Oracle, Kuruluşların Daha Çevik İşgücüne Sahip Olmalarına Yardımcı Oluyor

Oracle Bulut İnsan Kaynakları Uygulamalarındaki, Yapay Zeka destekli Dinamik Yetenekler çözümü sayesinde İK liderleri, yeteneklerdeki eksiklikleri belirleyip çalışanlar için kariyer gelişimine katkı sağlayabiliyor.

Oracle kuruluşların iş güçlerinin yeteneklerini daha iyi anlamalarına, yönetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olacak yeni bir çözümü duyurdu. Oracle Fusion Bulut İnsan Kaynakları Yönetimi’nin bir parçası olan Oracle Dinamik Yetenekler çözümü, İK ve işletme liderlerine, iş güçlerinin sahip olduğu yeteneklere ilişkin kapsamlı bir görünüm sunarak hem şimdi hem de gelecekte, doğru yeteneklere sahip olmaları için gereken bilgileri sağlıyor. Yapay zeka (AI) ile desteklenen bu yeni özellikler işletme liderlerine, doğru yetenekleri yakalamalarına, geliştirmelerine ve büyütmelerine yardımcı olmak için her zaman güncel olan bilgileri sunuyor.

Çalışanların günümüzde sahip oldukları ve ihtiyaç duydukları yetenekler sürekli değişiyor. Teknoloji, hemen hemen her gün yeni yeteneklere yönelik ihtiyaçlar ortaya çıkartıyor. Çalışanların yeteneklerini düzenli olarak geliştirmeleri bekleniyor ve birçok insan benzer yetenekleri farklı kelimeler veya ifadelerle tarif ettiğinden, bir kuruluşun potansiyel yetenek havuzu da neredeyse sonsuz boyutta olabiliyor. Sürekli gelişen verileri toplayacak ve takip edecek bir sistem olmadan, işletmelerin kendi bünyelerindeki yeteneklerin tümünü doğru bir şekilde anlamaları oldukça zor. Ayrıca, kendi çalışanlarının yeteneklerini bütüncül bir şekilde görüntüleme imkanı olmadığında, işletme ve İK liderleri, kendi iş stratejilerini destekleyecek doğru yeteneği bulmada zorluk yaşıyor.

“Yeteneklerin raf ömrü kısalıyor ve yetenek için verilen savaş da her geçen gün daha da rekabetçi bir hal alıyor” diyor Oracle Bulut İK Küresel Ürün Stratejisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Yvette Cameron. Günümüzün hızla değişen ikliminde rekabet etmek istiyorlarsa, işletmelerin kendi iş güçlerinin yeteneklerine ilişkin daha iyi bilgiye ihtiyaçları var. Oracle Bulut İK ile müşterilerimiz, iş güçlerinin sahip oldukları yeteneği, gelişim çalışmalarında nereye odaklanmaları gerektiğini ve çalışanlar ile kuruluş için hangi yeni fırsatların oluşturulabileceğini daha iyi anlayabilecekler.”

Oracle Dinamik Yetenekler çözümü, iş ünvanları, çalışanların yetkinlikleri, deneyimleri ve yeteneklerinde ne kadar iyi oldukları da dahil olmak üzere kuruluş bünyesindeki yetenek verilerine ait her zaman doğru ve güncel veriye ulaşmayı destekler. Bu verilerin eksiksiz görünümü sayesinde İK liderleri kariyer gelişimine katkıda bulunurken, işe alımları daha etkin bir şekilde planlayıp yapmakta ve oldukça yetenekli bir iş gücü geliştirmektedir. Oracle Bulut HCM ile birlikte sunulan Oracle Dinamik Yetenekler çözümü şunları içermektedir:

