Honor MagicWatch 2 İncelemesi: Bir Saat Kalbinizi Sizden Daha Çok Sevebilir mi?

Honor’un Huawei ürünlerini kendi markası altında yeniden paketleme stratejisi akıllı telefonlarda olduğu gibi akıllı bilekliklere de karşımıza çıktı. Dış görünümdeki birkaç detay hariç Huawei Watch GT2 ile bire bir aynı olan Honor MagicWatch 2, iki haftaya varan etkileyici pil ömrüyle sağlıklı yaşama dair tüm beklentilerinizi, hatta biraz daha fazlasını bileğinize getiriyor.

Huawei’nin ekonomi segmentine yönelen markası Honor, geçtiğimiz aylarda Honor MagicWatch 2 adıyla 46 ve 42 milimetre çapında iki yeni akıllı saat modelini piyasaya sürdü. Biz de bunlardan 46 milim olanını Enterprise Next olarak konuk etme fırsat bulduk.

Taktığınız andan itibaren bombeli camından çelik gövdesine kadar kaliteli malzemelerden üretildiğini hissettiren saat, çalıştırdığınızda da ekran kalitesi ve sunduğu fonksiyonlarla ışıldamaya devam ediyor. Cihazın kutusunda saatin kendisi, manyetik şarj ünitesi ve USB-C girişine sahip ara bağlantı kablosu yer alıyor. Manyetik şarj ünitesinde ilk bakışta kontak noktaları göze çarpsa da saate sadece tek bir açıyla ve otomatik olarak yapıştığından şarj sırasında bunların uygun yere denk gelip gelmediğiyle ilgili bir endişe yaşamıyorsunuz.

Saat sağda yer alan iki buton ve dokunmatik ekran aracılığıyla kontrol ediliyor. Dış çerçevedeki takometre numaralandırması ve üstteki güç butonunun etrafındaki kırmızı halka, klasik yapıdaki saate spor bir hava katmış. 800 nit parlaklığa çıkabilen ekran fotoğraftan görebileceğiniz üzere gün ışığı altında bile bir hayli okunaklı.

İki butonun altına dikkatlice baktığınızda görünen küçük bir boşlukta saatin hoparlörü yer alıyor. Bu hoparlör sayesinde saatinizden doğrudan arama yapabiliyor veya gelen aramayı cevaplayabiliyorsunuz. Ayrıca herhangi bir egzersiz programı başlattığınızda yapmanız gerekenlere dair ve yönlendirmeler ve egzersiz dönüm noktaları da bu küçük hoparlör yardımıyla size aktarılıyor.

Egzersiz koçu da şaka maka baya sert. Resmen Full Metal Jacket’in Hartman’ı gibi kolunuzdan bağırıyor.

İster Analog İster Dijital

Saatin telefonla olan bağlantısını Huawei Health uygulamasıyla sağlıyorsunuz. Bu uygulama egzersiz geçmişinizi ve kalp atışı, uyku düzeni gibi sağlık verilerinizi kayıt altına almaktan saat yazılımını güncellemeye kadar hemen her işlemi gerçekleştirmenizi sağlıyor. Güncelleme deyip geçmeyin, örneğin saat son güncellemeyle kan oksijen seviyesi olarak bilinen SPO2 ölçümlerini de yapmaya başladı. Huawei Health uygulaması telefonunuz Huawei veya Honor ise halihazırda telefonla birlikte geliyor. Değilse uygulama ve ihtiyacı olan servisleri ayrıca yüklemeniz gerekiyor. Senkronizasyon ve güncellemenin yanı sıra yeni saat yüzlerini yükleme ve saatinize müzik aktarma gibi işleri de bu uygulama üzerinden yapıyorsunuz.

Saat biçimini değiştirmek için ekrandaki saatin üzerinde bir süre parmağınızı tutmanız yeterli. Dilerseniz ekranda sürekli görüntülenen saat şekillerinden birini de seçebiliyorsunuz, ama bunu yaparsanız pil ömrü yarıya düşüyor. Gördüğüm kadarıyla Honor ve Huawei akıllı saatleri birbirinden farklı özel saat biçimi seçeneklerine sahip. Mesela cihaz kutudan çıktığında üzerinde yüklü gelen imza saat şekilleri modelden modele bile fark ediyor. Tüketiciyi farklı seçeneklere yönlendirmek için böyle bir sistem geliştirmişler, ilginç.

Saatin üzerinde gelen ve Huawei health uygulamasıyla indirebileceğiniz bazı saat örneklerini yukarıda görebilirsiniz. Görsellerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görüntüleyebilirsiniz.

