Türkiye’nin İlk Espor Bursunu Riot Games ve Bahçeşehir Üniversitesi Hayata Geçirdi

Geçtiğimiz yıl ABD, Norveç ve İsveç’te ilk örneklerini görmeye başladığımız espor bursu uygulaması Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hayata geçirildi. Riot Games Türkiye tarafından düzenlenen League of Legends Türkiye Şampiyonluk ve Yükselme liglerinde başarılı olan esporcular, Bahçeşehir Üniversitesi’nden yüzde 100’e varan oranlarda eğitim bursu kazanacaklar. Ayrıca espor alanında ilerlemek isteyen gençler, iki kurumun sağlayacağı ortak staj ve sertifika programlarıyla da akademik ve profesyonel anlamda destek alabilecekler.

espor bursu

Bahçeşehir Üniversitesi, farklı bir kariyer yolu hayal eden üniversite öğrencilerine yeni fırsatlar sunmak üzere Türkiye’nin ilk espor bursu uygulamasını hayata geçirdi. Riot Games ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği çerçevesinde, Riot Games’in düzenlediği Şampiyonluk ve Yükselme Ligi’nde mücadele eden başarılı oyuncular Bahçeşehir Üniversitesi’nden maddi değeri 40 bin TL’yi bulan, yüzde 100’e varan oranlarda eğitim bursu kazanabilecekler. Ayrıca program çerçevesinde espor ekosisteminde yer alan Twitch yayıncılarından, turnuva hakem ve organizatörlerinden, sosyal medya uzmanlarından ve içerik yöneticilerinden gelen başvuruların da “APPLY BAU” üzerinden hayata geçirilecek burslarla değerlendirilmesi planlanıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bahçeşehir Üniversitesi olarak esporu desteklediğimiz birçok spor dalından biri olarak görüyoruz. Espor özelinde eğitim, staj ve sertifika programlarını sektörün lideri Riot Games ile birlikte oluşturarak, espor alanında ilerlemek isteyen gençlere akademik ve profesyonel anlamda destek sağlayacağız. Faaliyetlerimizle Türkiye’nin bu alanda dünya arenasında söz sahibi olması için elimizden geleni yapacağız. Yeni dünyanın ekosistemine yetenekli insan kaynağı yetiştirmek en büyük önceliğimiz olacak.”

Üniversitelerin Desteği Türkiye’de Esporu Ayrı Bir Yere Taşıyacak 

Riot Games Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Direktörü Hasan Çolakoğlu, yaptığı değerlendirmede “Riot Games olarak en önemli odağımızı oyuncularımız. Tüm ekosistemimizde spor etiği çerçevesinde davranan kitlelerin varlığına büyük özen gösteriyoruz. Akademik kurumların espor girişimlerine elimizden gelen tüm desteği içtenlikle sunuyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi’nin sağlayacağı espor bursuyla, geleceğin esporcuları için gerçek anlamda yüreklendirici bir bireysel yatırıma imza attığını düşünüyoruz. Bu, hem Türkiye’de bir ilk olması açısından hem de gelecekte uluslararası arenada başarı sağlayacak yeni esporcuların yetişmesi ve Türkiye’yi küresel etkinliklerde başarıyla temsil etmeleri açısından milat niteliğinde bir girişimdir” dedi.

espor bursu

Türkiye’nin ilk espor bursunu hayata geçiren ekip bir arada.

Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Bora Koçyiğit de Türkiye’nin ilk espor bursuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Ne kadar başarılı bir esporcu olursanız olun, bireysel imkânlarla yurtdışında kariyer yapmak hiç de kolay değil. Bunu sağlamak için bir takımın, bir akademinin parçası olmak önemli bir avantaj. Bu süreçte akademilerin de bu desteği profesyonel anlamda sağlaması çok değerli. Bahçeşehir Üniversitesi’nin espora hem akademik kulüp hem burs hem de kurumsal odaklı sahip çıkması, Türkiye’de esporun geleceğini etkileyecek bir faktördür. Dünyanın birçok yerinde kampüsü bulunan büyük bir akademik kurumun espor dünyasına bu denli içten bir katkı sağlaması ve işin içinde olması, Riot Games olarak bizler için de hiç şüphesiz önemli bir gelişme.”

Hedef Staj ve Sertifika Programlarıyla Güçlü Bir Espor Kariyeri 

Riot Games ve Bahçeşehir Üniversitesi, yeni dönemde hayata geçirecekleri ortak staj ve sertifika programlarıyla da espor alanında ilerlemek isteyen gençlere akademik ve profesyonel anlamda destek sağlıyor. İki kurum tarafından ortaklaşa belirlenecek öğrenciler, en az bir eğitim dönemi boyunca haftada 3 gün Riot Games ofisinde iş yaşamına adım atacaklar. Öğrenciler bu deneyimle ayrıca kendileri için iki ders ve bir yaz stajı değerinde akademik kazanım sağlamış olacaklar.

Sertifika programlarıyla öne çıkacak olan Bahçeşehir Üniversitesi espor ek-sistemi; Shoutcaster ve spikerlik – diksiyon eğitimi, turnuva hakemliği ve yönetimi, espor iş yönetimi, koçluk – menajerlik eğitimleri ve sertifika programlarını da gelecek yıl hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bahçeşehir Üniversitesi sürekli eğitim merkezleri ve fakültelerinde gerçekleştirilecek eğitim programlarının içeriği ve işleyişleri iki kurumun ortak çalışmasıyla belirlenecek.

Bunun yanı sıra online sertifikasyon programları da yeni eğitim döneminde planlanan yenilikler arasında.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?