BT Uzmanlarının Sahip Olması Gereken 5 Yetenek

Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler başta bilişim sektörü olmak üzere pek çok sektörün ihtiyaçlarını da şekillendiriyor. Şirketlerin bilişim yatırımlarında başarıya ulaşması adına ortaya çıkan ihtiyaç listesinin en üst sıralarında ise BT liderlerinin nitelikli bir teknik deneyim ve bilgiye sahip olması gerekliliği yer alıyor.

BT uzmanları şirketlerde bulunan teknolojik cihazları ve dijital ağları kuran, bakımını yapan ve onaran kişilerdir. Hem KOBİ’ler hem de büyük ölçekli şirketler için kritik bir rol oynayan bu kişilerin, ağ sorunlarını tespit etmede ve bu sorunları giderme konusunda donanımlı olması gerekiyor. Günümüzde şirketleri hedef alan siber saldırıların sayısı her geçen gün artıyor. Öyle ki artan bu saldırılar karşısında şirketlerin önlem almasının yanı sıra nitelikli BT uzmanlarına da sahip olması gerektiğinin altını çizen Komtera Teknoloji Satış Direktörü Gürsel Tursun, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı’na özel olarak BT uzmanlarında bulunması gereken 5 özelliği sıralıyor.

1. Kod yazma süreçlerini anlamaları gerekiyor. BT profesyonellerinden işlerini verimli yapabilmeleri için kod yazma süreçlerine hakim olmaları bekleniyor. BT profesyonellerinin çok fazla kod yazmasa bile HTML ve C++ gibi temel dillere aşina olmaları her zaman işlerine yarayacaktır.

2. Metodoloji üzerinde deneyim sahibi olmalı. İşe alım süreçlerinde işe alınacak BT uzmanlarının işinizin çalışma şekline bir aşinalık veya buna uyum sağlayabileceklerine dair kanıtlar aranmalı. Öyle ki bilgi teknoloji işleviniz DevOps üzerinde çalışıyorsa, geliştirme hızına ve “sprint” çalışma tarzına ayak uydurabilecek birine ihtiyacınız olacaktır.

3. Analitik düşünebilmeli ve problem çözebilmeli. Sistem tabanlı bilişim sorunlarını teşhis ederken ve çözerken analitik düşünme becerisi bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki analitik düşünme ve problem çözme becerisi, kod yazarken veya hata ayıklarken de büyük önem taşıyor.

4. Zamana ve yeni çalışma biçimlerine ayak uydurabilmeli. Artırılmış gerçeklik, makine öğrenimi, bulut teknolojisi ve daha fazlası gibi ufukta görünen teknolojiler, şirketler için giderek daha çekici hale geliyor. Günümüzde BT çalışanlarının bu gelişmelere ayak uydurması büyük önem taşıyor. Bu bağlamda BT uzmanlarından yeni çalışma biçimlerine uyum sağlamaları ve yeni becerileri hızla kazanabilmeleri gerekiyor.

5. Siber güvenlik hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalı. Artan siber saldırılar karşısında BT uzmanlarının en son siber güvenlik sorunları, yazılımları ve en iyi uygulamalar hakkında derinlemesine bilgi sahibi olması bekleniyor. BT uzmanları, siber güvenlik açıklarını anlamalı ve bu durumla mücadele edebilecek çözümler üretmelidir.

 

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?