Koş Hadi Koş Kim Tutar Seni

Saat dokunmatik ekran ve sağ kısmında yer alan iki buton aracılığıyla yönetiliyor. Üstteki kırmızı halkalı buton saati açıp kapama ve ana menüye göz atma işlerini üstlenirken alttaki programlanabilir buton favori fonksiyonlara erişim için bir kısayol olarak iş görüyor. Ekranı sağa veya sola sürüklerseniz kalp atışı takibi, stres, hava durumu ve müzik kontrolü fonksiyonlarına erişebiliyorsunuz. Stres ve kalp atışı gibi fonksiyonlar anlık sonuçların yanı sıra 24 saatlik raporlar halinde saat üzerinde görüntüleniyor.

Buradaki verileri okurken 46 milimetre çapındaki yüksek çözünürlüklü OLED ekran işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. Yukarıdan aşağı sürüklerseniz çeşitli ayarları, pil ve bağlantı durumunu görebileceğiniz bir ekran sizi karşılıyor. Aşağıdan yukarı sürüklerseniz mesaj ve uyarı bildirimleri görüntüleniyor. Bunları saat ekranında görüntüleyebiliyor fakat cevaplayamıyorsunuz.

Honor MagicWatch 2, koşudan yüzmeye kadar uzanan 15 farklı egzersiz takibi alternatifi sunuyor. Bunlardan bazılarında, örneğin koşu egzersizinde farklı beklentilere hitap eden alt disiplinlere sahip. Üzerinde mevcut olan GPS ve GLONASS destekli uydu konum belirleme donanımıyla telefona bağlı kalmadan hassas bir şekilde konum ve tırmanışlarda yükseklik takibi yapabiliyor. Yaptığınız tüm egzersizlerin kaydı tutuluyor ve bunlara dilerseniz doğudan saat üzerinden erişebiliyorsunuz. Bunların yanında nefes egzersizleri, pusula, barometre, kronometre, alarm ve telefon bulucu gibi bazı fonksiyonlar da mevcut.

Saat 50M su geçirmezlik özelliğine sahip. Bu genel kanının aksine saat 50 metreye kadar su altı dalış için uygun olacağı anlamına gelmiyor. Saatin yüzerken kullanılabileceğini, şnorkelle dalış veya sauna gibi ortamlar için ise uygun olmadığını anlatıyor.

Saat 455 miliamperlik bataryasıyla 2 haftaya varan pil ömrü vaat ediyor ki, bizim tecrübemiz de bu vaadini yerine getirebildiğini gösteriyor. Daha önce 5 günün üzerini harika diye tanımlardık. 2 Hafta pil ömrü gerçekten etkileyici. Gerçi bunu biraz da kapalı sistem olmasına borçlu. Saate dışarıdan herhangi bir yazılım yüklenemiyor, dolayısıyla güç tasarrufundan senkronizasyona kadar her şeyi sahip olduğu özelliklerin ihtiyacına göre kendi kontrol ediyor. Arayüzde gezinirken de işlemcinin öyle pek de performans odaklı olmadığını hissediyorsunuz. Sakince, acele etmeden işini yapıp bırakıyor.

Karantina Çağında Hareketli Kalmanın Anahtarı Olabilir mi?

Honor MagicWatch 2 klasik saat görünümü, parlak ve okunaklı ekranı, üretim kalitesi ve 2 haftaya varan pil ömrüyle sadece egzersiz tutkunlarına değil, saati gündelik bir aksesuar olarak kullananlara da hitap edecek bir ürün. Üstelik göründüğünden daha hafif ve kolda duruşu oldukça rahat. Birkaç analog kadran eşliğinde klasik bir saatten neredeyse ayırt edemeyeceğiniz hale geliyor.

Tabii saatin bazı eksikleri de var. Saat kadranı seçeneklerinin kısıtlı olması ve harici uygulama desteğinin olmaması 1500 TL ve üzerine fiyat seviyesindeki rakiplerine kıyasla cihazı bir miktar dezavantajlı konuma düşürüyor. Yine de 2 haftaya ulaşan pil ömrü, uygun fiyatı ve her güncellemede gelen yeni özellikleriyle bu açığını bir nebze olsun kapatıyor.

Cihaz her ne kadar açık havada özgürce dolaşmayı sevse de, mecburen evlere kapandığımız şu dönemde biraz hareketli olmayı özendirecek bir yönü de var. Kim bilir, belki de böyle şık bir cihaz kendinizi biraz motive etmenize yardımcı olur.

Bir Bakışta Honor MagicWatch 2

İşlemci                 : Huawei Kirin A1 (Hi1132)
Sistem Belleği  : 32 MB
Ekran                    : 1,39 inç, 454 x 454 piksel AMOLED, 800 nit parlaklık
Depolama          : 4 GB, 2 GB’si depolama için boşta
Ağırlık                  : 41 gram
Şarj Cihazı          : 31 gram

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?