DHL’den Akıllı Dolap Sistemi: SwipBox

DHL Express, kargo beklediği için evden çıkamayan, evde bulunmadığında gönderisine gecikmeli olarak ulaşabilen tüketiciler için hayatı kolaylaştıracak yeni bir hizmet başlattı. Akıllı dolap sistemi DHL SwipBox ile müşteriler kendilerine gelen gönderileri Aytemiz Akaryakıt İstasyonları’ndaki dolaplardan diledikleri gün ve saatte güvenli bir şekilde teslim alabiliyor.

DHL Express, son teslimat sürecinde operasyonel verimliliği ve müşteri memnuniyeti artıracak DHL SwipBox uygulamasını Türkiye’ye taşıdı. Halihazırda 42 ülkede kullanılmakta olan DHL SwipBox, evde kurye bekleme zorunluluğunu ortadan kaldıran ve gönderilere 7/24 güvenle erişme imkanı sunan akıllı bir dolap sistemi.

İlk etapta Aytemiz iş birliğiyle başlayan uygulama, İstanbul’da şahıs gönderilerinin ve ikinci gün dağıtıma çıkma oranlarının yüksek olduğu Esenyurt ile Kozyatağı’ndaki petrol istasyonlarına yerleştirildi.

DHL Express Türkiye Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tonguç, yeni uygulamaya ilişkin değerlendirmesinde, “E-ticaret dünyasındaki hızlı büyüme, lojistik sektörünün iş süreçlerinde de önemli bir değişim yarattı. Daha önce B2B ağırlıklı bir çalışma sistemimiz varken şahıs alıcılara yönelik gönderiler giderek artmaya başladı. Bu da özellikle son teslimat aşamasında hem müşterilerimize daha iyi hizmet sunmak hem de operasyonel verimliliğimizi artırmak için yeni teknolojiler üzerinde çalışmamızı zorunlu kılıyor. Esnek teslimat seçenekleri sunan On Demand Delivery (ODD) hizmetimiz bu kapsamda önemli bir fark yarattı. ODD ile entegre olarak çalışan DHL SwipBox uygulaması da bu yaklaşımımızın güzel örneklerinden biri. Müşteri memnuniyeti, verimlilik ve çevre ayak izinin azaltılması açısından ideal olan gönderilerin dağıtıma çıktığı ilk gün müşteriye ulaşmasıdır. Özellikle şahıs gönderilerinde bu konuda sıkıntılar yaşanabiliyor. Her zaman kuryenin gelmesi için evde birinin beklemesini organize etmek kolay olmuyor. Bu yüzden ikinci gün tekrar dağıtıma çıkma oranımız yüzde 11. Müşterilerimiz açısından bu zorluğu aşmak amacıyla DHL SwipBox uygulamasının ilkini Aytemiz iş birliğiyle hayata geçirdik. Kendilerine bu süreçteki iş birlikleri için teşekkür ediyorum. Yeni akıllı dolap sisteminin müşteriler tarafından benimsenmesi durumunda farklı lokasyonlarda da uygulamayı hayata geçirmeyi ve uzun vadede dağıtımın yanı sıra toplama amaçlı olarak da kullanmayı planlıyoruz” diye konuştu.

DHL’in sunduğu SwipBox hizmetinin ilk defa Aytemiz istasyonlarında uygulanıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Aytemiz Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öztürk konuyla ilgili, “Aytemiz olarak müşterilerimizi her zaman dinliyor, beklenti, ihtiyaç ve memnuniyetlerini hep daha iyiyi aramak, yeni stratejiler geliştirmek için analiz diyoruz. Bu bağlamda DHL’in geliştirdiği SwipBox hizmeti de Aytemiz’in bakışıyla aynı paralellikte; tüketicinin tercihleri ve yaşam tarzındaki değişimlere uyum sağlama anlayışından yola çıkıyor. Tüketicilerin ihtiyaçlarına her alanda daha iyi çözümler sunmak ve mutlu müşteriler yaratmak için çalıştığımız bu ortak paydada Aytemiz olarak DHL ile olan çalışmamızın tüm tüketicilerimize fayda sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Akıllı dolap sistemi DHL SwipBox nasıl işliyor?

DHL SwipBox üzerinde farklı büyüklükte gönderilere uygun kilitli bölmeler yer alıyor. Müşteriler, kuryenin dağıtımı için evde beklemek ya da mesai saatleri içinde servis noktasına gitmek zorunda kalmadan gönderisini 7/24 kendisine yakın bir DHL SwipBox’tan teslim alabiliyor. Sistem, DHL Express’in On Demand Delivery (ODD) hizmetiyle entegre olarak çalışıyor. Müşteri satın alma yaptığı e-ticaret sitesi ODD kullanıcısı ise teslimat seçeneğini DHL SwipBox olarak belirleyebiliyor. Diğer durumlarda ise müşteri hizmetlerini arayarak gerekli yönlendirmeyi yapabiliyor. Ayrıca iki gün üst üste evde bulunamayan müşterilerin gönderileri otomatik olarak yakındaki DHL SwipBox’a yönlendiriliyor ve gönderi sahibine bilgi veriliyor. Kişiler kendilerine SMS olarak gelen kodu ve isimlerini girdikten sonra ekran üzerinde imza atarak ilgili kutuyu açıyor ve gönderilerini alıyor.