiz var. Başta da söylediğim üzere bizim bu etkinliği hayata geçirmemizdeki etkenlerden biri de ink jet teknolojilerini küçük ve orta ölçekli iş yerlerinde daha yaygın kullanılabilir hale getirmek. Yeni adımımızın başlangıcı olarak görebileceğimiz bu hareketle ilgili alana 500 milyon dolar civarında bir yatırım yaptık. Bu yatırım da yeni ürün geliştirme ve mevcutları güçlendirme anlamında elimizi oldukça güçlendirmiş oldu.

Anladığım kadarıyla yazıcı dünyasında laser teknolojilerine karşı hızla güçlenen bir ink jet sistemler var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Platform olarak düşündüğünüzde ink jetin birçok önemli avantajı olduğunu görebilirsiniz. Daha az mürekkep ve enerji harcayarak daha fazla baskı ya da kopya almanız mümkün. Laser tarafında ise özellikle bakım maliyetleri oldukça yükselmiş durumda. Özellikle bu teknolojilerde toneri ısıtmak için ihtiyacınız olan 150 santigrat derece civarındaki ısı cihazın ömrünü de olumsuz yönde etkiliyor. Öte yandan laser tarafında 6 milyon baskı almış bir cihazın iki yüz farklı parçasını değiştirmek zorunda kalırken bu rakam ink jet tarafında aynı baskı sayısı için sadece 35-40. Bu rakamlar da doğal olarak bakım ve servis maliyetleri olarak müşterilerimize yansıyor. Bunun önüne geçebilmek için de ink jet teknolojilerine daha fazla yatırım yaptığımızı söyleyebilirim. Türkiye pazarına bakacak olursak da burası bizim için çok önemli bir pazar ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alıyor. İyi eğitimli genç nüfusunuz ve KOBİ’lerin ekonomideki yüksek oranı bizim için Türkiye’yi en önemli ülkeler arasına alıyor.

Son olarak etkinlikte büyük format ürünlerinizi de sergiliyorsunuz? Epson o alanda neler yapıyor?

Bu alandaki ürünlerimizin de çok güçlü olduğunu düşünüyoruz. Buradaki gücümüzü yaptığımız teknoloji yatırımlarına ve aldığımız patentlere bağlayabilirim. Matbaa tarafı dışında moda ve tekstil gibi farklı alanlarda da kullanılan ürünlerimiz var. Özellikle tekstil tarafı bizim için çok önemli. Türkiye tekstil alanında İtalya’nın ardından Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi. Bu anlamda da Türkiye pazarı hem tekstil ürünleri hem de moda anlamında yükselen bir değer. Son olarak bir Japon firması olarak biz tekstil tarafındaki çalışmalarımızı Türkiye’ye kaydırmayı uygun görüyoruz. Evet uzak doğuda adam/saat maliyetleri daha karlı. Ancak üretim sürecinde bir sorun ya da gecikme yaşadığınızda uzak doğudan nakliyenin uzun sürmesi kabul edilebilir bir durum değil. Bu yüzden Türkiye, Avrupa’ya yakın olması ve bu alanda en güçlü ülkeler arasında olmasıyla çok önemli bir yere sahip.

Ülkemiz için son mesajınızı alalım ve bitirelim dilerseniz…

Bizim zamanımızın geldiğini düşünüyorum. Özellikle yaptığımız yatırımlar ve yeni ürünlerimizle kendi alanımızda liderliği hak ettiğimizi söyleyebilirim. Türkiye ekibimiz özellikle son kullanıcı tarafında harikalar yaratıyor. Şimdi ise sıra kurumsal dünyada. Onları da başarılarından dolayı tebrik ediyorum.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?