CDT Teknoloji Günü Gerçekleştirildi

Müşterilerinin Endüstri 4.0 hedeflerine ulaşması için sunduğu katma değerli hizmetler ve düzenlediği etkinliklerle sektörün öncüsü konumunda olan CDT’nin düzenlediği ‘CDT Teknoloji Günü’ bu yıl da Ankara’da yoğun bir katılımla gerçekleşti. PCB (SI/PI ve PCB Tasarımı), XJTAG Çalıştayı, Entegre Elektrik Sistemleri Tasarımı, Akıllı Üretim Çözümleri, IC Tasarım ve Doğrulama, Güvenilirlik Mühendisliği ve Elektronikte 3D Baskı Teknolojileri ile ilgili sunumlar uzman konuşmacılar tarafından yapıldı.

CDT Teknoloji Günü, açılış ve kapanış etkinliklerinin yanı sıra altı ayrı salonda gerçekleştirilen paralel sunumlar katılımcılar tarafından beğeniyle takip edildi. Alanında uzman ulusal ve uluslararası konuşmacılar sunumlarında; elektronik kart tasarımında yeni duyurulan ürün ve teknolojiler, entegre devre tasarımındaki gelişmeler, kart üretimi otomasyonunda akıllı üretim yaklaşımı, kablolama ve kablo demetlerinin tasarımı ve üretimi için gelişen uygulamalar, test imkanlarını farklı bir boyuta taşıyan teknolojiler, tasarım ve doğrulama süreçlerinde gelişen teknolojiler ile ilgili katılımcıları bilgilendirdiler.

Elektronikte çok katmanlı üretim teknolojisi ile “3D Printed Electronics” yeni bir dönem başlatan üç boyutlu yazıcı DragonFly Pro 2020’e dair özel bir sunum yapan Nano Dimension Kurucusu ve CEO’su Amit Dror da üç boyutlu yazıcı teknolojilerinin sağlayacağı faydaları ve sunacağı yeni imkânları anlattı. Amit Dror etkinlikte gerçekleştirdiği sunumuyla ilgili şunları söyledi:

“Günümüzde ihtiyaçlarımızı giderdiğimiz tüm elektronik cihazların tasarımı, içlerindeki baskı devre kartlarının standartları sebebiyle belirli kalıplara hapsolmuş durumdaydı. Artık DragonFly sayesinde bu kalıplar yıkıldı, her türlü şekil ve boyutta PCB üretebilmek mümkün hala geldi. Tasarım sürecine sunduğu sınırsız hayal gücünün yanı sıra PCB prototipinin üretilip kontrollerinin yapılması ve bir hata varsa giderilip yeniden üretilmesi aşamalarının saatler bazına indirilmesi önemli bir katma değer sağladığı gibi maliyetleri de düşürüyor. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmeleri CDT Teknoloji Günü’nde katılımcılarla paylaşmak çok faydalı oldu.”

CDT Teknoloji Günü’ne gösterilen ilgiden duydukları memnuniyeti dile getiren CDT Genel Müdürü Alpay Göğüş etkinliği şöyle değerlendirdi:

“Elektronikte Çığır Açan Yeni Teknolojileri sunduğumuz çözümler ve temsil ettiğimiz firmalarla Türkiye’nin önde gelen firmalarına ve bölge ülkelerinde ürün tasarım ve geliştirme konusunda çalışan firmalara ulaştırıyoruz. Hizmet verdiğimiz konu başlıklarında gelişmeleri sektörün önde gelen firma temsilcileri ile paylaşmak, gerek yerel gerekse yabancı firmaların uzmanları ile onları buluşturmak, aynı zamanda da bu gelişmelerin ülkemize yansımalarını değerlendirebilmek amacıyla düzenlediğimiz ‘CDT Teknoloji Günü’ne bu yıl da katılım beklediğimiz gibi yoğun oldu. CDT’nin Siemens ile Digitalizasyon konusunda Elektronik sektörüne sunduğu vizyonu da paylaştığımız bu etkinliğin çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. 90’dan fazla şirketi temsilen etkinliğe katılan 300 ün üzerindeki katılımcıya tüm çözümlerimizi ilk elden ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Göğüş, elektronik tasarım ve üretim teknolojileri konusunda Türkiye’de düzenlenen en kapsamlı etkinlik olan ‘CDT Teknoloji Günü’nün özel uzmanlık gerektiren çok sayıda konunun katılımcılara sunulduğu sektörün önemli bir etkinliği olarak konumlandığını ve düzenli olarak organize edileceğini belirterek sözlerini tamamladı.