Dell Technologies Siber Dayanıklılığı Güçlendiriyor, BT Verimliliğini Artırıyor

Dell Technologies sektör lideri depolama portföyündeki yazılım odaklı inovasyonlarıyla müşterilerin çoklu bulut deneyimlerine güç katıyor ve daha fazla siber dayanıklılık, enerji verimliliği ve otomasyon sağlıyor.

Dell’in yazılım geliştirme konusundaki kararlılığı, son on iki ayda harici depolama endüstrisinin her kategorisinde 2.000’i aşkın depolama portföyü geliştirmesi yapmasını sağladı. Bu geliştirmeler mevcut müşterilere ücretsiz sunuluyor ve şirket içi yazılımlar veya Dell APEX aracılığıyla bir Hizmet olarak (as-a-Service) kullanılabiliyor.

Dell Technologies Altyapı Çözümleri Grubu Başkanı ve Genel Müdürü Jeff Boudreau konuyla ilgili olarak, “Veriler artmaya devam edip yetenekli BT personeli bulmak zorlaştıkça, şirketler daha az kaynakla daha fazlasını yapmak durumunda kalıyor. Enerji açısından daha verimli, üretkenliği artıran ve siber dayanıklılığı güçlendiren depolama yazılımı yenilikleriyle müşterilerimizin BT yatırımlarından en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayarak bu zorluğun üstesinden gelmelerine yardımcı oluyoruz” diyor.

Tüm sektörlerdeki en zorlu güvenlik gereksinimlerini karşılamak üzere üretildi

Dell’in akıllı all-flash veri depolama çözümü PowerStore, günümüzün önde gelen kuruluşlarının Sıfır Güven modelini benimsemelerine yardımcı olmak için daha fazla güvenlik sağlıyor. Sıfır Güven, bir kuruluşun güvenlik mimarisini otomatikleştiren ve sistemler saldırıya uğradığı anda yanıt oluşturan bir siber güvenlik çerçevesi olarak tanımlanıyor.

Dell, PowerStore’un yeni güvenlik yazılımı geliştirmeleriyle müşterilerin siber saldırılardan korunmaları, bunları önlemeleri ve gereken müdahaleleri oluşturmaları için Sıfır Güven’in benimsenmesinin hızlandırılmasına yardımcı oluyor. Yeni geliştirmelerin kapsamlarıysa şöyle:

– STIG sağlamlaştırma paketi – Güvenlik Teknik Uygulama Rehberi (STIG – Security Technical Implementation Guides), ABD federal hükûmeti ve ABD Savunma Bakanlığı tarafından tanımlanan en zorlu konfigürasyon standartlarını karşılıyor. STIG sağlamlaştırma paketi, PowerStore’un ABD federal ağları ve dünya çapındaki diğer devlet kurumları için gerekli olan NIST Siber Güvenlik Çerçevesi standardına uygunluğunu artırıyor.
– Güvenli ve değiştirilememez snapshot’lar – Snapshot’ların kullanım sürelerinin sona ermesinden önce yetkisiz olarak silinmesini veya değiştirilmesini önlüyor.
– Kolaylaştırılmış dosya izinleri – Depolama yöneticilerinin, güvenlik tehditlerine hızlı bir şekilde müdahale etmeleri için erişimi doğrudan PowerStore’dan yönetmelerine olanak tanıyor.
– Artırılmış dosya dayanıklılığı – Sistem başına 4 kata kadar daha fazla snapshot, gerektiğinde parça parça olarak kurtarma yapabilmek için kullanıcılara daha fazla koruma noktası sağlıyor.
– Çok faktörlü kimlik doğrulama – Kullanıcı kimliğinin doğrulanmasını sağlayarak PowerStore’a erişimi koruyor.

