Asus, Yeni İş İstasyonu Anakartlarını Duyurdu

Yeni iş istasyonu anakartları; yapay zeka eğitimi, derin öğrenme, animasyon, 3D görüntü işleme veya medya prodüksiyonu gibi alanlar için ideal.

Asus, yeni AMD Ryzen Threadripper CPU işlemcileri destekleyen Pro WS WRX90E-SAGE SE ve Pro WS TRX50-SAGE WIFI iş istasyonu anakart modellerini duyurdu. Yapay zeka eğitimi, derin öğrenme, animasyon, 3D görüntü işleme ve medya prodüksiyonu alanlarında çalışan profesyoneller için tasarlanan bu iki anakartta genişletilebilir grafik seçenekleri, geniş depolama imkanı, etkileyici bağlantılar, olağanüstü performans ve dayanıklılık sunuluyor. Anakartlarda merkezi bir yönetim yazılımı yer alıyor. Bu da BT yöneticilerine verimli ve uygun maliyetli bir seçenek sağlıyor. Pro WS WRX90E-SAGE SE ve Pro WS TRX50-SAGE WIFI ayrıca yüksek performanslı bir platform arayan yaratıcı profesyoneller için de mükemmel birer tercih. Yeni AMD Ryzen Threadripper işlemcilerle hazır iş istasyonu anakartları Yapay zeka eğitimi, derin öğrenme, animasyon, 3D görüntü işleme ve medya prodüksiyonu alanlarında çalışan profesyoneller için tasarlanan bu iki anakartta genişletilebilir grafik seçenekleri, geniş depolama imkanı, etkileyici bağlantılar, olağanüstü performans ve dayanıklılık sunuluyor. Anakartlarda merkezi bir yönetim yazılımı yer alıyor. Bu da BT yöneticilerine verimli ve uygun maliyetli bir seçenek sağlıyor. Pro WS WRX90E-SAGE SE ve Pro WS TRX50-SAGE WIFI ayrıca yüksek performanslı bir platform arayan yaratıcı profesyoneller için de mükemmel birer tercih.

İşlemci ve bellek hız aşırtmaya hazır

AMD; Threadripper 7000 serisi iş istasyonları ve üst seviye masaüstü bilgisayar modelleri için CPU ve DRAM hız aşırtma seçenekleri sunuyor. ASUS bu işlemcilerin performansından tam olarak yararlanabilmek için, Pro WS WRX90E-SAGE SE ve Pro WS TRX50-SAGE WIFI anakartlara yenilikçi bir çift güç kaynağı tasarımı uyguladı. Sağlam güç dağıtımı ve gelişmiş soğutma modülleriyle bu anakartlar hız aşırtma için son derece dayanıklı.

Anakartlardaki donanım tabanlı anahtarlar ve optimize edilmiş BIOS seçenekleri sayesinde hız aşırtma tutkunları sistemlerinin sınırlarını çok daha rahat bir şekilde zorlayabiliyor. EXPO ve ECC E-DIMM arasındaki kapsamlı sinerji ise performans ve olağanüstü dayanıklılığı birleştirerek iş istasyonları ve yüksek seviye masaüstü bilgisayarlar için yeni bir standart belirliyor.

Her açıdan daha güçlü

Bu yıl piyasaya çıkacak AMD Ryzen Threadripper PRO 7000 WX Serisi ve Ryzen 7000 Serisi işlemciler, yoğun talepleri olan kullanıcılara üstün performans sunuyor. AMD Ryzen Threadripper PRO işlemci; karmaşık simülasyonlar, yazılım derleme görevleri, üretici tasarım ve görüntü işleme gibi çok iş parçacıklı iş yükleri için inanılmaz bir şekilde 96 çekirdek ve 192 iş parçacığı sunuyor. Bu ayrıca kullanılabilir 144 adet PCIe Gen5 veri yoluna sahip olabilen ilk platform. Böylece sistemler çeşitli ek kartlara, bağlantı seçeneklerine ve devasa depolama dizilerine hazır oluyor.

