Dijitalleşme BT’deki İş Analizine İlgiyi Artırdı

Hayatı daha interaktif ve konforlu hale getiren yazılımlar işletmelerin operasyonel süreçlerini iyileştirmek için de özel olarak geliştirilebiliyor. Yönetim sürecinde dijital çözümlere yönelen işletme sayısı artıyor. Yazılım departmanı ve müşteri arasındaki koordinasyonu sağlayan BT iş analistlerinden hem teknik detaylara hakim olmaları hem de çalıştıkları markaları iyi tanımaları bekleniyor. Uluslararası eğitim platformu Laba Türkiye tarafından iş analistlerinin gelişimine yönelik oluşturulan “BT İş Analisti” kursu 5 Eylül’de başlıyor.

Eğlenceden sanayiye, sağlıktan eğitime hayatın olağan akışının parçası olan yazılımlar, iş hayatının ise artık ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor. BT iş analistleri, müşterinin iş ihtiyaçlarını karşılayan ve hedeflerini gerçekleştirmesi yönünde çözümün belirlenme sürecini yöneterek yazılımcı ve son kullanıcı arasında köprü görevi görüyor. Tüm paydaşlar arasındaki iletişimi sağlayan BT iş analistlerinden görev tanımı gereği teknik bilginin yanı sıra iletişim gücüne de sahip olması bekleniyor. İşletmelerde operasyonel süreçte dijital çözümlere başvurmanın artık bir tercih olmadığı görülüyor. Öyle ki dijitalleşen farklı sektörlerde oluşan ihtiyaçları analiz edecek ve uygun çözüm süreci yönetimi yapan iş analistine ihtiyaç da artıyor. Uluslararası eğitim platformu Laba Türkiye Eğitmeni ING Türkiye Kıdemli BT İş Analisti Duygu Gezici ile oluşturulan “BT İş Analisti” kursunda meslek ipuçları derinlemesine ele alınıyor.

Dijitalleşen İşletmeler Artıyor

Dijitalleşmenin hayatın her alanına entegre olması sonucunda teknolojiye direnen işletmeler bile artık iş operasyonlarını dijitale taşımak istiyor. Çeşitli sektörlerin farklı çözüm arayışında olması bu arayışlara çözüm üreten yazılımcılar ile son kullanıcı olan müşteriler arasındaki iletişimin önemini artıyor. BT iş analistlerinin etkin faaliyet alanını ve bu alana olan ilgiyi hatırlatan Duygu Gezici, “BT İş Analisti” kursunda katılımcıların mesleğe yönelik bilgilerinin pekişeceğini vurguluyor.

BT İş Analistliği Mercek Altına Alınıyor

İş analizi yaklaşımının temelleri, amacı ve faydalarının aktarılacağı “BT İş Analisti” kursunda iş analizi bilgilerinin ihtiyaçları karşılamak için nasıl analiz edileceği aktarılıyor. Farklı uygulama gereksinimlerine uygun olan farklı proje yaklaşımları üzerinde çalışılacağını aktaran uluslararası eğitim platformu Duygu Gezici, katılımcıların kurs sayesinde dijital projelerde müşteri deneyimi odaklı temel UX yaklaşımı edineceğine dikkat çekiyor. Uluslararası İş Analizi Enstitüsü (IIBA) tarafından akredite edilen “BT İş Analisti” kursu 5 Eylül 2022 itibarıyla başlıyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?