E-ticaretteki Büyüme, Ambalaj Tüketimini Daha da Artıracak

E-ticaret sitelerinin kullanımının artmasıyla birlikte kargoda kullanılan plastik kargo poşetleri ve ambalaj malzemeleri tek bir kullanım için plastik krizinin daha da büyümesine neden oluyor.

IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, e-ticaret sektöründeki en önemli sorunlardan birinin kargo ambalajları ve sürdürülebilirlik ilişkisi olduğunu vurgulayarak, “E-ticaret 2022 yılını 800 milyar TL’nin üzerinde bir rakamla kapadı. Bu sene %125’lik bir büyüme göreceğimizi ve 2023 sonunu 1.8 trilyon gibi bir rakamla kapatacağımızı öngörüyoruz. Öte yandan e-ticaretteki bu büyüme, kargolama için yapılan atıkların artmasını ve gezegendeki atıkların önemli bir bölümünü oluşturuyor. Sektör paydaşları buna çözüm bulmak için çalışıyor. Öte yandan giderek daha bilinçli hale gelen tüketiciler, ambalajların geri dönüştürülebilir olmasını ve hatta ilk etapta geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmış olmasını da istiyor. Ücretli ya da ücretsiz en güvenli ambalajı sağlamak, iyi bir paket açma deneyimi yaratmak ve elbette tüm bunların gezegene saygılı şekilde üretilmesi e-ticaretin büyüme sürecinde çok ama çok önemli” dedi.

Önümüzdeki 6 ay içinde online alışveriş daha da artacak

İngiltere’de yapılan bir araştırma olan DeliveryX raporu – Ambalaj 2023’ü inceleyen ve değerlendiren Özkara, “Birleşik Krallık, perakendecilerinin ambalajlarını gezegenin iyiliği için nasıl değiştirdiklerini, kişiselleştirdiklerini araştırdı. Araştırmada tüketicilerin e-ticaret ambalajı hakkında ne düşündüğü sorgulanmış. Özellikle de yakın zamanda yapılan bir PWC araştırmasında tüketicilerin yüzde 43’ünün önümüzdeki 6 ay içinde online alışverişi artırmayı planladığını ortaya koymuşken, ambalaj meselesi çok büyük önem taşıyor. Birleşik Krallık’taki e-ticaret alanında moda, geçen yıl 36,2 milyar sterlin değerinde İngiltere’deki en büyük e-ticaret kategorisi olmaya devam ederken, onu 21,6 milyar sterlin ile elektronik 11,4 milyar sterlin ile güzellik, sağlık ve kişisel bakım ve 5,1 milyar sterlin ile mobilya takip ediyor.

Ambalaj atıkları tüketiciler için de büyük önem taşıyor

Doğru ambalaj türü tüketiciler için çok önemli. RetailX’in konuyla ilgili tüketici anketi, Birleşik Krallık’taki tüketicilerin yüzde 52’sinin değerli bir ürün için “güvenli ve uygun” ambalajın çok önemli olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. Örneğin; küçük bir şişe yüz kremi satın alan bir müşteri, evde çalışmak için bir masa sipariş eden bir müşteriden çok farklı ambalajlar bekler ki, bu son derece haklı bir beklenti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, koruma faktörünün araştırmaya katılan katılımcıların yüzde 40 tarafında çok önemli olduğu ifade edilmiş ve %51’inin de önemli olarak değerlendirdiği görülmüş. Yani neredeyse yüzde 91 tüketici ambalajı ya önemsiyor ya da çok önemsiyor.

Kuşak farklılıkları dikkat çekiyor

Tüketicilerin artan sürdürülebilirlik talepleri ve amaca uygun ambalaj ihtiyacı ile ilgili ilginç olan şey ise; ambalaj için ödeme yapmaya istekli müşteriler arasındaki kuşak farklılığı. 59-77 yaş arası Boomers kuşağının yarısı ambalaj için ekstra ödeme yapmaya hazırken, 11-26 yaş arası Z kuşağının sadece yüzde 36’sı aynı şeyi yapmaya hazır. Paraya çevirecekleri miktar konusunda bir miktar anlaşma var ve her iki grubun çoğunluğu iyi bir ambalaj için e-ticaret alışverişlerine ambalaj ücreti eklemekten memnun” şeklinde konuştu.

Ambalaj atığı tehlikesine karşı alınabilecek önlemlere de değinen Özkara, “E-ticarette yaşanan bu büyük rekabette başarılı olmak, farklılık yaratmak ve pastadan daha büyük bir pay sahibi olmak için sürdürülebilirlik stratejisinden ayrılmamak gerekiyor. Temizlik ürünleri, kozmetik, elektronik, giyim, ayakkabı, dezenfektan gibi pek çok ürünün stoklanma ve dağıtım şekli kurallara ve tüketici davranışlarına bağlı olarak değişebilir. E-ticaretteki ivmelenmenin sektöre kazandırdıkları çok kıymetli” diyerek sözlerini tamamladı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?