Ambargodan Önce Son Çıkış: Honor 9X Türkiye’de Satışa Sunuldu

Huawei’nin alt markası Honor’un Amerikan ambargosundan kaçırmayı başardığı son akıllı telefonu Honor 9X Türkiye’de satışa sunuldu. Amerika’nın 90 gün arayla yenilediği geçici lisans anlaşmaları sayesinde Google servislerine erişim sağlayabilen model, fiyat performans noktasında iyi bir denge ortaya koymasına rağmen yaşam destek ünitesine bağlı bir hayat sürecek.

Huawei’nin bütçe dostu olarak öne çıkardığı akıllı telefon markası Honor, düzenlediği basın toplantısıyla Honor 9X modeli akıllı telefonunu Türkiye’de satışa sunduğunu duyurdu. Honor markası daha önce şu yazımızda detaylarıyla yer verdiğimiz Huawei ambargosundan doğrudan etkilenmesine rağmen, Honor 9X Çin’de ambargo öncesi duyurulan bir model olduğu için geçici lisans şemsiyesinden yararlanabilen muhtemelen en son model olacak.

Birkaç gün önce 16 Şubat 2020’ye kadar uzatıldığı duyurulan söz konusu geçici lisans, ambargodan etkilenen üreticilerin ambargo öncesi duyurdukları cihazların Google servislerini kullanmasına ve güncelleme almasına izin veriyor. Ambargonun geçerli olduğu tarihten itibaren duyurulan modeller ise Google uygulama mağazası ve GMail, Google Maps gibi temel Google servislerine erişemeyecek.

Bu karardan ilk etkilenen model Huawei Mate 30 olmuş ve ürün Türkiye dahil pek çok pazarda yer almamıştı. Öyle görünüyor ki bu karardan ucu ucuna kurtulmayı başarabilen en son model Honor 9X oldu.

Türkiye’de Dördüncülük Hayalleri Ertelenebilir

Honor Türkiye Ülke Müdürü Kevin Kong da toplantının sonunda Honor 9X’in bu yıl içinde duyurusu yapılan son cihaz olduğunu söyledi. Açıkça dile getirmedi ama Amerika ve Çin arasında durumu düzeltecek bir anlaşma sağlanmazsa bu yalnızca yıl sonuna kadar değil, uzunca bir süre yeni cihaz duyurusu yapmayacakları anlamına geliyor (Kevin Kong ile aylar önce yaptığımız röportajda Honor’un Türkiye’de dördüncülüğü hedeflediğini söylemişti ama bu konuların hiçbiri o zaman gündemde değildi).

Bu durumun yine Çinli olmakla birlikte bugüne dek muhtemelen iletişim ağları altyapısına odaklanmadıkları için gündem dışı kalmayı başaran Xiaomi ve Oppo’nun ekmeğine yağ süreceği kesin. Xiaomi özellikle giriş ve orta seviyede oldukça başarılı işle ortaya koyarken, Oppo orta üst seviyedeki boşluğu doldurmak için görünürlüğe odaklanan kampanyalarıyla dikkat çekiyor.

Öyle görünüyor ki bu süreçte hem Huawei hem Honor yeni cihazlardan çok mevcut ürünlere ve aksesuarlara yönelecek. Gelen işaretler de bu yönde.

Orta Direğin Amiral Gemisi

Honor 9X beraberinde 6,59 inçlik tüm yüzeyi kaplayan ekran, 128GB depolama alanı, 4 bin miliamperlik batarya, 48 megapiksel arka kamera ve tasarımı Mi 9T’den devşirilmiş, cihaz üzerinden açılıp kapanabilen 16 megapiksel ön kameraya sahip. Özel tasarımlı kutusu, Honor Band 5 bileklik hediyesi ve satın aldığınız yere bağlı olarak ek hediye fırsatlarıyla A101 dahil pek çok noktada 2 bin 699 TL’den satışa sunulacak.

Bu fiyat Samsung Note 10+’ın dörtte birinden, arka yüzündeki dünyanın en çirkin üçlü kamera tasarımıyla masaya koymaya utanacağınız iPhone 11’in beşte birinden ucuza geliyor. Aslında hiç fena değil.

Yazının başında belirttiğim gibi, geleceği biraz belirsiz olsa da kendi fiyat seviyesinde dikkate değer bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Etiketler: ,