E-Ticaret Medyada da Yükseliyor

Yılın en veri odaklı zirvesi Usersdot E-Commerce Summit 2024’ün konuşmacılarından biri de Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten’di. Kesten, e-ticaretin medya stratejisini dikkat çeken rakamlarla masaya yatırdı.

Gemius’un Ocak-Nisan 2024 tarih aralığını baz alan verilerine göre Trade kategorisi söz konusu olduğunda ortalama ziyaretçi sayısı 56.5 milyonu buldu. Gerçek kullanıcı dağılımına göz attığımızda Marketplaces & Delivery %95’lik payla öne çıktı. Elektronik marketler ve Süpermarketler ise yüzde 39’luk oranla ortak paydada buluştular. Giyim, Kozmetik ve Comparison Shopping’in de içinde bulunduğı Diğer kategoriler de yüzde 78 ile kayda değer bir pay elde edebildi.

Trendyol Yine 1 Numara

En fazla ziyaretçisi olan e-ticaret platformlarını mercek altına aldığımızda Trendyol’un açık ara önde olduğu dikkatlerden kaçmadı. Ocak-Nisan döneminde 46.3 milyon ziyaretçiye ulaşan Trendyol’un listebaşı olması aslında sürpriz olmadı, çünkü e-ticaret devi uzun yıllardır birinciliği kimseye kaptırmıyor.
Trendyol’un önceki yıllardan farklı olarak branding ve performans kampanyaları sonucunda erişimde ilk sırada yer almadığı da dikkatlerden kaçmadı. Buna rağmen Trendyol’un ziyaretçi olarak ilk sırada yer alması bize şunu gösteriyor: Trendyol’un müşteri sadakati diğer markalara göre daha iyi durumda ve bu da Trendyol’un ilk sırada ve açık ara önde olmasını sağlamış gibi görünüyor.

34.4 milyon ziyaretçiyi yakalayan Hepsiburada da Trendyol ile benzer bir çizgide ve yıllardır ikinciliğini korumayı sürdürüyor.

Listede dikkat çeken bir başka nokta ise ÇiçekSepeti’ndeki gerileme. 12.7 milyon ziyaretçiye erişen ÇiçekSepeti, SEO hariç 2023 yılının erişim şampiyonuydu, ancak bunu 2024’te koruyamadı. Bunda şirketin performans ve branding kampanyalarının 2023’teki kadar güçlü olmamasının etkili olduğu görülüyor.

Dijitalin verilerine odaklandığımızda e-ticaretin alt kategorilerinde en fazla medya erişimine Marketplace’in ulaştığı görülüyor. Super&Hypermarkets de ikinci sırada.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?