Bakiyem.com 3 Kat Büyüyerek 220 Milyon TL’lik İşlem Hacmine Ulaştı

“Ödeme almanın en kolay yolu” mottosuyla çalışmalarını sürdüren Bakiyem.com, geçen yılki işlem hacmine göre 3 kat büyüyerek 220 Milyon TL’lik işlem hacmine ulaştı. Tüm finansal işlemleri tek platformda dijitalleştirerek 3500’i aşkın firmanın altyapısını güçlendiren ve satışlarını artıran çözümler sunan Bakiyem.com’un B2B ürünü de iş ortağıyla birlikte katıldığı IDC Türkiye CIO Awards 2020 yarışmasında 3 dalda ödüle layık görüldü.

Salgının etkileri, günlük rutinlerimizi dijital platformlara taşırken, online ödeme sistemleri sektörünün de hızla büyümesine sebep oldu. Kayda değer bir büyüme gösteren e-ticaret sektörü, ödeme alışkanlıklarında da bu değişimi beraberinde getirdi. Temel bankacılık işlemlerinden kredi süreçlerine kadar birçok finansal işlem neredeyse banka şubesine hiç uğramadan gerçekleştiriliyor. İşletmeler, güvenilir ve kullanışlı kanallar aracılığıyla bağlantı kurabilecekleri finans kurumlarıyla çalışıyor ve işlemlerini tek bir platform üzerinden gerçekleştirebilecekleri kolay çözümler arıyor.

Bakiyem.com, kurulduğu 2017 yılından bu yana herhangi bir teknik bilgiye gerek olmadan dakikalar içerisinde kurulabilen, kolay kullanıma sahip ödeme çözümleri ve bu çözümlere yönelik entegre modüllerle platformlar geliştiren bir finansal teknoloji şirketi. “Ödeme almanın en kolay yolu” mottosuyla çalışmalarını sürdüren Bakiyem.com, kolay, hızlı ve düşük maliyetlerle ödeme almak isteyen farklı büyüklüklerdeki firmalar için online ödeme çözümleri üretiyor. Geçen yılki işlem hacmine göre 3 kat büyüyen Bakiyem.com, 220 Milyon TL’lik işlem hacmiyle farklı sektörlerden 3500’i aşkın firmanın altyapısını güçlendiriyor ve satışlarını artıran çözümleriyle dikkat çekiyor.

Odak noktası, siber güvenlik

Hızlı büyüyen e-ticaret sektörünün pandemi sonrasında da bu büyüme ivmesinin devam edeceğini söyleyen Bakiyem.com Kurucu Ortağı Umut Yalçın, “Salgınla birlikte insanların alışveriş alışkanlıkları değişti. Salgından sonra hem e-ticaret hem de online ödeme sektörünün hızlı bir şekilde büyümeye devam etmesini bekliyoruz. Çünkü bu süreçte insanlar mutlaka bir kere bile olsa e-ticaretin ve online ödemenin kolaylıklarını yaşadı” diyor.

Bakiyem.com’un en önemli odak noktasının siber güvenlik olduğuna dikkat çeken Umut Yalçın, siber güvenlik konusunda sağladıkları tam güvenlikle ilgili şu bilgileri veriyor:
“Regülasyon koyucu kurumlar bizim gibi online ödeme sistemlerinde Türkiye’de hizmet veren veya aracı olan şirketleri belli standartlara göre denetliyor. Bu standartlara sahip olmak için PSI-DSS, ISO 27001 gibi güvenlik sertifikalarına sahibiz. Aynı zamanda Felaket Kurtarma Senaryoları (Disaster Recovery Plan) sayesinde online ödeme sektörünün önde gelen şirketlerinden birisi olduğumuzu düşünüyoruz.”

