Ar-Ge için En Doğru Adres GOSB Teknopark

Yaklaşık 13 yıldır faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek yabancı ortaklı teknoparkı olan  GOSB Teknopark, bünyesindeki 126 işletmeyle Türkiye ekonomisine değer katmaya devam ediyor.

2005 yılında faaliyete geçen GOSB Teknopark AŞ, İsrail Tefen Endüstri Parkları ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin bir araya gelmesiyle kuruldu. Ana faaliyet alanı teknoloji ve teknopark işletimi olan Tefen ile Türkiye’nin önde gelen organize sanayi bölgelerinden biri olan GOSB; GOSB Teknopark’ın yüzde 49’ar oran ile eşit ortaklığı olan yapının faaliyetleri ve gelecek planlarıyla ilgili bilgileri GOSB Teknopark Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Tolga Bildirici’den aldık.

Tefen Endüstri Parkları ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı sıra ortakları arasında; Sabancı Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası bulunduğunu belirten Tolga Bildirici, “Ancak bu kurumların ortaklık yapısı içindeki pay toplamı yaklaşık yüzde 2 seviyesinde. Bu yönüyle de GOSB Teknopark, ortalık yapısında üniversite payı en az olan teknoparklardan birisi.

40.000 metrekaresi kapalı alan olmak üzere, toplam 60.000 metrekare alana kurulu bir yapıyız. Bünyemizde bulunan işletmeler yıllık ortalama 10 milyon dolar ihracat gerçekleştiriyor. Bunun dışında firmaların yıllık toplam satışı ise yıllık 200 milyon dolar civarında. Yazılım başta olmak üzere farklı sektörlerde çalışan yaklaşık 140 firma var ve doluluk oranımız yüzde 100’e çok yakın” dedi.

Ar-Ge Ön Planda

Gün itibariyle GOSB Teknopark’a kayıtlı yaklaşık 126 Ar-Ge firması olduğunu belirten Tolga Bildirici, “Biten proje sayısı 2.205, devam eden proje sayısı 317, henüz sonuçlandırılamayan proje sayısı 308 olmak üzere, toplam proje sayısı 2.830. Ar-Ge odaklı bu firmaların kuruldukları günden bugüne dek toplam ihracat rakamı ise 72 milyon dolar düzeyinde.  Ar-Ge firmalarının çoğunluğunu yazılım sektörü firmalarından oluşuyor. 60’a yakını yazılım, 25’i Bilgisayar ve İletişim Teknolojileri, 7’si Makine ve Teçhizat İmalat, 5’i Elektronik, 4’ü Kimya, 4’ü Otomotiv, 4’ü Sağlık, 3’ü Savunma Sanayi, 3’ü Ulaştırma ve Lojistik, 3’ü Enerji, 2’si Bankacılık ve Finans, 2’si Gıda Sanayi, 2’si İlaç, 1’i İmalat Sanayi, 2’si Otomotiv Tasarımı ve Mühendislik, 1’i Geri Dönüşüm, 1’i Telekomünikasyon alanlarında faaliyet gösteriyor” şeklinde görüş belirtti.

GOSB Teknopark’ta faaliyet gösteren şirketler hakkında daha detaylı bilgiyi buradan almak mümkün.

GOSB Teknopark Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Tolga Bildirici ile yaptığımız röportajın videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?