SES-17 Uydusu Ariane 5’ten Başarıyla Fırlatıldı

Amerika kıtasına hizmet vermek üzere en son teknolojiyle yapılandırılmış olan SES-17 uydusu, havacılık bağlantı ortamını değiştirecek ve bölgedeki dijital katılım programlarını hızlandıracak.

SES, SES-17 uydusunun Ariane 5 aracılığıyla, Fransız Guyanası’nın Kourou kentinde bulunan Arianespace Guyana Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatıldığını duyurdu. Çok görevli Ka-bant uydusunun, Amerika, Karayipler ve Atlantik Okyanusu genelinde detaylı bir kapsama alanı sağlayacağı belirtildi. 67.1 derece Batı yörüngesinde hareket eden ve en son teknoloji donanımlı çok yüksek verimli GEO uydunun, havacılık, denizcilik, işletme ve devlet pazarlarında faaliyet gösteren SES müşterileri için en iyi bağlantı deneyimini sunacağına dikkat çekildi.

Thales Alenia Space tarafından inşa edilen SES-17 uydusu, şimdiye kadar yörüngeye yerleştirilmiş en güçlü dijital şeffaf işlemci (DTP) ile tamamen dijital veri yükü donanımlı ilk Ka-bant jeostatik uydu olarak, uydu teknolojisinde önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Uydu, herhangi bir zamanda başka bir sinyale bağlanabilen yaklaşık 200 kullanıcı sinyaline sahip. Bu, herhangi bir sinyalin güç ve frekans tahsisini dinamik olarak değiştirme yeteneği ile birleştiğinde, SES-17’nin değişen müşteri ihtiyaçlarına gerçek zamanlı olarak uyum sağlayabileceği anlamına geliyor. SES-17 aynı zamanda, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla anında uzay ve yer kaynaklarını özerk bir şekilde uyarlayabilen ve tamamen dijital yüklerin tam esnekliğinden yararlanan, endüstride bir ilk yazılım sistemi olan Uyarlamalı Kaynak Kontrolünü (ARC) kullanan ilk GEO uydusudur.

Tamamen elektrikli tahrik sistemine sahip uydu, 2022 ortalarından itibaren yörüngeye ulaşacak. Operasyona geçtiğinde, sabit müşteri olan Thales InFlyt Experience, yeni nesil havacılık bağlantı çözümü FlytLIVE’ı güçlendirmek için SES-17’nin bağlantısını kullanacak. Thales InFlyt Experience böylece hem mürettebatın hem de yolcuların, bant genişliğini optimize ederken yoğun zamanlarda ve yüksek trafikli rotalarda her zaman yüksek hızlı Wi-Fi bağlantısına sahip olmalarını sağlayacak.

Thales InFlyt Experience Başkan Yardımcısı Craig Olson konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
SES-17’nin fırlatılması, hali hazırda Amerika Birleşik Devletleri’nde uçan FlytLIVE Bağlantı Çözümümüz için heyecan verici bir kilometre taşıdır. Ağ ve uydu mimarisi, ticari havacılık müşterilerimizin ve yolcularının benzersiz bağlantı gereksinimleri için özel olarak geliştirildi. SES-17 ile FlytLIVE, tüm Amerika Kıtası ve Kuzey Atlantik Koridoru için tam kapsama alanı sunacak ve havada eşsiz bir bağlantı deneyimi sağlayacak.”

SES CEO’su Steve Collar ise şunları söyledi:
“SES-17’nin GEO filomuza ve orta dünya yörüngesi (MEO) takımyıldızımıza katılmasından dolayı büyük heyecan duyuyoruz. SES-17, Thales Group, Thales Alenia Space ve SES arasındaki başarılı iş birliğinin meyvesidir ve havacılık ve denizcilikteki üstel bağlantı taleplerini ele almamızı ve Amerika genelinde dijital katılım girişimlerini hızlandırmamızı sağlayacaktır. Arianespace sayesinde SES-17 artık yörüngeye doğru yola çıktı. SES müşterilerinin, SES-17 ve yakında çıkacak olan O3b mPOWER takımyıldızımızı içeren SES’in çok yörüngeli, birlikte çalışabilir Ka-bant uydu ağının yüksek verimi, küresel erişimi ve düşük gecikme süresinden yararlanmasını dört gözle bekliyoruz.”
Thales Alenia Space CEO’su Herve Derrey ise, “SES-17, uydunun kendisinin yenilikçi tasarımından son birleşik operasyonlara kadar tüm Thales Alenia Space uzmanlarını harekete geçirdi ve şimdi yörüngeye doğru yola çıktı. Tamamen dijital ve son derece yenilikçi olan SES-17, pazarın bağlantı ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiğimiz tüm son teknolojilerden yararlanacak” dedi.