E-ticarette Gerçekleşen Satın Alımların Yüzde 18’i İade Ediliyor

Sorunsuz bir müşteri deneyimi sağlamak, hem üreticilerin ve satıcıların hem de dağıtıcıların başarılarının temelini oluşturuyor.

İadeler ise zorlayıcı ve müşteri güvenini zedeleyen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, e-ticarette ürün iadelerini azaltmanın en önemli yolunun süreci tersten irdeleyen bir strateji uygulamak olduğunu açıklayarak, işletmelere yol haritası çizdi.

Suha Onay, gerçekleşen tüm satın alımların yüzde 11 gibi büyük bir bölümünün iade edildiğini belirterek, “İnternetten satın alımlarda ise bu oran yüzde 18’lere kadar çıkıyor. İşletmelerin, hem kârlılığı korumak hem müşteri sadakatini artırmak hem de iade sayılarını azaltmak için, üründen teslimata kadar gerçekleşen süreci tersten irdeleyen bir strateji oluşturmaları gerekiyor. Bu strateji kapsamında iadeleri azaltmanın 5 temel yolu ise doğru ürün hızlı teslimat, kalite – fiyat dengesi, net ve görünür bir iade politikası, detaylı ürün açıklamaları ve görselleri ve puan sistemi” dedi.

Tüm bu hizmetlerin sağlanması için, e-ticaret sitelerinin hızlı ve kolay güncellenebilen bir sisteme sahip olmasını gerektiğinin de altını çizen Onay, “Kullanıcı dostu bir e-ticaret çözümü büyük fark yaratacaktır. Türkiye’nin en gelişmiş bulut tabanlı ERP/muhasebe programı DİA, hem stok, depo yönetimi ve CRM yazılımı hem de DİA e-Power e-ticaret çözümüyle tüm bu iade süreçlerini işletmeler için kolaylaştırıyor” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?