DevOps Dünyasında Müşteri Beklentileri Nasıl Şekillenecek?

Müşterilerine DevOps danışmanlığı, dijital dönüşüm, uygulama geliştirme ve büyük veri çözümleri sunan ANKASOFT, iş ortakları ile yaptığı çalışmalardan elde ettiği gelişmeleri paylaştı. ANKASOFT CEO’su İsmail Yılmaz, yapay zeka (AI) ve makine öğrenmesi (ML), geliştirici deneyimi (DevX), güvenlik (DevSecOps) gibi konuların, 2024 yılında DevOps pratiklerinde nasıl bir rol oynayacağını ve bu trendlerin iş dünyasına nasıl yansıyacağını aktardı.

Farklı araştırma kuruluşları tarafından yayınlanan raporlar, benzer beklentilerin tüm Avrupa ülkelerinde de geçerli olduğunu gösteriyor. DevOps pazarına dair yayınlanan rakamlara göre, 2023 yılında DevOps Pazarı yaklaşık 10 milyar Amerikan doları büyüklüğe sahip olup, 2024-2030 döneminde bileşik katlanarak büyümeyle 25 milyar Amerikan dolarına ulaşacağı öngörülüyor.

DevOps’un, hızlı ve kaliteli hizmet sunumunu gerçekleştirmek ve kuruluşların yanıt verme yeteneğini ve değerini artırmak amacıyla kurumsal kültür, iş otomasyonu ve platform tasarımında çok yönlü değişiklikleri ifade ettiğini söyleyen İsmail Yılmaz, şu anda Türkiye’de telekomünikasyon, finans, bankacılık, ödeme sistemleri, sigortacılık, üretim ve oyun sektörlerinde DevOps uygulamalarına yatırımların arttığını açıkladı.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi (AI & ML) DevOps’ta Nasıl Bir Rol Oynayacak?

ANKASOFT’a göre AI ve ML, DevOps süreçlerinin daha verimli ve otomatik hale gelmesinde kritik bir rol oynuyor. Otomatik hata tespiti, kod kalitesinin artırılması ve performans optimizasyonu, AI ve ML’in DevOps’a katkıda bulunacağı başlıca alanlar arasında yer alıyor. AI destekli kod inceleme araçları, geliştiricilerin yazdıkları kodu gerçek zamanlı olarak analiz ederek, potansiyel hataları ve performans sorunlarını tespit etmelerine olanak tanıyor. Bu hem uygulama kalitesini artırıyor hem de uygulamaların tamamlanma süresini kısaltıyor.

ML tabanlı sistemler, log ve hata raporlarından elde edilen verileri analiz ederek, beklenmedik hataların ve performans darboğazlarının önceden tespit edilmesini sağlıyor. Bu da hata çözüm süreçlerinin hızlanmasına ve sistem kesintilerinin azalmasına yardımcı oluyor.

Geliştirici Deneyimi (DevX) ve DevOps

Geliştirici verimliliği ve yazılım geliştirme süreçlerindeki memnuniyetin artırılmasıyla ilgili bir yaklaşım. DevOps, geliştiricilere yönelik araçlar ve süreçlerin bütünleşik bir şekilde sunulduğu bir çerçeveye karşılık geliyor. Bunlar DevOps ve DevX’in birbirlerini tamamlayıcı olduğu alanlar. Geliştirici dostu araçların sağlanması, geri bildirim döngülerinin etkinleştirilmesi ve kod hatalarının erken tespiti konusundaki ihtiyaçları karşılamak önemli bir ihtiyaç olarak ortaya çıkacak.

DevSecOps’un Yükselişi

Güvenlik, yazılım geliştirme ve dağıtım süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. DevSecOps, güvenliği yazılım geliştirme yaşam döngüsünün her aşamasına entegre ederek, güvenlik ihlallerini önlemeyi ve daha güvenli uygulamalar oluşturmayı hedefliyor. Güvenlik kontrollerinin, kod yazım aşamasından başlayarak, CI/CD süreçlerine ve canlı ortamlara kadar entegre edilmesi, güvenlik standartlarına uyumun sağlanmasına yardımcı oluyor. Otomatik güvenlik taramaları ve kural tabanlı güvenlik uygulamaları, güvenlik politikalarının uygulanmasını kolaylaştırırken, konteyner güvenliği, güvenlik otomasyonu ve orkestrasyon, güvenlik eğitimi ve farkındalık programları gibi konuların önemi artıyor.

2024 yılı, DevOps alanında AI, ML, DevX, DevSecOps ve FinOps gibi konuların öne çıkacağı ve bu trendlerin yazılım geliştirme ve dağıtım süreçlerini daha verimli, güvenli ve maliyet etkin hale getireceği bir yıl olacak. Bu gelişmeler, teknoloji sektöründe çalışan firmalar ve müşteriler için yeni fırsatlar sunacak ve sektörün genel verimliliğini artıracak.

ANKASOFT, 26 kişilik bir mühendislik kadrosuyla, Türkiye, Körfez Bölgesi, Suudi Arabistan ve Avrupa’da hizmet veriyor. 2023 yılında 10 milyon TL ARGE yatırımı yapan şirket, 2024 yılında 25 milyon TL’lik ARGE bütçesi ayırdığını açıkladı.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?