Delivers.AI İkinci Yatırımını Aldı

Otonom teslimat robotları geliştiren yerli girişim Delivers.AI, 8,25 milyon Euro değerleme üzerinden ikinci yatırımı aldı. Yatırım turuna hiVC, İTK Ventures, Kalyon Ventures, Startershub ve Startupfon’un yanı sıra çok sayıda melek yatırımcı katıldı. Delivers.AI aldığı yatırım ile Batı Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde büyümeyi hedefliyor.

2020 yılının Temmuz ayında kurulan ve otonom teslimat robotlarıyla yemek ve market alışverişlerini temassız olarak son mil teslimatıyla gerçekleştiren yerli girişim Delivers.AI, ikinci yatırım turunu tamamladı. hiVC, İTK Ventures, Kalyon Ventures, Startershub ve Startupfon’un yanında melek yatırımcılar Emre Tok, Nuri Cem Erbak, Abdallah Abu-Sheikh ve Mehmet Emin Çiftçi’den 8,25 milyon Euro üzerinden 744,5 bin Euro yatırım alan Delivers.AI, aldığı yeni yatırımla teslimat robotlarının otonomluk seviyesini daha da artırıp, Batı Avrupa ve Birleşik Arap Emirliklerindeki pazarını daha da büyütecek. Londra ofisinin ardından şubat ayında Dubai ofisini açmaya hazırlanan Delivers.AI, ülkenin en büyük bulut mutfak şirketiyle Dubai Silicon Oasis Kampüsü’nde otonom teslimatlara başlayacak. Delivers.AI’nin hedefi ilk etapta müşterilere 100 adet teslimat robotu kurmuş olmak.

“Yeni nesil dış mekân reklamcılığı imkânı da sunuyoruz”

Delivers.AI Kurucu Ortağı ve CEO’su Ali Kutay Yaralı, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Otonom son kilometre teslimat talebi, Avrupa ve İngiltere’de büyümeye devam ediyor. Artık sadece çevrimiçi sipariş platformları değil, akıllı şehirler de otonom teslimat hizmetine büyük ilgi gösteriyor. Otonom teslimat; çevrimiçi sipariş platformlarının son kilometre lojistiklerini optimize etmesine ve teslimat maliyetlerini düşürmesine yardımcı olurken, akıllı şehirlerdeki insanların yaşamlarını iyileştirme konusunda büyük bir potansiyele sahip. Teslimat robotlarımızla beraber sadece müşterilerimize değil diğer kurumsal firmalara da yeni nesil dış mekân reklamcılığı imkânı vereceğiz.”

“Yatırım yaptığımız girişim sayısı 10’a ulaştı”

hiVC CEO’su Bora Şahinoğlu ise şöyle konuştu: “Türkiye ve globalde değer üreten girişimleri çok yakından takip ediyoruz. Erken aşama girişimlere fikir aşamasından çıkışına kadar destek sunmaya ve hızlı büyüme potansiyeline sahip teknoloji odaklı ekiplere yatırım yapıya devam ediyoruz. Bu kapsamda 2021 yılının Aralık ayında sayma sistemleri geliştiren V-count’a yaptığımız yatırımın ardından tam da hiVC olarak kuruluşumuzun 1. yılında otonom teslimat robotları geliştiren yerli girişim Delivers.AI’ye 10’uncu yatırımımızı yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 2022’de de girişimciler ile el ele kazanan iş modelleri oluşturmayı, girişimleri yatırım sürecine hazırlamayı ve yatırım sonrası gelişim süreçlerinde de aktif bir şekilde desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?