DE-CIX, Equinix ile İş Birliğine Gitti

Equinix IL2 International Business Exchange (IBX) veri merkezindeki yeni sistem yerleşimi, şirketin Equinix ile gerçekleştirdiği 14’üncü iş birliği oldu.

Global ara bağlantı ve veri merkezi şirketi Equinix, Inc., dünyanın önde gelen İnternet Değişim Noktası (IX) operatörlerinden DE-CIX’in, faaliyetlerini İstanbul’daki Equinix IL2 International Business Exchange (IBX) veri merkezine taşıyacağını duyurdu. Bu taşınma ile DE-CIX’in, genişletilmiş operatör ağı ve veri merkezi bağımsız internet değişim hizmetlerini bölgede devreye sokarak İstanbul operasyonlarını büyütmesi hedefleniyor.

Premium bağlantı hizmetleri sunan DE-CIX, Avrupa, Hindistan, Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’da 20’den fazla bağımsız İnternet Değişim Noktası yönetiyor. Şirketin Frankfurt İnternet Değişim Noktası, saniyede 8,1 terabitten fazla maksimum veri akışıyla, trafik yoğunluğu bakımından dünya çapında en büyük İnternet Değişim Noktası olma unvanını taşıyor.

DE-CIX, Equinix IL2 veri merkezine taşınarak Türkiye’deki MedNautilus deniz altı kablo geçiş istasyonu ve IL2 arasında doğrudan tahsis edilmiş, operatör sınıf ağ bağlantısı hizmetleri sağlamak üzere Equinix’in Metro Connect hizmetlerinden faydalanacak. Bu hizmetler işletmelere hızlandırılmış veri trafiği küreselleşmesi ve veri kullanımının yanı sıra daha hızlı bulut ve bağlantı hizmetlerinin büyümesini sağlıyor.

IL2 veri merkezinde yer alan müşterilerin DE-CIX İstanbul’a doğrudan bağlantı kurmak için artık ihtiyaç duyacağı tek şey bir çapraz bağlantı. Ayrıca Türkiye’deki ağlarla eşleştirme ve DE-CIX DirectCLOUD gibi ek bağlantı servislerinden de yararlanabilecekler. Türkiye pazarında operasyonlarını sürdüren DE-CIX müşterileri, artık Equinix üzerinden bölgesel bağlantı noktalarına sahip olabilecekler.

Bu kurulum, DE-CIX müşterilerinin Equinix’in ortak yerleşim hizmetlerine erişimlerini de sağlayacak. DE-CIX’e katılan Equinix müşterileri, doğrudan trafik değişimi veya DE-CIX üye tabanıyla eşleştirme yapmak için yerinde bağlantı kurabilecekler. Bu bağlantı, ağların, içerik sağlayıcıların ve büyük kuruluşların en geniş küresel eşleşme çözümleri aracılığıyla 30’dan fazla pazarda internet trafik değişimi yapabilmesini sağlayan Equinix Internet Exchange hizmeti üzerinden gerçekleşecek.

Equinix, müşterilerinin yalnızca yüzlerce ağ, büyük işletme, bulut ve bilişim servis sağlayıcısının zengin ara bağlantı ekosistemine erişmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda azalan ağ atlama ve dağıtım noktası sayesinde hizmet seviyesini artırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra müşterilerine küresel bir portal üzerinden talebe bağlı olarak bağlantı yaratma ve yönetme kontrolü sunuyor.

Anlaşmada Öne Çıkanlar

  • İstanbul, 14,4 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en büyük kentsel bölgesi. Hızla büyüyen bir ekonomiye sahip ve yoğun kablo sistemleri rotası ile dünya nüfusunun neredeyse %50’sine erişim sağlıyor.
  • Equinix IL2 veri merkezi stratejik olarak iki kıta – Asya ve Avrupa – arasında yer alarak; MENA, Avrupa, Orta Asya ve Kafkasya bölgesindeki pazarlarda rekabetçi iş fırsatları yaratmaya çalışan kuruluşlara erişim noktası sağlıyor. Global Interconnection Index’in 3. sayısına göre bu rekabetçi avantaj Avrupa’da %51 ve Asya-Pasifik’te %56 yıllık bileşik büyüme oranıyla büyümesi öngörülen ara bağlantı bant genişliği aracılığıyla desteklendi.
  • Equinix tarafından yapılan bağımsız bir araştırmaya göre Türkiye’deki bilişim karar vericilerinin %90’ı, firmalarının yeni bölgelere, ülkelere veya metropollere açıldığını belirtiyor. Bunların arasında 10 kişiden 6’sı (%60) bu açılımı desteklemek için sanal bağlantılar kullanmayı planladıklarını söylüyor.
  • Aynı ankette, Türkiye’deki 10 bilişim karar vericisinden 9’u (%88), firmalarının bilişim altyapısının dijitalleştirilmesinin teknolojik strateji açısından birinci derecede önemli olduğunu düşünüyor.
  • IL2 IBX veri merkezi, DE-CIX yerleşiminin yanı sıra Equinix Cloud Exchange Fabric (ECX Fabric)’in pazarda genişlemesinden de yararlanıyor. Bu gelişme, dünyanın en büyük ağ hizmeti ve Platform Equinix’teki bulut sağlayıcıları da dahil olmak üzere, herhangi bir işletmenin kendi dağıtık altyapısı ile diğer bir şirketin dağıtık altyapısı arasında bağlantı kurmasını sağlayan; isteğe bağlı, SDN özellikli bir ara bağlantı hizmeti sunuyor.
Etiketler: ,