DİA Yazılım’ın Kadın Çalışan Oranı Yüzde 58’e Yükseldi

Yazılım sektöründe kadın çalışan oranının çok düşük olduğunu belirten DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, DİA’nın ise yüzde 58 kadın çalışan oranı ile sektör ortalamasının çok üstünde olduğunu söyledi.

Vodafone ReconnectDünya genelinde yazılım sektöründe çalışan kadınların yüzde 8,3 oranında olduğunun altını çizen DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, “Yazılım sektöründe kadın çalışan oranı çok düşük. DİA’da ise Ar-Ge’de çalışan kadın çalışanlarımızın oranı yüzde 47 ile küresel oranın çok çok üzerinde. Aynı zamanda Ar-Ge’de takım lideri pozisyonundaki kadın çalışanlarımızın oranı ise yüzde 40. Toplam çalışanlarımıza baktığımızda, kadın çalışan oranımız yüzde 58’e yükselmiş durumda. Kadın çalışanlarımız sorumluluk bilinçleriyle, iş takipleriyle, iletişim güçleriyle ve takım çalışmalarında gösterdikleri performansla şirketimizin kurum kültüründe önemli bir rol oynuyorlar.” dedi.

“İş hayatında başarı için cinsiyetin önemi yoktur” prensibiyle hareket ettiklerini de vurgulayan Onay, “DİA Yazılım olarak kurum kültürümüz adil, şeffaf ve sorumluluk bilinciyle hareket etmeyi gerektiriyor. İnsan kaynağı ekosistemimizde de çeşitlilik ve fırsat eşitliği yaratmayı hedefleyen bir şirketiz. Toplumsal cinsiyet eşitliğine de önem veriyoruz. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de kutluyorum” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?