Paymes 400 Bin Kullanıcıya Ulaştı

Sosyal ticaret için güvenli ödeme hizmeti sunan Paymes, kurulduğu 2017 yılından bu yana yüzde 5.500 büyüdüğünü ve 400 bin kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Paymes; Facebook, Instagram, WhatsApp, Etsy, Telegram, Messenger, Twitter, Letgo ve SMS olmak üzere 9 platformdan ödeme alınmasını sağlıyor. 

Chatbot tabanlı ödeme sistemi Paymes, 2 yıllık süreci kapsayan performans değerlendirmesini yayınladı. 2017 yılında kurulan şirket bu süreçte yüzde 5 bin 500 büyüyerek 400 binin üzerinde kullanıcıya ulaşırken, Facebook üzerinde en çok kullanılan ödeme uygulaması olmasıyla da dikkat çekiyor. Uygulama üzerinden dakikada 1,2 ödeme linki oluşturuluyor, bu oran Paymes’in Türkiye’de sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde en hızlı ödeme yöntemi olduğunu gösteriyor. 

İki yıl içerisinde Paymes sistemi üzerinden işlem bazlı bilgilerin de paylaşıldığı açıklamada önemli ve dikkat çekici noktalar bulunuyor. 25-50 yaş kitlesinin yoğun kullandığı Paymes’in kadın kullanıcı oranı yüzde 58 ve erkek kullanıcı oranı %42 iken uygulama Türkiye genelinde 63 ilde kullanılıyor. Paymes üzerinden en çok satış yapılan illerin başında ise İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Adana geliyor.

Paymes aracılığıyla sosyal medya üzerinden yapılan alışveriş ödemelerinin yüzde 13’ü taksit seçeneği ile gerçekleştirilirken en çok satılan ürün ve hizmetlerin; giyim, takı tasarımı, el yapımı oyuncak, yaşam koçluğu, ayakkabı, butik kurabiye, düğün organizasyonu, düğün aksesuar tasarımları, deri aksesuarlar ve dijital ürün/yazılım olduğu görülüyor. Çiğköfte bayiliği ve midye dolma ise Paymes linkiyle satılan en ilginç ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Paymes el yapımı, tasarım ve eski ürünlerin satıldığı uluslararası pazar yeri Etsy üzerinden de satıcıların yurtdışına kolayca satış yapmalarına aracılık ediyor. TC kimlik numarasına ve/veya Vergi numarasına sahip olan herhangi bir satıcı ürününü/hizmetini saniyeler içerisinde Euro, Dolar, Manat cinsinden tüm dünyaya Paymes üzerinden güvenle satabiliyor.

2016’da PayPal’in Türkiye’den çekilmesi ile Etsy’de satış yapan Türk kullanıcıların ödeme alma noktasında sorun yaşamaları üzerine bu entegrasyonu gerçekleştirdiklerini aktaran Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim, “Bu sayede kullanıcıların Etsy’deki mağazalarını tek bir tuş ile Paymes’e entegre edebilmelerini ve ödeme alabilmelerini sağlıyoruz. Bu geniş açıdan bakıldığında Türkiye’de e-ihracat ve bireysel ihracatın artırılmasına büyük bir destek sunuyor diyebiliriz. Etsy entegrasyonumuzla ayrıca yabancı müşterilerin de güvenini kazanma noktasında avantajlı olduğumuzu düşünüyoruz” diyor. Zaim bugüne kadar Etsy üzerinden satıcıların 15 ülkeden ödeme aldığı Paymes’te Türk satıcıların bu uygulama üzerinden en çok ürün sattıkları 5 ülkenin Amerika, Kanada, Almanya, Danimarka, İngiltere olduğunu dile getiriyor.

Etiketler: ,