Akıllı Görsel Bulut İçin Intel Data Center GPU Flex Series

5X medya kod dönüştürme verimi performansı ve 68 adede kadar eşzamanlı bulut oyun akışı sunan Flex Series GPU, akıllı görsel bulut iş yüklerinin gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandı.

Getirdiği Yenilikler: Intel Data Center GPU Flex Series (eski kod adı: Arctic Sound-M), müşterileri uyumlu olmayan ve tescilli ortamların kısıtlamalarından kurtarmaya yardımcı oluyor ve veri merkezlerinin ayrı, farklı çözümler kullanma ihtiyacını azaltıyor. Intel, performans ya da kaliteden ödün vermeksizin çok çeşitli iş yüklerini esnek bir şekilde işlemek için tasarlanmış tek bir grafik işleme (GPU) çözümünü müşterilerine sunuyor. Aynı zamanda medya dağıtımı, bulut oyunları, yapay zekâ, metaverse ve yeni çıkan diğer görsel bulut kullanım durumları gibi çeşitli bulut iş yükleri için toplam sahip olma maliyetini düşürmeye ve optimize etmeye yardımcı oluyor.

“Daha fazla tüketici, daha fazla uygulama ve daha yüksek çözünürlüklerin neden olduğu bir piksel patlamasının ortasındayız. Günümüzün veri merkezi altyapısı; görsel bilgileri hesaplama, kodlama, kod çözme, taşıma, depolama ve görüntüleme konusunda yoğun baskı altında. Intel Flex Series GPU, yarının sürükleyici deneyimleri için esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlarken günümüzün bilgi işlem taleplerini benzersiz bir şekilde çözerek çığır açan bir tasarımdır.”

– Intel Başkan Yardımcısı ve Süper Bilgi İşlem Grubu Genel Müdürü Jeff McVeigh

Neler Sunuyorlar: Flex Series GPU’lar kalite, yoğunluk ve gecikme süresi gereksinimlerini karşılar. Bir veri merkezi GPU’sunda sektörün ilk donanım tabanlı AV1 kodlayıcısına sahip olan Flex Series GPU, rakip çözümlerin yarısı kadar güçle beş kat1 yüksek medya kod dönüştürme verimi performansı ve iki kat2 yüksek kod çözme verimi performansı sağlar. Popüler medya araçları, API’lar, çerçeveler ve en yeni codec bileşenleri için geniş desteğe ilave olarak, önemli toplam sahip olma maliyeti (TCO) tasarrufları için yüzde 30’dan yüksek bant genişliği iyileştirmesi3 sunar.

Intel’in Xe-HPG mimarisinden güç alan ve donanım satıcıları ile yazılım geliştiricilerinden oluşan geniş bir ekosistem tarafından desteklenen bu GPU’lar, medya analitiğinden akıllı şehirlere ve tıbbi görüntülemeye kadar yapay zekâ çıkarım iş yüklerinin, geliştiricileri tescilli yazılımlara mahkûm etmeden CPU’lar ile GPU’lar arasında esnek bir şekilde ölçeklendirilmesini sağlıyor.

Neden Önemli: Veri merkezlerinde medya işleme, medya dağıtımı, yapay zekâ görsel çıkarımı, bulut oyunları ve masaüstü sanallaştırma hızla çoğalıyor. Bunun sonucu olarak, görsel bulut için veri merkezi GPU silikon pazarı segmentinin 2026 yılına kadar 15 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor4. Bu hızlı artış, GPU programlama için CUDA gibi tescilli ve lisanslı kodlama modellerine bağımlılığın dört bir yandan kuşattığı bir sektörde yaşanacak.

Flex Series GPU çözüm yığını, bu sınırlamaların üstesinden gelirken alternatif çözümlere göre önemli avantajlar sunarak esnekliği, ölçeklenebilirliği ve güç tüketimini artırıyor. Daha az sunucuyla daha fazla aboneyi destekleyerek, çözüm sağlayıcıları için daha düşük bir toplam sahip olma maliyeti sağlamaya yardımcı oluyor.

Yazılım yığını, geliştiricileri tescilli programlama modellerinin ekonomik ve teknik yüklerinden kurtaran ve hızlandırılmış bilgi işlem için verimli bir yol olan oneAPI ile etkinleştirildi. Aynı zamanda mevcut dilleri ve paralel modelleri tamamlayan, eksiksiz ve kanıtlanmış bir araç seti ile donanımın tam performansını sağlayan tescilli dil kilitlenmesine açık bir alternatiftir. Böylece kullanıcıların Intel CPU’lar ve GPU’lardaki çeşitli kombinasyonlardan maksimum düzeyde yararlanacak açık, taşınabilir kod geliştirmelerine olanak tanınır.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?