● Yetenek Ağı: Kuruluşlara, iş güçlerinin sahip olduğu yetenekleri kapsamlı bir şekilde sunan, sürekli olarak güncellenen kayıt veritabanı. Bu veritabanı, İK ve işletme liderlerine iş güçlerinin yeteneklerini, eksikliklerin nerelerde olduğunu ve hangi yeteneklerin geliştirilmesi veya edinilmesi gerektiğini daha iyi anlamalarında yardımcı olmaktadır. Yetenek Ağı, yeteneklere, yetkinliklere ve mesleklere ilişkin kamuya açık verileri dünyanın dört bir yanından toplamakta, bu verileri kuruluş bünyesindeki benzer bilgilerle birleştirmekte ve kuruluşların rollere yetenekleri atamasını kolaylaştırmak için yapay zeka kullanmaktadır. Bu özellik, müşterilere işlerine uygun bir şekilde uyarlanan yetenek verileri sunmaktadır. Yetenek Ağı ayrıca çalışanların değişen yeteneklerine [örn. çalışan profillerine eklenen yeni yetenekler veya performans gözden geçirmeleri sırasında güncellenen yetenekler] ve işe alım yoluyla edinilen yeni yeteneklere dayalı olarak kendisini güncellemektedir. Bu da Oracle Bulut HCM müşterilerine kuruluşlarının sahip olduğu yetenekler konusunda her zaman doğru bilgiler sunmakta olup bu sayede İK liderleri ve yöneticiler, proje kaynaklarının temini, eğitim ve işe alımı konusunda daha bilgiye dayalı kararlar verebilmektedir.

● Yetenek Danışmanı: Çalışanların hangi yetenekleri öğrenmesi gerektiği, kuruluşların belirli roller için hangi yetenekleri işe alması gerektiği ve hangi adayların açık pozisyonlar için doğru yeteneklere sahip olduğu konusunda önerilerde bulunmak amacıyla yapay zekayı kullanan güçlü bir öneri motorudur. Bu özellik, İK liderlerine işletmenin ihtiyaçlarını desteklemek için doğru yeteneği bularak iş gücünü geliştirmesinde yardımcı olmaktadır. Yetenek Danışmanı ayrıca İK süreçleri boyunca önerilerde bulunmak amacıyla Yetenek Ağı’ndan elde edilen bilgileri kullanarak çalışanlara da yardımcı olur. Örneğin, Oracle İşe Alım’da, adayları hem beyan edilen hem de çıkarım yapılan yeteneklerle ilgili, açık pozisyonlara ilişkilendirebilmektedir. Ve Oracle HCM bünyesindeki bir eğitim deneyim sistemi olan Oracle Eğitim’de de bireysel kariyer hedefleri doğrultusunda yeni yetenekleri öğrenmek için gereken eğitimler konusunda önerilerde bulunabilmektedir. Yetenek Danışmanı ayrıca benzer yeteneklerin farklı açıklamalarını anlamak için doğal dil işleme özelliğini de kullanmaktadır ve bu sayede de adaylara ve danışmanlara, yeteneklerini ne şekilde tanımlamış olursa olsunlar doğru fırsatları bulmalarında yardımcı olmaktadır.

● Yetenek Merkezi: Çalışanların kendi yeteneklerini güncelleyebilecekleri, yeni pozisyonlar bulabilecekleri ve eğitim kaynaklarıyla etkileşime girebilecekleri kişiselleştirilmiş bir portaldır. Çalışanların, kariyer hedeflerine ulaşma yolundaki ilerlemelerini takip etmelerini ve mesleki gelişimleri için gereken adımları atmalarını kolaylaştırarak Yetenek Merkezi, kuruluşların çalışan katılımını artırmaya ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Yetenek Merkezi, çalışanlar için eyleme geçebilecekleri öneriler sunmak amacıyla Yetenek Ağı’ndan elde edilen verileri ve Yetenek Danışmanı’nın sunduğu bilgileri kullanır. Çalışanların gerçekleştirebilecekleri eylemler arasında bir eğitim kursunun tamamlanması, bir mentor ile buluşma veya kısa süreli projelerden yeni deneyimler elde etme yer alabilir. Yetenek Merkezi’ne masaüstü bilgisayar, cep telefonu, Oracle Dijital Asistan, Slack ve Microsoft Teams gibi işbirliği çözümleri aracılığıyla erişilebilmektedir.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?