Asus, ExpertWiFi Kurumsal Ağ Çözümleri Serisini Duyurdu

Yeni ExpertWiFi serisi, küçük ofislere, ev ofislerine ve KOBİ’lere kullanım kolaylığı ve düşük sahip olma maliyeti sunan birinci sınıf ağ çözümleri sağlıyor.

Asus, küçük kafelerden orta boy işletmelere kadar birçok kurumun ihtiyacını karşılamaya yönelik geliştirdiği ExpertWiFi EBM68 ve EBR63 adlı iki yeni router modelini duyurdu. Asus ExpertWiFi EBM68, orta ölçekli işletmelere veya otel ya da mağaza gibi çok katlı alanlara uygun bir üç bant AX7800 ağ sistemi sunarken çift bant AX3000 kurumsal router modeli Asus ExpertWiFi EBR63 ise kafeler, küçük ofisler veya ev ofisleri için ideal çözüm sağlıyor.

Asus, ExpertWiFi serisiyle kurumsal router ekosistemine Kendinden Tanımlı Ağ (SDN) ve çeşitli yenilikler getiriyor. Bunlar arasında kullanıcı dost arayüzlerle özelleştirilebilen misafir portalları ve ayarları kolaylıkla yapmayı sağlayan kılavuzlar da yer alıyor. Ayrıca VLAN ve VPN desteğiyle kurumsal bilgiler ve veriler gelişmiş koruma altına alınıyor. Yeni modeller ağ genişletme seçeneklerini sadeleştiriyor ve alandan tasarruf eden tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Asus ExpertWiFi uygulaması ise cihazların kolayca yönetilmesini sağlıyor.

Birçok farklı senaryoya uygun

ASUS ExpertWiFi EBM68 ve EBR63 modellerinde sunulan Kendinden Tanımlı Ağ (SDN) özelliği, çeşitli kurumsal kullanım alanları ve ağ tasarımları için cihazları ayırıp bunların bazılarına öncelik verebilmek için beş adede kadar SSID sunuyor. Bu sınıfta başka hiçbir router henüz bu sayıda SSID sunmuyor. Çalışanlar, misafir portalları, programlı ağlar, IoT ağlar ve VPN ağları için ağ bölümleri oluşturulabiliyor. Ayrıca, Senaryo Gezgini özelliği acemi kullanıcılara ağ kurulum süreci için kılavuzluk ediyor. Belirli bir iş türüne en uygun senaryo seçildiğinde gelişmiş özellikler otomatik olarak ayarlanıyor ve işlem birkaç adımda tamamlanıyor. Bu araçlar sayesinde küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri misafirleri için şık görünen bir portal sunabiliyor, çalışanları ve IoT araçları için ayrı ağlar kurabiliyor.

Bu yeni router’lar ayrıca sanal yerel ağ (VLAN) yönetimini de destekliyor. VLAN yönetimi için 16 ayrı profille ağı kablolu ve kablosuz olarak kolay, hızlı ve esnek bir şekilde bölümlere ayırmak mümkün. Kullanıcılar bir Ethernet bağlantı noktasını şirketlerine ekstra güvenlik sağlamak için ayırabiliyor.

Misafirlerin bağlantı kurabilmesi için sunulan ASUS misafir portalları; özel türler, marka görselleri ve şablonlarla ihtiyaca uygun çözümler sunuyor ve şirketlerin müşterileriyle kendi stillerine uygun bir şekilde etkileşime geçmesine olanak tanıyor.

Fiziksel uyumluluk içinse ExpertWiFi EBM68 modeli duvara montaj için bir stant ile geliyor. Bu sayede, alanının kısıtlı olduğu yerlerde daha iyi kapsama alanı ve sinyal gücü elde edilebiliyor. EBR63 ise kullanıcının ihtiyaçlarına göre kolayca ayarlanabilen yerleşik bir yuvaya sahip. Router düz bir yüzeye konduğunda bu bölüm kabloların düzenli durmasını sağlıyor. Alandan tasarruf sağlamak için EBR63’ü duvara monte etmek de mümkün.

On iki adede kadar düğüme bağlanabilen ExpertWiFi router’lar ister küçük bir işletme ister büyük bir fabrika olsun tüm müşterilerin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilmeye hazır. Şirketler ExpetWiFi serisinin uyumluluk özellikleri sayesinde ağlarını büyük ölçüde genişletme imkanına sahip.

Güvenlik ve gizlilik

Sanal gizli ağlar (VPN) başta kurumlar olmak üzere çoğu kullanıcı için son derece popüler hale geldi. Bunun nedeni ise bu ağların kullanım rahatlığını etkilemeden gelişmiş güvenlik sağlayabilmesi. Yeni ASUS ExpertWiFi router serisi L2TP/IPSec, PPTP, Open VPN ve WireGuard gibi birçok VPN protokolünü destekleyerek koruma sağlıyor.

Tesisler arası VPN’lere destek veren ASUS ExpertWiFi router’lar birbirinden uzak konumlara yayılmış zincir mağazalar ve yerel ofisler gibi yerlerde özellikle yarar sağlıyor. Tesisler arası VPN sayesinde şirket yöneticileri kendi gizli ağlarını hızla oluşturup tüm konumları birbirine bağlayabiliyor ve intranetler aracılığıyla bilgi veya kaynak paylaşabiliyor.

Asus ExpertWiFi serisi ayrıca AiProtection Pro ile geliyor. Trend Micro iş birliğiyle güçlü siber güvenlik çözümlerinden ve bulut veri merkezlerinden yararlanan bu teknoloji, şirketleri ve tüm bağlı cihazları siber tehditlerden koruyor. Cihazların erişim denetimi, güvenli gezinme özellikleri ve tek dokunuşla güvenlik taramaları sayesinde güvenlik yönetimi rahatlıkla yapılıyor.

Kolay yönetim

Asus ExpertWiFi uygulaması ile şirketler kendi ağlarını hızlı ve rahat bir şekilde kurup yönetebiliyor. Ayrıca Asus ExpertWiFi serisi, çok sayıda ayrı ofise veya çalışma alanına sahip şirketlerin tüm ExpertWiFi cihazlarını tek bir yönetici hesabıyla bağlamasına da olanak veriyor. Böylece Asus ExpertWiFi uygulamasındaki ağ cihazları her yerden, her zaman kontrol edilebiliyor.

ExpertWiFi serisindeki bu modeller, internet hizmeti sunulmadığında veya cihazlara erişilemediğinde yedek WAN erişimi sunuyor. Böyle bir durumda, yöneticiler ExpertWiFi cihazlarından birini kendi Android telefonlarına veya iPhone’larına bir USB kablosuyla bağlayıp o telefonu tüm yerel ağ için bir mobil erişim noktası olarak kullanabiliyor.

Asus ExpertWiFi serisi yakında erişim noktaları, kablolu router’lar ve switch modelleriyle genişleyecek. Şirketler çeşitli topolojiler arasından kendi ihtiyaçlarına uygun olanı oluşturma fırsatına kavuşacak.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?