Enocta’dan Yapay Zeka Destekli İki Yeni Uygulama

Enocta, eğitim yöneticilerinin eğitim planlama ve takip becerilerini geliştiren, çalışanların kişiselleştirilmiş eğitim olanaklarını artıran yapay zeka destekli 2 yeni uygulamasını devreye alıyor.

Şirket ve kurumlara dijital eğitim çözümleri (e-öğrenme / uzaktan eğitim) hizmeti sunan Enocta, devreye alacağı “Kullanıcı Etkinlik Tamamlama Takibi” ve “Akıllı Eğitim Asistanı” uygulamaları ile eğitim yöneticilerine yeni araçlar sağlarken, çalışanlara sunduğu yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş eğitim olanaklarına yenilerini ekleyecek. Öğrenen deneyimini esas alan, kullanıcının önceliklerine göre eğitim önerileri geliştiren yapay zeka destekli bir Öğrenme Deneyimi Platformu’na (LXP) sahip olan Enocta, 500’ü aşkın şirkette 3 milyonu aşkın çalışana dijital eğitim olanağı sağlıyor.

Yapay Zeka ile Takip

“Kullanıcı Etkinlik Tamamlama Takibi” uygulaması ile kullanıcıların eğitimi tamamlama ihtimali, eğitim ataması ve sonrasında yapay zeka yardımıyla eğitim yöneticileri tarafından takip edilecek. Böylece, daha uygun etkinlik oluşturma, etkinliğe doğru kullanıcıları atama, tamamlama konusunda riskli kullanıcıları daha yakın takip edebilme olanakları gelişecek ve eğitim süreçleri daha etkin bir şekilde hayata geçirilecek.

Akıllı Eğitim Asistanı

Akıllı eğitim asistanı ile kişinin çözmek istediği problemlerden, geliştirmek istediği yetkinliklerden ve kariyer hedeflerinden yola çıkarak, ihtiyacı anlamlandırıp Enocta Katalog’dan buna uygun öneriler sunmak mümkün olacak. Yapay zeka ile geliştirilen bu asistan, kullanıcının yazdığı ifadeden yola çıkarak, tümüyle anlam ilişkisi üzerinden kişiye en uygun eğitimi bulacak. Yeni uygulama ile kullanıcının ihtiyaç ve hedeflerine daha uygun, daha da zengin eğitim önerileri yapılması ve eğitimleri tamamlama oranlarının artırılması hedefleniyor.

Tamamlanan Eğitimler Artıyor

Enocta hali hazırda yapay zeka çözümlerini ürünlerinin bir parçası olarak sunuyor. 2021 yılından itibaren yapay zekanın daha etkin şekilde devreye alındığı kişiselleştirilmiş eğitim önerilerinin kullanılmaya başlanması ve eğitim seçeneklerinin zenginleşmesi ile atanan, tercih edilen eğitim sayıları ile eğitimleri tamamlama oranlarında yükseliş görülmeye başlandı. Enocta kullanıcılarının deneyimlerinden elde edilen verilere göre geçtiğimiz bir yıl içinde kişiye özel eğitim önerileri üzerinden kullanıcıların kendi kendilerine kaydolduğu kullanıcı etkinlik sayıları, tüm kendi kendine kaydolunan kullanıcı etkinlik sayılarının yüzde 30,93’ünü oluşturdu. Bu kullanıcılar, bu etkinliklerin yüzde 65,49’unu tamamladı. Kısaca, makine öğrenmesi ile kişiye özel eğitim önerilerinin açık olduğu kurumlarda her 3 kendi kendine kayıttan 1’i öneriler üzerinden yapıldı ve bu şekilde kayıt olunan her 3 eğitimden 2’si de tamamlandı.

Sonsuz Gelişim Olanağı

Günümüzde dijital becerilere olan talep hızla artıyor, ancak arz geride kalıyor ve ciddi bir beceri açığı ortaya çıkıyor. Teknik beceriler kadar, işverenler iletişim, eleştirel düşünme ve uyum sağlama gibi sosyal becerilere de değer veriyor. Çalışanların rekabetçi kalabilmeleri ve yeni teknolojik ortama uyum sağlayabilmeleri için yeniden beceri kazandırma ve beceri geliştirme çok önemli hale geliyor.

Enocta CEO’su Ahmet Hançer, bu hızlı değişim ortamında, çalışanların ve işletmelerin gelişiminin hayati öneme sahip olduğunu, bu gelişimin sağlanması için dijital eğitimin olanaklarından yararlanmanın gereklilik haline geldiğini söyledi.

Enocta’nın, yapay zeka ile desteklenen öğrenme deneyimi platformu Enocta Platform ve günümüzün ihtiyaç duyulan yetkinliklerini kapsayan 800’ün üzerinde eğitim, 8000’in üzerinde içerik sunan Enocta Katalog ürünleri ile, eğitim yöneticilerinin eğitim planlama süreçlerini desteklediğini, çalışanlar için de kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimi sunduğunu belirten Hançer şunları söyledi:
“Bir yıldır dünya çapında çok önemli bir değişim yaşıyoruz. Kasım 2022’de tanıştığımız ChatGPT ve benzeri yapay zeka uygulamaları büyük bir hızla gelişiyor. Yapay zeka metin yazarlığından, kod yazmaya; ürün geliştirmeden tasarıma kadar çok geniş bir alanda kullanılıyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri uzmanları, ünlü iş insanları ve gelecek bilimciler yapay zekanın tüm sektörleri doğrudan etkileyecek, bazı meslekleri ortadan kaldırırken çok daha fazla sayıda yeni mesleği ortaya çıkartacak bir teknoloji olduğu konusunda hemfikir. 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiğimiz dijital eğitim-gelişim dünyası da yapay zekanın gelişiminden doğrudan etkilenen sektörler arasında bulunuyor. Enocta, 2021 yılından itibaren yapay zeka destekli, öğrenen deneyimini esas alan, kullanıcının önceliklerine göre eğitim önerileri geliştiren bir Öğrenme Deneyimi Platformu (LXP) sunmaya başladı. Böylece bir yandan sınırsız eğitim dünyasına geçerken, diğer yandan kullanıcının katılımını artıran kişiye özel eğitimler sunan bir deneyim sağlandı. Enocta kullanıcılarına, kendilerine uygun içerikleri öncelikli olarak görme, bu eğitimlerden dilediğini seçme, arama yapma, kendi eğitim kütüphanesini oluşturma ve sonsuz bir gelişim yolculuğunu yakalama fırsatı sunmuş olduk. Enocta, yaptığı yatırımlar ve attığı adımlar ile yapay zekayı her geçen gün daha etkin bir şekilde kullanıyor. Enocta aracılığıyla internet bağlantısının olduğu her yerden, her zaman dijital bir cihaz aracılığıyla eğitim ve gelişime aralıksız devam edilebiliyor. Enocta teknolojisi ve eğitimleri, kırılım çağı becerilerini kazanmak ve kendisini geliştirmek isteyen kurum çalışanlarına sonsuz olanaklar sağlıyor.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?