Pro WS WRX90E-SAGE SE anakart bu üst seviye işlemcilerin talep ettiği gücü ve verimliliği (16*2)+3+3+3 güç aşamasından oluşan bir VRM ile sağlıyor. Isıyı daha iyi uzaklaştırmak için metal bir kılıfa ve sert pimlere sahip olan ikinci nesil ProCool II konnektörü, 12 V CPU girişine sağlam ve güvenli bir şekilde bağlanıyor. Bu iş istasyonu anakartında güç çıkışı güvenilirliğini sağlamak için ek bir PCIe 8 pim güç konnektörü de yer alıyor. Güç konnektörleri ayrıca, sistemlerini tam potansiyeliyle kullanmak isteyenler için çift güç kaynağı desteği de veriyor. ECC R-DIMM destekli toplam sekiz adet DDR5 bellek yuvası sayesinde kullanıcılar, tek bitlik bellek hatalarını otomatik olarak tespit edip onarabilen geniş, yüksek bant genişlikli bir bellek havuzu oluşturabiliyor. PCIe yuvalarındaki yenilikçi Q-Release Slim tasarımı ise kullanıcıların ekran kartlarını veya diğer kartları kolayca çıkarmasını sağlıyor.

Modelleme, simülasyon ve görüntü işleme uygulamaları yüksek performans için birden fazla GPU’nun gücünden yararlanabiliyor. Pro WS WRX90E-SAGE SE, sahip olduğu yedi adet PCIe 5.0 x16 yuvasıyla yapılandırma ve genişletme olanakları sunuyor.

AMD Ryzen Threadripper 7000 serisi işlemciler, üst seviye masaüstü bilgisayar toplayanlara 64 adede kadar çekirdek ve 128 adede kadar iş parçacığının yanı sıra 88 adede kadar kullanılabilir PCIe veri yolu sağlıyor. PRO WS TRX50-SAGE WIFI anakart (18*2)+3+4+4 güç aşamasıyla hız aşırtmaya ve yüksek miktarda güç sunmaya hazır VRM’i sayesinde bu güçlü işlemcilere hazır. Buna ek olarak, dört adet ProCool II konnektörü de güç çıkışının ve bağlantıların stabil olmasını sağlıyor. Anakartta bulunan beş PCIe x16 yuvasından üçü ekran kartları ve diğer kartlar için PCIe 5.0 standardını destekliyor. ECC R-DIMM destekli dört adet DDR5 bellek yuvası sayesinde kullanıcılar hızlı, geniş ve hassas bellek kitlerini sistemlerine ekleyebiliyor.

Sağlam soğutma

Pro WS WRX90E-SAGE SE ve Pro WS TRX50-SAGE WIFI, ısıyı MOSFET’ten ve bobinlerden uzaklaştırmak için haddelenmiş alüminyumdan üretilen kanatlı tasarıma sahip devasa VRM soğutma blokları kullanıyor. İşlemci soketinin yanlarındaki iki fan ise ısıyı anakarttan uzaklaştırmak için sürekli serin hava akışı sağlıyor.

SSD’lerin uygun çalışma sıcaklığında kalması için tüm M.2 yuvaları büyük soğutma bloklarıyla kaplı ve M.2 termal dolguyla destekleniyor. M.2 yuvalarının üçünü ve anakartın yonga setini kaplayan geniş soğutma bloğu sıcaklıkların düşük kalmasını sağlıyor. Pro WS WRX90E-SAGE SE, işi bir adım daha ileriye götürerek aktif bir M.2/PCH fanıyla termal verimliliği artırıyor.

Pro WS WRX90E-SAGE SE ve Pro WS TRX50-SAGE WIFI anakartlarda, 10 Gbps Ethernet kontrolcüsünü serin tutmak için PCIe x16 yuvalarının yanında geniş bir soğutma bloğu yer alıyor.

Geniş bağlantı seçenekleri

Geniş ve çeşitli bağlantı seçenekleri, yüksek bant genişlikli ve çok yönlü bağlantılar için her bilgisayarın olmazsa olmazı. Pro WS WRX90E-SAGE SE modelinde gücünü birinci sınıf Intel X710-AT2 kontrolcüsünden alan yerleşik 10 Gbps LAN bağlantı noktalarıyla terabyte ölçeğinde veri aktarımları süper hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ek Gigabit Ethernet bağlantı noktası ise yerleşik temel kart yönetim kontrolcüsüne hızlı ve kararlı veri aktarımı sağlıyor.

