Cisco, Net Sera Gazı Emisyonunu 2040 Yılına Kadar Sıfıra Çekecek

Küresel sıcaklıkları sanayi öncesi seviyelerin 1,5°C üstüyle sınırlama çağrısına yanıt veren Cisco, değer zinciri genelinde karbon emisyonlarını büyük ölçüde azaltmaya yönelik olarak tüm şirketi kapsayan stratejileri hızlandıracağını açıkladı. 2040 yılına kadar içinde ürün kullanımı, operasyonlar ve tedarik zincirinin de yer aldığı tüm emisyon alanlarında net sıfıra ulaşmayı taahhüt ediyor.

Cisco 2040 yılına kadar tüm kapsamlarda sera gazı (GHG) emisyonlarında “net sıfır” değerine ulaşmayı hedeflediğini duyurdu. Buna göre iklim bilimcilerin iklim değişikliğinin en kötü etkilerini önlemek için net sıfıra ulaşmamızı söylediği tarihten 10 yıl önce sera gazı emisyonlarını sıfırlamış olacak. Cisco’nun “net sıfır” hedefi, 2025 yılına kadar dünya genelinde tüm Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarında net sıfıra ulaşmak gibi iddialı kısa vadeli hedeflerle destekleniyor.

Cisco’nun diğer kısa vadeli hedefleri arasında, satılan ürünlerin kullanımı ve tedarik zinciri emisyonları gibi en önemli Kapsam 3 kategorileri yer alıyor. Bu hedefler 2021 içerisinde kesinleştiğinde Cisco tarafından kamuoyuyla paylaşılacak. Yeni sera gazı düşürme hedeflerinde iklim bilimindeki en güncel hedeflere uyacak Cisco’nun bu hedefleri gerçekleştirme adımları şirketin yıllık Kurumsal Sosyal Sorumluluk Etki Raporu’nda yayınlanacak.

Bu duyuru, Cisco’nun Herkes için Kapsayıcı Bir Geleceğe Güç Verme yolculuğunda önemli bir dönüm noktası niteliğinde. Cisco’nun bu hedefini ilerletme çalışmaları, dijital uçurumu kapatma, sosyal adaleti ilerletme, iş ortağı etki ekosistemleri oluşturma ve günümüzün net sıfır taahhüdü gibi kararlı sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirme ile ilişkili yatırım ve girişimleri kapsayacak.

Cisco Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Reem Asaad, konu hakkında şunları söyledi: “Geçtiğimiz birkaç haftada yaşadığımız iklim felaketlerinin yok edici etkisi, iklim değişikliğine hemen müdahale etmemiz gerektiğinin en açık işareti. Küresel bir teknoloji lideri olarak, sürdürülebilir iş uygulamaları için standardı belirlememiz ve müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve tedarikçilerimize de çevre üzerindeki etkilerini azaltma çabalarında destek vermemiz gerekiyor.”

2008’den bu yana tesislerinde ve tedarik zinciri genelinde sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik hedefler belirleyip yerine getiren Cisco’nun “net sıfır” hedefine ulaşmak için kullanacağı stratejilerden bazıları şunlar:

– Yenilikçi ürün tasarımıyla ürünlerimizin enerji verimliliğini artırmaya devam etmek
– Yenilenebilir enerji kullanımını hızlandırmak
– Hibrid çalışmayı benimsemek
– Karbon giderme çözümleri araştırmak
– Şirketimiz genelinde sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi ilkelerini daha fazla uygulamak

Cisco emisyonları ve atıkları azaltarak, daha verimli ürünler üreterek ve kararlı hedefler belirleyip bunları hayata geçirerek 15 yılı aşkın zamandır sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor.

– Cisco, 2008’den bu yana Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarımızı azaltmak için beş yıllık hedefler belirleyip hayata geçirdi. 2022 mali yılına kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını (2007 mali yılına kıyasla) %60 azaltmaya yönelik mevcut hedef, Bilime Dayalı Hedef girişimi (SBTi) tarafından onaylandı ve bu hedefi gerçekleştirme yolunda ilerliyor.
– Çeşitli ülkelerde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanma hedefini gerçekleştiren Cisco, 2022 mali yılına kadar şirketin dünya genelindeki elektrik ihtiyacının en az yüzde 85’i için yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik kullanma hedefine doğru hızla ilerliyor.
– Kapsam 3 emisyonları için Cisco, 2019 yılında deniz taşımacılığının daha fazla kullanılması, ürün ambalajlarının yeniden tasarlanması ve sözleşmeli üretim ortaklarımızda enerji yönetimi uygulanması gibi bir dizi eylemle tedarik zincirimizde 1 milyon metrik ton CO2 eşdeğerini önleme hedefine ulaşmaya yönelik belirlenen programın bir yıl ilerisindeydi. Sonrasında, tedarik zinciriyle bağlantılı Kapsam 3 sera gazı emisyonlarımızı 2030 mali yılına kadar (2019 mali yılına kıyasla) yüzde 30 düşürmek gibi yeni bir hedef belirledi.
– Cisco, ürünlerini ve ambajalarını yeniden kullanım, onarım ve kaynak verimliliği için tasarlama ve yönetme hedefi belirledi. Şirket, 2025 yılına kadar yeni Cisco ürün ve ambalajlarının yüzde 100’ünü Döngüsel Tasarım İlkelerine uygun olarak tasarlama hedefi yolunda ilerliyor. Şirket ayrıca, ürün hizmeti, geri alma ve yeniden kullanma programlarını sağlamaya ve iyileştirmeye devam ederken, CEO Chuck Robbins’in 2018’de Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısında PACE Sermaye Ekipmanı Koalisyonu kapsamında 100% ürün iadesi taahhüdünü destekliyor.

Etiketler: , ,