Tüm finansal işlemler tek panelde dijitalleşiyor

Salgın sürecinde sahada satış yapan firmaların da e-ticarete yöneldiğini aktaran Umut Yalçın, temassız, link ve QR kod aracılığıyla ödeme yöntemlerinin yaygınlaştığının altını çiziyor. Umut Yalçın, sundukları hizmetlerle ilgili şu bilgileri paylaşıyor:
“Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özellik, sektör bazlı çözümleri ve kolay ara yüzleri ile firmalara pratik ve düşük maliyetli kullanım sağlıyor olmamız. Kullanıcılar tek bir panel üzerinden ihtiyaç duyulan tüm ödeme çözümlerine ulaşabiliyor. Tüm bu avantajlara ek olarak daha fazla ürün özelliği sunmamız rekabet avantajı oluşturuyor. Mobil POS uygulamamız firmaların bir fiziki POS cihazına ihtiyaç duymadan, zaman ve yer fark etmeden kolaylıkla ödeme almalarını sağlıyor. Pazar Bakiyem çözümü firmaların bir web sitesi olmadan da online olarak ürünlerini satışa sunmalarını ve kredi kartıyla ödeme almalarını sağlıyor. B2B şirketlerin hem saha personelini hem bayi organizasyonunu dijitalleştiriyoruz. Saha Bakiyem çözümü bir şirketin sipariş-ödeme alma süreçlerini iyileştirmek ve iş akışlarını otomatikleştirmek için şirketin muhasebe ve CRM sistemleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşen yazılım hizmeti olarak öne çıkıyor. Link ve QR kodla ödeme, kart saklama sık kullanılan özellikler olarak öne çıkıyor. Banka Bakiyem, kullanıcıların tüm banka hesap hareketlerini tek sayfadan takip etme olanağı sağlayan bir teknoloji sunuyor. Kullanıcılar cep telefonlarını POS cihazı gibi kullanabiliyor. Ödeme ve tahsilat süreçlerini kolaylaştıran bu ekran sayesinde kullanıcılar nakit akışlarını anlık kontrol edebiliyor. Shopalm platformu ise, kullanıcılara ödeme altyapısından sipariş takibine kadar bir online mağazada bulunan tüm özelliklerin yer aldığı bir e-ticaret sitesi sunuyor. Özetle Bakiyem.com’un ayrıcalığı, firmaları ya da çalışanları ayrı ayrı panellerde bir manuel işlem sürecinden kurtararak, tek bir panelde tüm iş süreçlerini ve işlemlerini dijitalleştirmesi.”

“2021 sonuna kadar öncelikli hedefimiz, Shopalm’i yurt dışına açmak”

Özellikle bireysel satıcıların sosyal medya üzerinden satış yaparken yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak hedefiyle Shopalm girişimini hayata geçirdiklerini belirten Umut Yalçın, “Salgın süreciyle birlikte KOBİ’lerin ve bireysel satıcıların sayısında ve online alışverişe olan talep artışını hepimiz gördük. Artık insanlar kendi evlerinde ürettikleri ürünlerini sosyal medya üzerinden satışa çıkartıyor. Sosyal medya üzerinde yapılan satış süreçlerinin uzunluğu ve iş yükünün fazlalığı dikkatimizi çeken en önemli noktalardı. C2C alanında insanları doğrudan satış yapabilecekleri bir platform olmadığını gördük. Biz de hem bireysel satıcıların hem de firmaların satış süreçlerine destek olmak ve ihtiyaçlarına cevap vermek için yeni ürünümüz Shopalm’i geliştirdik. Dijitalleşme sürecinde güvenlik kaygısını ve maliyetleri ortadan kaldırarak kullanıcılarımızın kolay ve hızlı satış yapmalarını sağlıyoruz. Shopalm kısa süre içerisinde bireysel satıcılar tarafından büyük ilgi gördü. Kullanıcılarımız, ücretsiz olarak sunduğumuz online mağazadan sosyal medya hesaplarında satış yapabilirken tüm satış süreçlerini Shopalm paneli üzerinden takip edebiliyorlar. Şu andaki ana hedefimiz, Shopalm’in marka değerini yükseltmek. 2021 sonuna kadar öncelikli hedefimiz Shopalm’i yurt dışına açmak. BAE bölgesinde ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde Shopalm’i tanıtarak faaliyetlerimize hem yurt içi hem de yurt dışında devam etmeyi hedefliyoruz” diyor.

IDC Türkiye CIO Awards 2020 yarışmasından 3 ödül birden

Kısa süre içerisinde almış oldukları yatırımlar ve sağlam iş ortaklıklarının Bakiyem.com’u çok güçlendirdiğini aktaran Umut Yalçın, gelecek 3 yıl içerisindeki hedefleri hakkında şunları söylüyor: “B2B ürünümüz, Top 500’de bulunan şirketlerden biri olan iş ortağımızla birlikte katıldığımız IDC Türkiye CIO Awards 2020 yarışmasında 3 dalda ödüle layık görüldü. Kısa sürede elde ettiğimiz bu başarılar bizi Avrupa’ya yöneltti. Önümüzdeki 3 sene içerisinde B2B ürünlerimizde Türkiye’deki müşteri portföyümüzü geliştirmenin yanı sıra Avrupa’ya açılmayı hedefliyoruz.