Dassault Systèmes, HANNOVER MESSE 2022’de

Dassault Systèmes’in; iş ortakları e.Volution, OMRON, VAF ve Graebener Bipolar Plate Technologies ile birlikte sergilediği sürdürülebilir mobilite konsepti gerçek zamanlı olarak kusursuz iş birliğini gösterdi.

Bu yıl düzenlenen HANNOVER MESSE’nin iki ana konusu dijitalleşme ve sürdürülebilirlik oldu. Dassault Systèmes fuarda, 3DEXPERIENCE platformunun ilk fikir aşamasından uzun vadeli bakım planlarına kadar, çok çeşitli paydaşlar nezdinde sürdürülebilir projelerin uygulanmasına verdiği desteği ortaya koydu. Dassault Systèmes ziyaretçilerine hem fuardaki standında hem de eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği endüstri etkinliği “Manufacturing in the Age of Experience” (“Deneyim Çağında Üretim”)’de, üretim zorluklarının çözümüne ilişkin içgörüler sağladı ve işbirlikçi sürdürülebilir inovasyon için platform yaklaşımının kullanımını sergiledi.

Dassault Systèmes’in yer aldığı ticari fuarın merkezinde; e.Volution, OMRON, VAF ve Graebener Bipolar Plate Technologies gibi iş partnerleriyle ortak sergilediği proje vardı. Söz konusu proje e.Volution firması tarafından ortaya atılan ve araçları hidrojen yakıt hücreleriyle donatan “Özel Ulaşım Hizmeti” fikrinden doğdu. Proje kapsamında görev alan tüm şirketler, bu özel yakıt hücresi teknolojisini geliştirmek ve üretmek için, planlamadan uygulamaya, bütün ürün yaşam döngüsü boyunca Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformu üzerinden uzmanlıklarını birleştirdi. Her adımda gerçek zamanlı olarak sorunsuz iş birliği sağlandı. Platformda; tasarım, üretim, pazarlama veya hizmet gibi tüm alanlar tek bir sanal model üzerinde çalışılabilmesi için bir araya getirildi. Ziyaretçiler, tüm bu süreci toplam 12 istasyonda canlı olarak deneyimleyerek, kendi projeleri için ilham aldılar.

“Manufacturing in the Age of Experience” etkinliğinde katılımcılar sanal gerçeklik (virtual reality – VR) yardımıyla dijital bir fabrikanın içerisinde gezebildiler ve üretimdeki zorluklarının üstesinden gelmek için verdikleri iş kararlarının doğruluğunu sınadılar. Ayrıca dijital çözümlerle geleceğin üretiminin nasıl tasarlanabileceğine dair bir bakış açısı edindiler.

Etkinliğe katılan ziyaretçilerden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten Dassault Systèmes Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Rusya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Olivier Ribet, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Özellikle, Manufacturing in the Age of Experience etkinliğimizdeki VR deneyimi, geleceğin fabrikasının nasıl görüneceğine dair benzersiz bir izlenim verdi. İş ortaklarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz kullanım senaryosunda, bir projenin tüm ticari ve teknik yönlerini 3DEXPERIENCE platformu üzerinden birleştirerek sürdürülebilir inovasyonun A’dan Z’ye nasıl uygulanabileceğini gösterebildik. Sanal ikiz teknolojisi sayesinde projeye dahil olan tüm taraflar arasında gerçek bir iş birliği sağlanabiliyor. Görsel bir 3D model kullanmak, mühendislikten inşa etme aşamasına ve hatta finansa kadar herkesin aynı dili konuşmasına yardımcı oluyor. Tüm ürün yaşam döngüsüne sanal ikizleri dahil etme yaklaşımımız yenilikçi projelerin verimli, hızlı ve sürdürülebilir şekilde uygulanmasını sağlayarak başarının anahtarı oluyor” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?