Dell, müşterilerin üretkenliğini artırırken maliyetlerini düşürmelerine yardımcı oluyor

Yeni PowerStore yazılım otomasyonu ve çoklu bulut geliştirmeleri, müşterilerin mevcut BT yatırımlarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olurken, operasyonel ve enerji maliyetlerini de düşürüyor. Yeni PowerStore özellikleri de şöyle detaylandırılıyor:

– Dell PowerProtect yerel entegrasyonu – Kuruluşlar PowerStore’un Dell’in fiziksel ve yazılım tanımlı veri koruma çözümlerine entegrasyonu sayesinde çok bulutlu veri koruma stratejileri için pek çok kolaylığa ve seçeneğe sahip oluyor. Yedeklemeler ve geri yüklemeler doğrudan PowerStore kullanıcı arayüzünden iki dakikadan kısa bir sürede yapılandırılabiliyor ve müşterilerin 65:1’e kadar veri azaltma özelliği ve DD Boost teknolojisi gibi pek çok özelliğe sahip PowerProtect cihazlarından yararlanmalarına imkân veriyor. Çözüm, uygun maliyetli bulut arşivlemeyi de mümkün hale getiriyor. Bu sayede şirket içi kapasite gereksinimlerini azaltarak güç ve soğutma maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor.

– DevOps iş akışı geliştirmeleri – Ansible ve Terraform ile yapılan yeni entegrasyonlar ve Dell Container Storage Modülleri ile kazanılan yeni mobilite yetenekleri, PowerStore müşterilerinin esnek depolama otomasyonu sayesinde inovasyonlarını hızlandırmalarına yardımcı oluyor. PowerStore, bu açık kaynak çözümlerini destekleyerek DevOps çalışanlarına, kullanımı kolay depolama otomasyon araçları sunuyor ve kodlama veya destek masası ihtiyacı olmadan depolama yapabilmek için çeşitli ortamlarda tekrarlanabilir, otomatik süreçler oluşturma yeteneği kazandırıyor.

PowerStore, yeni ENERGY STAR sertifikasıyla yüzde 60’a kadar daha fazla enerji verimliliği6 sağlayarak watt başına hem yoğunluk hem de performansta önemli artışlar sağlıyor. Bu da PowerStore’u, Dell’in bugüne kadarki en verimli veri depolama sistemi hâline getiriyor. Bu geliştirmeyle Dell, yakın zamanda yapılan bir IDC araştırmasında BT satın alma kararlarında en önemli kriterlerden biri olduğu ortaya koyulan enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğe yönelik artan ihtiyacı karşılıyor.

Dell, yazılım odaklı depolama inovasyonunu artırıyor

Yeni yazılım inovasyonları, PowerStore’a ek olarak Dell Depolama portföyündeki birçok geliştirmeye de yön veriyor:

– Dünyanın en güvenli ve görev açısından kritik depolama çözümü olan Dell PowerMax, müşterilerin siber saldırıların ardından tehlikeye giren üretim verilerini hızla kurtarmalarını sağlamaları için yerel güvenli bağlantıyla siber güvenliği güçlendiriyor.
– Dell’in yazılım tanımlı altyapısı Dell PowerFlex, gelişmiş NVMe/TCP ve güvenlik sayesinde modernizasyonu hızlandırıyor.
– Dell’in yazılım tanımlı nesne depolama platformu Dell ObjectScale, daha kolay dağıtım ve destek deneyimiyle daha hızlı kurumsal S3 nesne depolama performansı sunuyor.
– Dell’in AIOps yazılımı Dell CloudIQ, BT ve DevOps’u basitleştirmek ve hızlandırmak için AI / ML odaklı performans ve kapasite analitiğini ve VMware entegrasyonunu genişletiyor.
– Dell’in esnek hibrit depolama platformu Dell Unity XT, depolama otomasyonunu geliştirmek için Ansible desteğini artırarak müşterilerin maliyetleri düşürmesine, hataları azaltmasına ve üretkenliği artırmasına yardımcı oluyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?