Pro WS TRX50-SAGE WIFI modelinde sıkıştırılmamış 4K videoları çevrim içi izlemek, sistemi yedeklemek veya NAS cihazına büyük verileri aktarmak gibi işlemler için Marvell AQtion 10 Gbps Ethernet bağlantısı bulunuyor. Modelde ayrıca bir de Intel 2.5 Gbps Ethernet bağlantı noktası yer alıyor. Ayrıca yerleşik WiFi özelliğiyle yüksek bant genişlikli ve düşük parazitli ağ bağlantısı sağlanıyor. Bu anakartı en yeni WiFi router modelleriyle birlikte kullanarak 2,4 Ghz ve 5 Ghz bantlarına alternatif ek bantlardan da yararlanmak mümkün oluyor.

Her iki anakartta da çok sayıda hızlı USB bağlantı noktası var. Bunlar arasında ön panel 20 Gbps USB Type-C bağlantı noktası başlığı da yer alıyor. Pro WS TRX50-SAGE WIFI, mobil telefonları şarj etmek için Quick Charge 4+ 27 W desteği veriyor. Ayrıca hızlı şarj desteğinin yanı sıra çift yönlü 40 Gbps hıza olanak vermek için USB4 genişleme kartlarının takılabileceği bir adet USB4 başlığı da bulunuyor. Pro WS WRX90E-SAGE SE modelinde ise arka panelde 40 Gbps veri aktarımı yapabilen ve DP Alt Mode ile 8K @ 60 Hz ekranlara destek veren USB4 bağlantı noktaları bulunuyor.

Zengin depolama olanakları

Her iki anakart da harici depolama sürücüleri için yüksek hızlı USB bağlantılarının yanı sıra dahili sürücüler için de zengin seçenekleri sunuyor. Pro WS WRX90E-SAGE SE modelinde yerleşik olarak dört adet PCIe 5.0 M.2 yuvası var. Bunlardan ikisi M.2 22110 biçimli yüksek kapasiteli sürücüleri destekliyor. Yerleşik dört SATA bağlantı noktası ve iki SlimSAS konnektörü ile kullanıcılar geniş bir depolama dizisi elde etmek için çok sayıda sürücü ekleyebiliyor. Pro WS TRX50-SAGE WIFI modelinde iki adet PCIe 5.0 M.2 yuvası, bir adet PCIe 4.0 M.2 yuvası, dört adet SATA bağlantı noktası ve bir adet SlimSAS konnektörü bulunuyor.

Sunucu sınıfı uzaktan yönetim

Bu anakartlar sınıfı uzaktan yönetim araçlarıyla donatıldı. Pro WS WRX90E-SAGE SE modeli, IPMI mimarisinin bağlanması için yerleşik BMC’ye atanan özel bir Gigabit Ethernet kontrolcüsü kullanıyor. Bu sayede yöneticiler, ASUS Control Center Express veya bir web kullanıcı arayüzü gibi uzaktan erişilen arayüzlerle BMC’ye erişip çok çeşitli kontrol işlevlerinden yararlanabiliyor. Kullanıcılar Pro WS TRX50-SAGE WIFI’da ise benzer imkanları IPMI genişleme kartıyla elde edebiliyor.

İzinsiz erişime ve veri sızıntılarına karşı daha iyi koruma, daha iyi güvenlik ve daha yüksek verimlilik için bu anakartlar kullanışlı ASUS Control Center Express (ACCE) yazılımıyla yönetilebiliyor. Bu merkezi IT yönetim uygulaması her sektörden şirkete kullanışlı, etkili, güvenli ve uygun maliyetli bir çözüm sunuyor.

Ryzen Threadripper işlemcilere hazır

Pro WS WRX90E-SAGE SE ve Pro WS TRX50-SAGE WIFI, yeni nesil AMD Ryzen Threadripper 7000 serisi işlemcilerden güç alan her tür iş istasyonu için mükemmel bir temel oluşturuyor. Her iki anakartın da en son teknolojilerle uyumlu olduğu doğrulanmış durumda. 7×24 çalışma testlerinden geçen bu modeller uzun yıllar boyunca kolay kurulum ve güvenilir operasyon için bellek kitlerinde geniş bir Onaylı Marka Listesine sahip.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?